Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz#1 2017-02-12 20:54:32

rehurekz
Člen/ka

Zdravotní pojištění u vedlejší činnosti

Dobrý den,

prosím o radu, jak je to se zdr. pojištěním u OSVČ, která má podnikání jako vedlejší činnost z důvodu pobírání plného invalidního důchodu a postižení (držitel průkazu ZTP/P). Má taková OSVČ povinnost platit zdravotní pojištění nebo je od toho osvobozena? Nebude pro ni stanoven minimální vyměřovací základ, ale ZP bude vypočteno z jejího skutečného ZD? Její roční ZD je cca 40 000 Kč, takže zálohy na ZP budou zhruba 200 Kč měsíčně? Nebo existuje nějaká hranice výše ZD jako u sociálního pojištění, kde by se ZP nemuselo platit vůbec.
A prosím ještě jak je to u FO, která je zaměstnaná a podnikání má jako vedlejší činnost. Je to stejný případ?

Děkuji Zdeněk

Offline

 

#2 2017-02-12 22:05:09

Zdena
Moderátorka

Re: Zdravotní pojištění u vedlejší činnosti

Dobrý večer. V obou případech už někdo odvádí za OSVČ pojistné (za důchodce stát, za zaměstnance zaměstnavatel), takže OSVČ platí jen ze skutečného rozdílu příjmů a výdajů, nemusí respektovat minimální vyměřovací základ. U ZP neexistuje žádná rozhodná hranice, do které by OSVČ nemusela nic platit, platí z každé koruny zisku. Rozdíl mezi důchodcem a zaměstnancem je v tom, že zaměstnanec nemusí platit zálohy, odvádí pojistné najednou po odevzdání přehledu. Důchodce musí platit zálohy ve výši, jaká vyšla v posledním přehledu, třeba 200,- Kč/měs., v prvním roce podnikání zálohy neplatí.

Offline

 

#3 2017-02-15 09:28:29

janavk
Administrátorka

Re: Zdravotní pojištění u vedlejší činnosti

Zdravotní pojištění přehledně si můžete přečíst na http://www.jakpodnikat.cz/zdravotni-pojisteni.php

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB