Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



  • Index
  •  » DPH
  •  » KH fakturace a přefakturace neplátci DPH

#1 2016-04-21 11:15:25

zabiocko
Člen/ka

KH fakturace a přefakturace neplátci DPH

Dobrý den,

mám pár oříšků, KH zatím budu dělat ručně, takže v tom tápu..

Fakturuji FO plátce DPH čtvrtletní -- nájemníkovi, který je neplátce:

1.Nájem do 10tis. - je osvobozen od dph - neuvádím v KH
2.Záloha teplo (15%) - záloha do 10tis. - dávám do A5 - každý doklad (fa a číslo zvlášť) (roční celková fa číslo - dle spotřeby nad 10t A4 a pod A5 klasika),
3.Voda (15) většinou do 10tis. dávám do A5
4.Elektřina dle vlastní spotřeby- nad 10tis. dávám do A4  (pod 10tis. A5) - problém je, že neznám DIČ, dle školení nemusím zadávat pro neplátce nikde. Pokud ho seženu a dám ho tam u A4 stejně se to nespáruje (protože neplátce nedělá KH) tudíž do z KH vyhodí.

Jak toto evidujete? Díky


Ještě pro sichr evidence pro KH FA dodavatelské:

E.ON - platební kalendář č. - takže 3000,-Kč*12=36tis. takže měsíční záloha do B2
Celková fa nad 10tis. do B2

Teplo - dodavatel: dává fa o přijaté platbě s číslem do 10tis. čili tady půjde měsíční do B3 a celková fa dle výše.

O.K.?

Díky moc Žabíočko

Offline

 

#2 2016-04-21 23:25:34

Zdena
Moderátorka

Re: KH fakturace a přefakturace neplátci DPH

Podle mého názoru je to O.K

Pokud pronajímáte podnikateli (osobě povinné k dani), tak by měl mít přidělené DIČ, například pro účely daně z příjmů. Jestliže z něj vymámíte DIČ, tak faktury nad 10 tis. Kč uvádíte v A.4. Pokud nesdělí své DIČ, tak všechno do A.5., bez ohledu na limit.

Offline

 

#3 2016-04-23 11:20:43

zabiocko
Člen/ka

Re: KH fakturace a přefakturace neplátci DPH

Jen prosím o ujištění: Platební kalendář e.on má svoje číslo dokladu. Toto číslo se ovšem neuvádí u měsíčních plateb - záloh - ani neeviduje v DE. Je to jiné číslo osobní VS.

Z hlediska KH uvedu u dané zálohy číslo VS nebo musí být číslo platebního kalendáře u každé uznané měsíční zálohy?

Děkuji pěkně Ž.

Offline

 

#4 2016-04-23 11:38:55

zabiocko
Člen/ka

Re: KH fakturace a přefakturace neplátci DPH

Po přečtení http://www.financnisprava.cz/cs/dane-a- … povedi#XVI

to chápu, tak že, uvádím číslo Platebního kalendáře i když na výpisu b.u. používám k úhradě plateb VS, jelikož číslo kalendáře dostávám vždy se zpožděním.

Offline

 

#5 2016-04-23 11:50:41

zabiocko
Člen/ka

Re: KH fakturace a přefakturace neplátci DPH

U vystavených FA dle FS uvádím uskutečnění zdanitelného plnění ve tvaru DD.MM.2016 pouze v případě, že odběratel uhradí dříve ne UZP se uvádí toto datum, v ostatních případech vždy UZP. O.k?

Offline

 

#6 2016-04-23 17:41:49

Zdena
Moderátorka

Re: KH fakturace a přefakturace neplátci DPH

Pokud hradíte zálohy na základě platebního kalendáře, tak v kontrolním hlášení uvádíte u každé měsíční zálohy číslo platebního kalendáře (nikoliv variabilní symbol).

Vystavujete nájemníkům faktury, nebo splátkové kalendáře?

Offline

 

#7 2016-04-24 19:24:16

zabiocko
Člen/ka

Re: KH fakturace a přefakturace neplátci DPH

Ano

Nájemníkovi vystavuji zálohové FA + za rok konečná FA (platební kalendář ne), nájemník je neplátce a je jedno jestli je to nad 10tis.Kč nebo pod, vždy dávám do A5..

Offline

 

#8 2016-04-24 20:15:53

Zdena
Moderátorka

Re: KH fakturace a přefakturace neplátci DPH

Máte pravdu, faktury pro neplátce spadnou do A.5, takže nemusíte řešit, jak uvedete uskutečnění zdanitelného plnění. Daň pžiznáváte ke dni přijetí zálohy.
U vystavených faktur pro plátce uvádíte UZP podle faktury. Pokud zaplatí zálohu, tak ke dni přijetí zálohy.

Offline

 

#9 2016-10-22 16:58:00

zabiocko
Člen/ka

Re: KH fakturace a přefakturace neplátci DPH

Dobrý den prosím o info, zatím sem neřešila přelomovou FA, jak je to u faktury přijaté od dodavatele (oba plátci dph): byla vystavena 29.9. taktéž UZP (tedy v 3.čtvrtletí), uhrazená byla 17.10. (4.čtvrtletí).

modelově oba příklady:
A)částka FA je do 10tis. - dala bych ji až do 4.čtvrtletí (dph i kh)
B)částka FA je nad 10tis. - dala bych ji až do 4.čtvrtletí (dph i kh)

Děkuji za kontrolu Z.

Offline

 

#10 2016-10-22 21:36:06

zabiocko
Člen/ka

Re: KH fakturace a přefakturace neplátci DPH

Omlouvám se za tento dotaz, nechci zakládat další vlákno, logicky bych ji dala tam kde je UZP (tzn úhrada/přijetí: 17.10., prosím o reakci kolegy a kolegyně, Zdeničku:-)

Offline

 

#11 2016-10-22 22:18:31

Zdena
Moderátorka

Re: KH fakturace a přefakturace neplátci DPH

Dobrý večer,
pokud jde o faktury vystavené v běžném režimu (nikoliv v režimu přenesení daňové povinnosti), tak je uvádíte v daňovém přiznání (a tím pádem i v KH) nejdříve v tom zdaňovacím období, ve kterém jste měli k dispozici daňový doklad. Jestliže jste obdrželi fakturu až v říjnu, tak ji dejte do 4. čtvrtletí. Datum úhrady nehraje roli.

Offline

 

#12 2016-10-22 23:34:16

zabiocko
Člen/ka

Re: KH fakturace a přefakturace neplátci DPH

Ano, běžný řežim.

Obdžela jsem ji těsně na přelomu 9/10 měsíce, uhradila až v 10.měsíci. O.K. takže ji mohu dát do října, jde mi o to jak bych to udělala, pokud bych ji dala do září a dodavatel do října u částky do 10tis. O.K. asi o nic nejde, ale co kdyby to byla vyšší částka? Tam by to byl asi problém. Děkuji za rady jak toto řešit.

Offline

 

#13 2016-10-23 00:11:54

Zdena
Moderátorka

Re: KH fakturace a přefakturace neplátci DPH

Jestliže dodavatel uvedl na faktuře DUZP 29.9.2016, tak ji musí vykázat v září. Pokud jste měli daňový doklad v držení už v září, tak jej můžete uvést do 3. čtvrtletí 2016. Jestli jste obdrželi daňový doklad až v říjnu, tak jej vykážete v přiznání k DPH a v KH ve 4. čtvrtletí 2016. Nebo třeba až ve 2. čtvrtletí 2019, na uplatnění odpočtu máte 3 roky. U faktur nad 10 tis. Kč, která rozepisujete do KH jednotlivě, zapíšete do sloupce DPPD datum, který uvedl na daňovém dokladu dodavatel, tedy 29. 9. 2016. Plnění v hodnotě do 10 tis. Kč se uvádějí v KH souhrnně, tam by neměl být problém.

Offline

 

#14 2017-07-07 19:33:51

zabiocko
Člen/ka

Re: KH fakturace a přefakturace neplátci DPH

Dobrý večer, požádám o radu, vystavila jsem 2x FA, v 6.měsíci (2.kvartál), uhrazeny po splatnosti až v 7.měsíci. Je nutné ji uvádět do KH a DPH po 2. kvartál nebo až 3? DUZP je 21.05 u obou, splatnost v 21.06. Uhrazeny až 5.7. Děkuji Z.

Offline

 

#15 2017-07-09 10:25:37

Zdena
Moderátorka

Re: KH fakturace a přefakturace neplátci DPH

Dobrý den.  Vystavené faktury uvádíte v přiznání k DPH (a tím pádem i v KH) podle DUZP, v uvedeném případě patří do 2. Q 2017. Den úhrady je důležitý jen pro daň z příjmů, v DPH nehraje žádnou roli.

Offline

 

#16 2017-07-11 11:51:55

zabiocko
Člen/ka

Re: KH fakturace a přefakturace neplátci DPH

Děkuji. Zakázník mi ovšem bez dohody uhradil obě FA dohromady (tzn. FA12100 15500,-Kč i FA12101 30000,-) pod číslem jedné FA12100 45500,-

Jak postupovat? Já si v DE spojím do jedné FA (FA12100, druhou smažu obsah a uveudu jako chybu)+ do KH uvedu pouze tu jednu FA 12100 (VS je i v bank.výpisu) + částka dohromady? Zákazníkovi musím napsat ať uvede pouze tuto jednu s celk. částkou do svojeho účetnictví (KH + DPH).

Před KH bych to normálně vyřešila interně a nechala oba doklady zvlášt - spárovala s bankou a hotovo, tady mám trošku strach. Případně jaký postup byste doporučila?

Velmi děkuji Ž.

Offline

 

#17 2017-07-11 17:30:15

Zdena
Moderátorka

Re: KH fakturace a přefakturace neplátci DPH

Dobrý den. Řešila bych to stejně, jako před KH, nechala bych každý doklad zvlášť. U sebe bych nic neměnila. Pro jistotu zavolejte zákazníkovi, ale předpokládám, že i on vykáže v kontrolním hlášení každý doklad zvlášť, pouze uhradil faktury jen pod jedním variabilním symbolem.

Offline

 

#18 2017-07-23 17:00:45

zabiocko
Člen/ka

Re: KH fakturace a přefakturace neplátci DPH

Dobrý den, měla jste pravdu, pouze to "spojili" interně. Prosím o rychlý dotaz: Zapomněla jsem do 2Q dát jednu FA přijatou (na částku 400,-Kč) - vystavena 31.3.17 - uskutečnění plnění 31.3.17. splatnost 14.4.17, uhrazena byla 22.4.17. Normálně ji zadám do programu - evidence - UZP mám nechat nebo můžu změnit? V KH bude v koši takže o nic nejde. Jde mi pouze o DPH. Děkuji Z.

Offline

 

#19 2017-07-23 18:09:19

Zdena
Moderátorka

Re: KH fakturace a přefakturace neplátci DPH

Pokud se přijatá faktura načte do přiznání a KH za 2. Q 2017, tak bych nechala původní UZP.

Offline

 

#20 2017-07-23 20:24:15

zabiocko
Člen/ka

Re: KH fakturace a přefakturace neplátci DPH

Pokud nenačte, přepíšu UZP na datum úhrady. O.K.? Děkuji

Offline

 

#21 2017-07-23 21:53:36

Zdena
Moderátorka

Re: KH fakturace a přefakturace neplátci DPH

O.K:-)

Offline

 

#22 2017-07-24 08:48:00

zabiocko
Člen/ka

Re: KH fakturace a přefakturace neplátci DPH

Dobrý den, vracím se prosím ještě k dotazu výše: "Dobrý večer, požádám o radu, vystavila jsem 2x FA, v 6.měsíci (2.kvartál), uhrazeny po splatnosti až v 7.měsíci. Je nutné ji uvádět do KH a DPH po 2. kvartál nebo až 3? DUZP je 21.05 u obou, splatnost v 21.06. Uhrazeny až 5.7. Děkuji Z."

Tyto dvě FA mi program (DE) nedává do DPH 2q, jelikož nebyly v tomto kvartálu uhrazeny, byly uhrazny až v 7/2017. Co mám tedy uvést v KH? FA tam uvednu, ale datum úhrady není? resp je až 5.7. Nebo dám UZP?
Pak tedy nebude sedět DPH a KH.

Moc děkuji, zatím jsem měla vždy vše uhrazeno do konce daného kvartálu. Z.

Offline

 

#23 2017-07-24 09:22:21

zabiocko
Člen/ka

Re: KH fakturace a přefakturace neplátci DPH

Opravuji v DPH se obě FA zobrazují, takže je to O.K., jde o to jak to správně zapsat do KH? Děkuji

Offline

 

#24 2017-07-24 10:41:42

Zdena
Moderátorka

Re: KH fakturace a přefakturace neplátci DPH

Program by měl zařazovat faktury do přiznání a do KH podle UZP. Počítám, že program sám zařadí faktury i do KH.

Jestli jsou to faktury v hodnotě nad 10 tis. Kč, tak je rozepište do KH jednotlivě do oddílu A.4. Faktury v hodnotě do 10 tis. Kč spadnou do součtového  oddílu A.5. 

Předpokládám, že se jedná o faktury za běžné tuzemské plnění (dodání zboží, poskytnutí služby), které jste uvedla v ř. 1 nebo 2 přiznání.
V oddílu C kontrolního hlášení najdete kontrolní součty, podle kterých si budete moci ověřit, zda údaje z KH sedí s údaji vykázanými v přiznání k DPH.

Offline

 

#25 2017-07-24 11:56:47

zabiocko
Člen/ka

Re: KH fakturace a přefakturace neplátci DPH

Používám zatím starý program, který toto ještě neumí KH a dělám ručně (nový již mám), ale musím ještě na doškolení :-(

Jde mi pouze o uvedení datumu DPPD v KH - pokud bylo uhrazeno až 5.7.2017 - uvedu tedy toto datum? nebo UZP - 21.5.2017?

Samozřejmě to projdu, jestli sedí DPH a KH.

Děkuji moc Z.

Offline

 
  • Index
  •  » DPH
  •  » KH fakturace a přefakturace neplátci DPH

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB