Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2016-03-22 09:39:05

Verča227
Člen/ka

Koupě staršího traktoru - odepisování

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jak je to s odepisováním při koupi staršího traktoru (z roku 1988). Mohu ho normálně odepisovat tak, že vezmu cenu z faktury bez DPH a tu budu odepisovat? Také bych potřebovala vědět do jaké odpisové skupiny traktor zařadit.

Potom mám ještě jeden menší problém, podnikatel (zemědělec) při podnikání vložil do majetku staré stroje (taky cca 20 let) je hodně veliký problém, že je neodepisuji? Dala jsem, že jejich zůstatková cena je 0. Nebo jak to mám udělat? Děkuji za radu

Offline

 

#2 2016-03-23 20:21:40

Zdena
Moderátorka

Re: Koupě staršího traktoru - odepisování

Pokud byla pořizovací cena traktoru vyšší než 40 tis. Kč, tak budete normálně odepisovat, jako kdybyste koupili nový traktor. Zařaďte do odpisové skupiny 2.

Staré stroje můžete vložit do obchodního majetku. Pokud je jejich reprodukční pořizovací cena v době vložení do OM nižší než 40 tis. Kč, tak zařadíte do drobného majetku (DKP) s pořizovací cenou např. 1,- Kč. Pokud je reprodukční pořizovací cena nad 40 tis. Kč, tak byste měla zařadit do dlouhodobého majetku. Odpisy nemusíte uplatňovat. Ale měly by mít zůstatkovou cenu.

Offline

 

#3 2017-02-27 14:26:42

Evelína77
Člen/ka

Re: Koupě staršího traktoru - odepisování

dobrý den Zdenko
prosím o radu.
Zemědělec měl smlouvu o pronájmu na traktor za období 7/2015-12/2016. Nájemné uhradil dle smlouvy o pronájmu 2x 50tis. Na konci roku 2016 došlo k odkoupení traktoru za asi 33tis.
půjde:
1)nájemné do daňových výdajů?
2)cena za odkoupení 33tis. také do daňových výdajů? (nic se nebude odpisovat)
(Nejedná se o finanční leasing, kde se na odkoupení vztahuje §24 odst.5) může být tedy vše daňově uznatelné?

děkuji za radu

Offline

 

#4 2017-02-27 17:20:23

Zdena
Moderátorka

Re: Koupě staršího traktoru - odepisování

Dobrý den, Evelíno. Pokud uzavřel běžnou nájemní smlouvu (nešlo o nájem s následnou koupí najaté věci), tak může uplatnit nájemné jako daňový výdaj. Pořizovací cena traktoru byla nižší, než 40 tis. Kč, takže nebudete odpisovat a cenu za odkoupení dáte rovnou do daňových výdajů. Předpokládám, že zemědělec vede daňovou evidenci.

Offline

 

#5 2017-02-27 20:04:37

Evelína77
Člen/ka

Re: Koupě staršího traktoru - odepisování

ano Zdenko, byla to pouze smlouva o pronájmu (zmínka o následné koupi v ní nebyla) a vede daňovou evidenci. Děkuji Vám moc za ujasnění.

Offline

 

#6 2017-03-20 09:21:48

janavk
Administrátorka

Re: Koupě staršího traktoru - odepisování

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB