Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2016-03-04 13:31:00

Zuziss
Člen/ka

Daňové přiznání

Dobrý den,

mám dotaz ohledně daňového přiznání.
Leden - dohoda o provedení práce
          - vedena na úřadu práce
          -podepsán dokument o prohlášení k dani

Únor až Březen  - pracovní smlouva
                        - vlastním dokument potvrzení o zdanitelných příjmech

Duben až Květen - vedena na úřadu práce

Červen - pracovní smlouva
           - vlastním dokument potvrzení o zdanitelných příjmech
Červenec - úřad práce

Srpen - Září - dohoda o provedení práce
                  - vedena na úřadu práce
                  - podepsán dokument o prohlášení k dani

Říjen - Prosinec - dohoda o provedení práce
                       - vedena na úřadu práce

Po celou dobu, kdy jsem byla vedena na úřadu práce a pracovala jsem na dohodu o provedení práce jsem si nevydělala víc jak polovinu minimální mzdy.

Můj dotaz je takový. Musím odvádět daně z dohod o provedení práce i když jsem byla současně vedena na úřadu práce? Nejsem si jistá, jestli i z dohod. Paní na pracovním úřadě mi řekla, ze po celou dobu evidence na úřadu práce nemusím odvádět daňové přiznání, ale každý mi říká něco jíného. Chtěla bych se ujistit.

Děkuji předem za odpověď

Offline

 

#2 2016-03-04 17:11:38

taxi
Člen/ka

Re: Daňové přiznání

Dobrý den, pokud jste u dohod měla podepsáno prohlášení poplatníka, byla Vám srážena zálohová daň, tudíž by jste dle mne měla zahrnout do ročního daňového přiznání. Stejně je u dohod předpokládám daň nula, ne?

Offline

 

#3 2016-03-04 17:39:13

Marie66
Člen/ka

Re: Daňové přiznání

Dobrý den.
Podle mého názoru nejste povinna podávat daňové přiznání.
Píšete, že disponujete Potvrzeními o zdanitelných příjmech  a jestli bylo i vždy podepsáno Prohlášení poplatníka k dani, tak je daň nula, jak uvedla taxi.
Pouze v případě, že by některý měsíc k HPP nebo DPP Prohlášení podepsáno nebylo, tak by Vám zaměstnavatel srazil srážkovou daň 15 %. Toto byste viděla v Potvrzení o příjmech. V takovém případě by bylo dobré podat DAP, aby Vám sražená dań  mohla být vrácena.

Offline

 

#4 2016-03-04 18:04:06

taxi
Člen/ka

Re: Daňové přiznání

Paní Marie, ano, souhlasím, ale nevíme, zda tazatelce z HPP nebyla srážena zálohová daň, která by jí třeba byla při podání DPFO vrácena...

Offline

 

#5 2016-03-04 20:09:49

Marie66
Člen/ka

Re: Daňové přiznání

Máte pravdu, při vyšším výdělku na HPP by se mohlo jednat o zálohovou daň, která by byla vyčíslena v Potvrzení, a která by mohla být vrácena na základě DAP.

Offline

 

#6 2016-03-04 20:24:50

taxi
Člen/ka

Re: Daňové přiznání

Těší mě "diskutovat" a dávat hlavy dohromady...

Offline

 

#7 2016-03-13 12:47:37

mipsi
Člen/ka

Re: Daňové přiznání

Ahojte,
chtěla bych se zeptat :-) Minulý rok jsem byla vedena na ÚP kromě 2 měsíců, kdy jsem chodila do zaměstnání s klasickou pracovní smlouvou. Mám podat daňové přiznání? A co zdravotní pojišťovna a OSSZ, tam mám taky něco podat? Velmi děkuji za odpověď.

Offline

 

#8 2016-03-13 16:34:12

taxi
Člen/ka

Re: Daňové přiznání

Dobrý den, pokud nejste OSVČ, tak přehledy na zdr a soc nepodáváte.
Nepíšete, které dva měsíce jste byla zaměstnaná, pokud to byl třeba listopad+prosinec, a zaměstnání pokračuje, mohl Vám vyúčtování daně udělat zaměstnavatel.
Mrkněte na výplatní pásky, pokud Vám byla srážena daň ze mzdy, můžete podat DPFO za rok 2015 a daň by Vám byla vrácena.

Offline

 

#9 2016-03-13 17:31:00

mipsi
Člen/ka

Re: Daňové přiznání

Byla jsem zaměstnaná od června do srpna, takže to chápu správně, že DP podám? Nová práce mi začala až teď od března... Moc díky za odpověď :-)

Offline

 

#10 2016-03-13 17:43:45

taxi
Člen/ka

Re: Daňové přiznání

Záleží, jaké jste z HPP měla příjmy, zda daň z příjmu pokryla sleva na dani na poplatníka, a daň byla nula, přiznání podávat nemusíte.
Pokud ale byla z HPP nějaká daň sražena, pak Vám ji při podání DP FÚ vrátí, protože jste byla na UP.

Offline

 

#11 2016-03-21 16:27:29

Passiflore
Člen/ka

Re: Daňové přiznání

Dobrý den, prosím o radu ohledně vyplnění daňového přiznání.
Celý loňský rok jsem byla OSVČ, ovšem od ledna do září to bylo jako vedlejší činnost při zaměstnání a poté od října do prosince jako hlavní činnost.
Moje otázka tedy zní: Jak toto správně uvést v daňovém přiznání? Předem moc děkuji za rady

Offline

 

#12 2016-03-21 17:35:38

taxi
Člen/ka

Re: Daňové přiznání

Dobrý den, v daňovém přiznání vyplníte na straně 2 řádky 31,32,34 a to z Potvrzení o zdanitelných příjmech od zaměstnavatele.
Příjmy z podnikání vyplníte do přílohy č. 1.  V DPFO se nerozlišuje hlavní a vedlejší činnost (vliv by měla jen výše příjmů při uplatňování děti a výdajů procentem z příjmů).
Hlavní a vedlejší činnost rozlišíte v přehledech pro ZP a OSSZ.

Offline

 

#13 2016-03-22 09:10:16

janavk
Administrátorka

Re: Daňové přiznání

Daňové přiznání krok za krokem viz http://jakpodnikat.cz/danove-priznani.php

Offline

 

#14 2016-03-22 11:26:02

Passiflore
Člen/ka

Re: Daňové přiznání

Moc děkuji za rady. Dnes jsem to probírala s paní, co dělala v jedné firmě pracovníkům daně a také netušila, takže jste mi moc pomohli :-)

Offline

 

#15 2016-03-22 11:28:43

Passiflore
Člen/ka

Re: Daňové přiznání

Akorát teď se dívám, že právě u mě je problém, že uplatňuji výdaje procentem z příjmů. Jak mi to tam ovlivní?

Offline

 

#16 2016-03-22 12:04:07

taxi
Člen/ka

Re: Daňové přiznání

V příloze č. 1 daňového přiznání zaškrtnete "uplatňuji výdaje procentem z příjmů" v pravo nahoře, vyplníte do řádku 101 příjmy,
v části dvě dole vyplníte B. Název hlavní činnosti, sazbu procent, příjmy - vypočtete procento výdajů, a tyto výdaje přenesete do řádku 102, pak dle pokynů řádek 104 atd až řádek 113, a ten přenesete na stranu 2 daňové přiznání do řádku 37, kde už se Vám bude částka z podnikání v dalších řádcích sčítat s příjmy z HPP. Čtěte pokyny u každého řádku, navede Vás to.

Offline

 

#17 2016-03-22 12:51:10

Passiflore
Člen/ka

Re: Daňové přiznání

Perfektní, děkuji moc, zkusím to podle vašeho návodu.

Offline

 

#18 2016-03-22 13:03:52

taxi
Člen/ka

Re: Daňové přiznání

Když tak se ptejte, ale určitě to zvládnete.

Offline

 

#19 2016-03-22 20:36:39

Passiflore
Člen/ka

Re: Daňové přiznání

Zjistila jsem, že jsem to přesně tak měla vyplněno :) Jen mě prostě zaráží, že se tam nikde nedá označit výdělek za podnikání jako vedlejší činnost a za hlavní. Vím právě, že ČSSZ to tak má.

Offline

 

#20 2016-03-23 07:09:21

taxi
Člen/ka

Re: Daňové přiznání

Vidíte, máte to správně, v DP se opravdu vedlejší hlavní činnost nerozděluje.

Offline

 

#21 2016-03-24 08:46:56

Passiflore
Člen/ka

Re: Daňové přiznání

I tak moc děkuji za radu :)

Offline

 

#22 2016-03-24 14:31:08

Re: Daňové přiznání

Dobrý den, paní Zdeno,
poraďte prosím, manžel pobírá starobní důchod a stále podniká. Jelikož se mu daří /musím zaklepat/ musí zdanit i důchod. Do Přílohy č.2 odst. 2 zapíši výši důchodu, xy Kč x 12 měsíců a musím tam přičíst i těch 1200 Kč které mu pan Babiš poslal? Jedná se sice o 180 Kč, ale proč jim to dávat. Děkuji za odpověď Lída.

Offline

 

#23 2016-03-25 10:39:16

Zdena
Moderátorka

Re: Daňové přiznání

Dobrý den, paní Lído. Vy jste náhle ovdověla, že chcete fofrem zdaňovat příspěvek k důchodu, který manžel mohl dostat zhruba před měsícem? :-)

Pokud budete zdaňovat důchod i v roce 2016, tak bych příspěvek k důchodu nepřičítala. Nejde o pravidelně vyplácený důchod, ale o jednorázový příspěvek (osvobozený od daně).

Offline

 

#24 2016-03-30 11:55:29

Re: Daňové přiznání

jsem to popleta, zaplať Bohu vdova nejsem, tak příští rok zdaňovat nebudu.
Děkuji a omlouvám se Lída

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB