Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2016-02-25 17:22:18

Radek 74
Člen/ka

DPP a minimální výše odměny dle zákona

Dobrý den,

     předem se omlouvám, ale mám k Vám velikou prosbu.Mimo hlavní pracovní poměr pracuji o víkendech i na DPČ a DPP. Vedoucí bezpečnostní služby, pro kterou pracuji na DPP mi tvrdí, že odměna za práci v DPP nemusí dosahovat aktuální výše minimální mzdy a vyplácí mi cca 54 Kč/hod v hrubém,když min. mzda je min. 58,70 Kč a jelikož pracuji o víkendech tak x 1,1 (min 10 %) nahoru.
   
     Argumentuje tím, že se jedná o jakousi paušální částku odměny za měsíc, která se rozpočítává na jednotlivé směny a pokud jich je v měsíci moc, odměna za každou jednu je tím pádem nižší.Dle něj se jedná o odměnu a ne o mzdu, tudíž se na ní dle něj nevztahuje ustanovení o minimální mzdě.

     Prosím Vás o Vaše stanovisko, případně i radu kam se mohu obrátit o pomoc či radu, případně odkaz na zákon, stránky ap.

Moc děkuji za Váš čas.


Jsem s pozdravem


Radek

Offline

 

#2 2016-02-26 09:22:09

Dagmar80
Člen/ka

Re: DPP a minimální výše odměny dle zákona

Dobrý den, určitě Vám  odpoví  fundovanější, ale můj zcela laický názor je ten, že při DPP se nemůžete odkazovat na výši min. mzdy, jelikož nejde o mzdu, ale opravdu o odměnu za práci. A to, kolik za ni dostanete a za jakých podmínek, je přece dáno písemně ve smlouvě, kterou jste určitě mezi sebou podepsali a tím i souhlasil s uvedeným.
Navíc u DPP nehrají přece ani roli svátky a víkendy, toto vše by platilo pouze u HPP, takže počítat s nějakými procenty navíc za "přesčasy" ve svátek a víkendy nelze.
Opravdu nejsem odborník, sama se tady dost často obracím s prosbou o radu, a na záležitosti kolem DPP jsem se už také podrobně informovala.
Uvidíte, co Vám případně odpoví tady paní Zdena, nebo ostatní ochotné dobré duše, které vždy poradily i nám všem ostatním tázajícím a tápajícím :-).
Pěkný den.

Offline

 

#3 2016-02-26 16:25:28

Radek 74
Člen/ka

Re: DPP a minimální výše odměny dle zákona

Dobrý den, přečetl jsem si Váš komentář, ale musím s Vámi nesouhlasit, můj argument vychází z §77 zákoníku práce viz. níže :

§ 77
Společné ustanovení

(1) Dohoda o provedení práce a dohoda o pracovní činnosti musí být uzavřena písemně; jedno vyhotovení této dohody zaměstnavatel vydá zaměstnanci.

(2) Není-li v tomto zákoně dále stanoveno jinak, vztahuje se na práci konanou na základě dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr úprava pro výkon práce v pracovním poměru; to však neplatí, pokud jde o

a) převedení na jinou práci a přeložení,

b) dočasné přidělení,

c) odstupné,

d) pracovní dobu a dobu odpočinku; výkon práce však nesmí přesáhnout 12 hodin během 24 hodin po sobě jdoucích,

e) překážky v práci na straně zaměstnance,

f) dovolenou,

g) skončení pracovního poměru,

h) odměňování (dále jen ?odměna z dohody?), s výjimkou minimální mzdy, a

i) cestovní náhrady.


V bodě h) je jasně uvedeno, s výjimkou minimální mzdy !!!

Chápu to tak, že odměna nesmí být nižší, než je sazba minimální mzdy, to je 58,70 Kč/hod, samozřejmě při klasické hodinové práci u bezpečnostní agentury.

Připadá mi však, že výklad tohoto ustanovení může být interpretován různě..

Radek

Offline

 

#4 2016-02-27 00:04:09

Zdena
Moderátorka

Re: DPP a minimální výše odměny dle zákona

Chápu to stejně, odměna by měla být alespoň 58,70 Kč/hod.
Potvrzuje to i odpověď na dotaz na stránkách Státního úřadu inspekce práce:
http://www.suip.cz/otazky-a-odpovedi/pr … eni-prace/

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB