Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz#1 2015-11-11 12:49:24

Ferlich
Člen/ka

Registrační pokladna - Slovensko

Paní Zdeno dobrý den. Vzhledem k tomu, že se nemohu nikde dopátrat k informaci o použití registrační pokladny na Slovensku, prosím o radu k následujícímu problému.
Manželka je podnikatel s přiděleným IČ a s registrací u živnostenského úřadu. Vyrábí a prodává svoji vlastnoručně vyráběnou keramiku. Vzhledem k tomu, že v ojedinělých případech (5 x ročně) prodává i na Slovensku, v souladu s příslušným zákonem č.289/2008 Z.z. je registrována u finanční správy v Bratislavě a   používá při prodeji registrační pokladnu. Na Slovensku nemá provozovnu, jen se účastní příležitostných trhů.

V současné době dostala nabídku prodávat na Slovensku na dvou místech současně a to vzhledem k tomu, že nemá dvě poklady ( kupovat druhou se jeví jako neekonomické), nelze. Dostala následující radu:
Vzhledem k tomu, že prodává vlastnoručně vyráběné výrovbky zrušit v ČR živnost - výroba keramiky a nadále působyt jako umělec dle autorského zákona. Na tento typ podnikání se prý nevztahuje povinnost použít registrační pokladnu. Pak stačí vyplnit čestné prohlášení tohoto znění a předat ho organizátorovi trhů.
Čestné vyhlásenie
Predávajúci nie povinný používať na evidenciu tržieb elektronickú registračnú pokladnicu - Zákon 289/2008 Zz § 1 ods. 2 - nie je podnikateľom podľa § 2 ods. 2 Obchodného zákoníku.
Děkuji za informaci, která by potvrdila, popř vyvrátila výše uvedený názor.

Offline

 

#2 2015-11-11 20:30:00

Zdena
Moderátorka

Re: Registrační pokladna - Slovensko

Dobrý den, podle mého názoru jste dostali dobrou radu.

Podle Metodického pokynu k § 1 a § 3 zákona č. 289/2008 Z. z. se tvůrčí duševní činnost a šíření autorských děl nepovažuje za podnikání podle § 2/2 Obchodního zákoníku, takže při prodeji vlastních děl nemusí autor používat registrační pokladnu.
Metodický pokyn najdete zde (bod 4.): http://www.danovecentrum.sk/aktuality/m … adnice.htm

Raději ale požádejte o vyjádření někoho, kdo se pohybuje ve slovenském prostředí. Doporučuji vznést dotaz například na tomto slovenském portálu: http://www.porada.sk/podnikanie

Offline

 

#3 2015-11-11 22:05:44

Ferlich
Člen/ka

Re: Registrační pokladna - Slovensko

Děkuji moc za odpověď.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB