Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, které jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz#1 2015-07-08 20:13:44

Shampoo
Člen/ka

OSVČ a DPP/DPČ

Zdravím,

v současné době jsem přerušil na jeden rok studium, nicméně OSVČ přerušit v plánu nemám. Tímto se pro mne stala hlavní činností (nutné platit min. zálohy na zdravotní a sociální pojištění).

Aby byla moje činnost klasifikována jako vedlejší, je nutné, abych byl zaměstnán či měl dohodu u zaměstnavatele.

Aktuálně řeším, aby volba co nejméně postihla (čti finančně náročná) mého budoucího zaměstnavatele, a proto tedy budu volit jednu z dohod.

Mám tedy dvě možnosti:
1. Dohoda o provedení práce
- nutné mít smlouvu alespoň na 10000 Kč (zbytek mohu fakturovat), tím by měl povinnost zaměstnavatel hradit pojištění

2. Dohoda o pracovní činnosti
- max. 4 hod./denně a nad 2500 Kč měsíčně (udáno na smlouvě)

Je standardní postup, že se zbytek "mzdy" fakturuje? Je to možné i takto řešit u Dohody č. 2 (DPČ)? Je nějaké minimum, které musí takto zaměstnavatel hradit za zaměstnance? Je ve výsledku nějaká z voleb výhodnější pro zaměstnavatele (případně zaměstnance/OSVČ)?

Děkuji za info
Adam

Offline

 

#2 2015-09-01 08:06:21

Shampoo
Člen/ka

Re: OSVČ a DPP/DPČ

Oprava: DPP musí být nad 10000 Kč (např. 10001 Kč), aby zaměstnavatel hradil pojištění.

Offline

 

#3 2015-09-02 21:26:44

Zdena
Moderátorka

Re: OSVČ a DPP/DPČ

Pokud chcete, aby byla Vaše činnost klasifikována jako vedlejší, tak musíte uzavřít pracovní poměr (třeba zkrácený úvazek), DPP s měsíční odměnou nad 10 tis. Kč, nebo DPČ s měsíční odměnou vyšší než 2.499,- Kč.

Nemůžete fakturovat zbytek "mzdy". Fakturace by musela být za jinou činnost, než jakou vykonáváte v pracovněprávním vztahu.

Pokud uzavřete PP nebo DPP či DPČ, které podléhají odvodům pojistného na SP, tak zaměstnavatel odvede za zaměstnance pojistné na SP ze skutečné výše mzdy, není stanoveno žádné minimum. Zdravotní pojištění odvede zaměstnavatel podle výše odměny, nejméně však 1.242,- Kč (13,5% minimální mzdy). Případný doplatek do minima hradí zaměstnanec.
Podle mého názoru jsou uvedené volby srovnatelné, žádná není výhodnější.

Offline

 

#4 2015-09-05 04:14:32

ivzez
Člen/ka

Re: OSVČ a DPP/DPČ

Já v tom vidím "Švarc systém". Buďto se normálně zaměstnehte, nebo podnikejte.

Případně oboje ? můžete být zaměstnán a pokud Vaše podnikání nebude konkurovat Vašemu zaměstnavateli, můžete souběžně podnikat. V případě, že by šlo o stejnou oblast, v níž by působil i zaměstnavatel, byste potřeboval písemný souhlas zaměstnavatele (nestačí vykonávat jinou činnost než v zaměstnání, jde o oblast působení ? o to, co má zaměstnavatel uvedeno v rejstříku).

Offline

 

Zápatí

TOPlist

Powered by PunBB | CZ / SK
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson