Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2015-06-29 08:48:08

Toja
Člen/ka

obnovení činnosti

Dobrý den,

prosím o radu.
Dne 31.12.2014 jsem přerušila živnost a přihlásila se na ÚP.
Nyní bych chtěla živnost obnovit a váhám s datem obnovení, protože si nejsem jista, zda má datum obnovení nějaký vliv na následné výše plateb daně z příjmu, sociálního a zdravotního pojištění, obnovím-li živnost dne 30.6.2015 nebo až 1.9.2015. (předpokládejme stejnou výši příjmu - musím totiž vykonat jistý=daný objem práce). Zákazník preferuje ihned, já až 1.9., avšak třeba mi zákazník chce nakonec dobře a já se bráním zbytečně... :-)

A) Daň z příjmu:
Budu platit stejnou daň z příjmu ze stejné vydělané částky nezávisle na tom, kdy živnost obnovím? V DP jsem totiž nenašla žádnou možnost, kde by se uváděl počet měsíců podnikání, který by příjem přerozdělil na částku ve výši jedné dvanáctiny za každý kalendářní měsíc (kromě údajů v tabulce C Přílohy, avšak ta je asi pouze informativní a výši daně nijak nemění)? I sleva poplatníka je nezávislá na počtu měsíců podnikání?

B) Zdravotní pojištění:
Při obnovení živnosti dne 30.6.2015 budu platit zálohy od 30.6.2015, tj. za celý měsíc červen plnou měsíční výší zálohy?
Budu však moci následně při ročním Přehledu stejnou výši příjmu přerozdělit na vyšší počet měsíců podnikatelské činnosti (v případě obnovení činnosti dne 30.6. - na 7 měsíců, v případě 1.9. - na 4 měsíce) a sníží se mi tím celková částka, kterou budu muset na ZP v ročním Přehledu za rok 2015 zaplatit?
Nebo je výhodnější z pohledu celkové platby za ZP obnovit živnost až 1.9.2015, protože se celkový příjem takto nepřerozdělí a pouze zaplatím více měsíců zálohy?

C) Sociální pojištění:
Totožný dotaz s bodem B). Je rozdělení stejného příjmu na více měsíců stejně výhodné či nevýhodné jako pro zdravotní pojištění z pohledu ročního přehledu při stejné výši příjmu? Nebo má svá specifika?

Já jsem totiž již v roce 2014 neměla žádné příjmy od července 2014 a měla jsem živnost až do konce roku (30.12.2014), platila jsem zálohy a podala roční Přehledy ZP a SP za celý rok podnikání a dodnes nevím, zda jsem raději neměla přerušit živnost už v červenci 2014 a platit pouze za 6 měsíců, místo 12.

Prosím tedy o radu, zda je pro celkové platby daně z příjmu, ZP a SP ze stejné výše příjmu za rok 2015 výhodnější obnovit živnost již 30.6., případně 1.7., nebo až 1.9.2015.

Děkuji moc za radu.
Toja

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB