Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2015-04-03 15:17:58

thaavi
Člen/ka

minimální vyměřovací základ OSVČ - důchodce

Podával jsem přehled za minulý rok a paní na MSSZ mi řekla, že pro mě neplatí minimální vyměřovací základ jako pro OSVČ s hlavní činností, nýbrž vedlejší, jestliže jsem důchodce. Faktem je, že důchod mi byl přiznán už ke konci r. 2011. Divím se proto, že mě na to upozornili až při podání letošního přehledu. Znamená to tedy, že budu muset za roky 2012 a 2013 podat opravný přehled.

Na VZP to samé, tam mi ale řekli, že mám uvést, že pro mě neplatil minimální vyměřovací základ v žádném z měsíců, pro což jsem nikde v zákoně nenašel oporu. Tak teď nevím.

Díky za radu, jestli se v tom vyznáte lépe.

Offline

 

#2 2015-04-03 17:20:08

Zdena
Moderátorka

Re: minimální vyměřovací základ OSVČ - důchodce

SP: pokud jste důchodcem, tak jste považován za OSVČ vedlejší. http://www.jakpodnikat.cz/socialni-poji … innost.php
MSSZ nemá povinnost Vás na to upozorňovat, navíc si v přehledu na ř. 34 sám určujete vyměřovací základ. Nejste povinen (ale jste oprávněn) podat opravné přehledy za roky 2012 a 2013.

ZP: § 3a odst. 3 písm. c) zák.č. 592/1992 Sb. Minimální vyměřovací základ neplatí pro osobu, za kterou je plátcem pojistného stát.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB