Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2015-03-11 20:58:19

jaruna200
Člen/ka

Pronájem pole a bytu

Dobrý den, mám tyto dotazy:
1) Pronajímám pole a byt. Mohu si u pole uplatnit paušální náklady a u bytu skutečné výdaje ? Pokud ano, jak se to projeví v daňovém přiznání - budou dvě přílohy č. 2 ?

2) Byt jsem získala k datu 8.8.2000 darováním od své matky. Od podzimu 2014 (po cca 14 letech) tento byt začínám pronajímat. Mohu si uplatnit odpisy ? Podle mých podkladů jsem pravděpodobně platila darovací daň ve výši 1 % (1. skupina), ale nemám k tomu žádný doklad. V té době se snad platily tyto nízké sazby, nebylo to tedy úplné osvobození, ovšem nevím to určitě.

Dotazy:
- Mohu si uplatnit odpisy, když jsem platila darovací daň (byť relativně malou) ?
- Musím k platbě darovací daně doložit doklad ?
- Byla povinnost platit v roce 2000 darovací daň v přímé řadě (matka-dcera) ve výši 1 % ?
- Předpokládám, že odpisy by byly podle znaleckého posudku k datu podzim 2014 ?

Moc děkuji za odpovědi.  Jaruna

Offline

 

#2 2015-03-13 15:39:34

martinarie
Člen/ka

Re: Pronájem pole a bytu

Dobrý den,

ad 1) podle mého názoru nemůžete, pro všechny příjmy z pronájmu se musí uplatnit stejná metoda - skutečné výdaje nebo paušál

ad 2) nejde o daň darovací, ale o to, zda byla při darování bytu zaplacena daň z příjmu. Pokud ne, nemůžete byt odepisovat.

Offline

 

#3 2015-03-13 18:26:38

Zdena
Moderátorka

Re: Pronájem pole a bytu

V roce 2000 opravdu platily nízké sazby při darování mezi příbuznými v přímé linii (matka - dcera). Sazby byly odstupňované podle hodnoty majetku, do 1 mil. Kč byla sazba 1,00%. Darování nebylo osvobozeno od daně. Není třeba hledat doklady o zaplacení darovací daně, neboť z odpisování je podle § 27/j) ZDP vyloučen hmotný majetek nabytý darováním, jehož nabytí bylo od daně z příjmů osvobozeno nebo nebylo předmětem daně. Zákon neříká, že daň musí být i zaplacena. Je tedy možné uplatnit odpisy hmotného majetku. Vstupní cena podle znaleckého posudku ke dni zahájení pronájmu.

Offline

 

#4 2015-03-15 11:41:06

jaruna200
Člen/ka

Re: Pronájem pole a bytu

Paní Zdeno,

velmi děkuji za odpověď. Prosím ještě o doplnění nejasností. Pronajímám jednak pole (zemědělskou půdu) a jednak byt. U bytu uplatním skutečné náklady (tj. odpisy atd.). Mohu si u polí uplatnit paušální náklady (30 %) ?  Děkuji za odpověď.  Jaruna

Offline

 

#5 2015-03-15 14:11:55

Zdena
Moderátorka

Re: Pronájem pole a bytu

Bohužel, není možné uplatnit k příjmům z pronájmu bytu skutečné výdaje a k příjmům z pronájmu pole výdaje procentem z příjmů. V rámci jednoho dílčího základu daně (bude to dílčí základ daně z pronájmu podle § 9 zákona na ř. 39 přiznání) je nutné uplatňovat výdaje ke všem příjmům shodným způsobem.

Offline

 

#6 2015-03-15 19:48:09

jaruna200
Člen/ka

Re: Pronájem pole a bytu

Paní Zdeno, děkuji. Je to smutná zpráva, protože k pronájmu polí není moc výdajů, ale snad mi to ty odpisy k bytu trochu vynahradí. Přeji hezký večer !  Jaruna

Offline

 

#7 2015-03-16 11:39:26

Jarmila
Člen/ka

Re: Pronájem pole a bytu

Podnikání na ŽL  dle §7 výdaje %, a pronájem pole nevložené do podnikání, může uplatnit 30% dle § 9 . Děkuji

Offline

 

#8 2015-03-16 12:26:31

Zdena
Moderátorka

Re: Pronájem pole a bytu

Ano.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB