Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz#1 2015-03-07 19:15:25

ZdeneB
Člen/ka

Podat přehled na SP a ZP ano nebo ne

Dobrý den,

mám dotaz ohledně povinnosti podat přehled na OSSZ a zdravotní pojišťovnu v případě, kdy jsem si zřídil ŽL a zahájil podnikání k 20. 10. 2014. Situace se však radikálně změnila a k 27.10.2014 jsem přerušil oficiálně přerušil na ŽÚ podnikání. Současně s tím jsem využil podání oznámení těchto změn jednotným formulářem na ŽÚ pro ostatní instituce (FÚ, OSSZ, ZP). K tomu upřesňuji, že po ostatní dni roku 2014 jsem byl v evidenci uchazeče na ÚP.
1) Dotaz zní, zda mám i přes tak krátkou dobu podnikání ani ne měsíc, povinnost podat Přehledy a zda vůbec mi vznikne povinnost zaplatit obě pojištění? Když jsem se informoval na ZP, tak mi bylo řečeno, že mě ani nemají za ty dny vedeného jako OSVČ. (Snad jim tak rychlá změna ani neprošla systémem) Z toho mi tak trochu vyplývá, jako by za měsíc říjen za mě zaplatil stát. Současně, když jsem se podíval do zákonů, tak bych měl mít povinnost tyto přehledy podat, pokud jsem byl po část roku OSVČ, ačkoliv se jednalo jen asi o 8 dnů.
2) Pokud budu muset podat tyto přehledy a moje příjmy a výdaje jsou nula, budu muset odvést minimální pojistné a v přehledech vyznačit, že jsem 1 měsíc podnikal? Resp. budu platit nějaké penále, pokud jsem nic v době zahájení OSVČ nic neplatil?

Děkuji předem na odpověď

Offline

 

#2 2015-03-07 21:56:19

Zdena
Moderátorka

Re: Podat přehled na SP a ZP ano nebo ne

Důkladně si ověřte, zda jste byl těch několik dnů zaregistrován u ZP a na OSSZ jako osoba samostatně výdělečně činná. Pokud ne (živnostenský úřad možná vůbec neodeslal informaci), tak nemáte žádné povinnosti. Asi by nebylo na škodu, kdybyste na těchto institucích odevzdal čestné prohlášení, že jste vůbec nezahájil samostatnou výdělečnou činnost.

Pokud jste byl zaregistrován (třeba jen na 1 den), tak musíte podat přehledy o příjmech a výdajích i když budou příjmy i výdaje nulové. Vyznačíte 1 měsíc podnikání a zaplatíte minimální pojistné za říjen 2014. Jestli jste nezaplatil zálohu, tak budete platit penále.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB