Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz#1 2015-02-23 16:35:00

Verusina
Člen/ka

živnost vykonávána doma

Dobrý den, mám další dotaz. Chci prodávat papírové růže a doplňky, přes Internet. Budu je vyrábět ve svém bytě. Existují nějaké věci na které bych si mela dat pozor? Někde jsem četla že provozovna musí být řádně označena atd..... To ale v mém případě neplatí, že? To asi platí kdy pro ty osoby, které chtějí mít například klasický obchod, ne? Dekuji

Offline

 

#2 2015-02-23 17:46:25

Zdena
Moderátorka

Re: živnost vykonávána doma

Jestliže budete vyrábět pouze drobné rukodělné výrobky a prodávat je na internetu, tak nemusíte mít provozovnu.

Offline

 

#3 2015-02-24 13:26:57

Verusina
Člen/ka

Re: živnost vykonávána doma

Dobrý den ještě jednou. Chtěla bych i nakupovat zboží z Číny a prodávat hozde. Bude se jednat o částky max ve stovkách korun. Podnikání budu mít tedy jako vedlejší činnost. Musím toto zboží z Číny nějak zdaňovat nebo někde při zůčtování daní uvádět? Plánuji si výdaje dělat paušálem, takže předpokládám, že ne? Pokud je to paušálem, tak vlastně schovávám jen kopie faktur a nákup zboží nikde dokládat nemusím, nebo ano?

Offline

 

#4 2015-02-24 17:20:17

Zdena
Moderátorka

Re: živnost vykonávána doma

Z čeho usuzujete, že budete mít podnikání jako vedlejší činnost? Z hodnoty dovezeného zboží?
Budete přiznávat příjmy z prodaného zboží. Pokud uplatníte výdaje procentem z příjmů, tak nemusíte dokládat finančnímu úřadu nákup zboží. Ale o nákupy by se mohl zajímat živnostenský úřad, takže bych doklady o nákupu hned nevyhazovala.

Offline

 

#5 2015-02-24 18:39:50

Verusina
Člen/ka

Re: živnost vykonávána doma

Dobrý večer, usuzuji tak, protože pracuji na HPP u jedné firmy a rukodelnými výrobky + např. papírovými růžemi určitě nevydělám tolik, abych mohla mít živnost a přitom nepracovat na HPP.

Offline

 

#6 2015-02-25 10:00:22

Zdena
Moderátorka

Re: živnost vykonávána doma

Neuvedla jste, že pracujete na HPP. Pokud byste neměla zaměstnání zakládající účast na nemocenském pojištění zaměstnanců, tak byste byla z hlediska sociálního pojištění považována za OSVČ hlavní. Při nízkém daňovém základu z podnikání zřejmě ani nebudete muset platit pojistné. Více informací najdete zde:
http://www.jakpodnikat.cz/socialni-poji … y-zisk.php

Pokud máte stejný předmět činnosti se svým zaměstnavatelem, tak byste si měla zajistit jeho předchozí písemný souhlas s vedlejší výdělečnou činností (§ 304 zákoníku práce).

Offline

 

#7 2015-02-25 10:41:59

Verusina
Člen/ka

Re: živnost vykonávána doma

Dobrý den, dekuji moc za informace. Ještě že existuji tyto stránky!!
Ještě bych mela dotaz a to ten, že pokud budu nakupovat zboží ze zahraničí, např. Přes ebay, tak jak je to pak se zárukou? Přítel mi například řekl, že když si koupi na ebayi mobil, který už je po záruce, a chce ho tu prodat,tak že na něj tady v čr pak záruku dat musí? Dost mě to překvapilo. Přece když chce prodat věc, která už dávno není v záruce, tak jak to že najednou záruku má mít? Přece například na 10 let starou lednici, která je už dávno po záruce, se nebude znovu vychovat 2letá záruka,ne?
Dekuji

Offline

 

#8 2015-02-25 16:51:44

Zdena
Moderátorka

Re: živnost vykonávána doma

Pokud mobil prodá jako soukromá osoba, tak nemusí dávat žádnou záruku.
Pokud jej prodává jako podnikatel, tak je snad možné zkrátit záruční dobu na 1 rok a nevztahuje se na vady odpovídající míře používání nebo opotřebení, které měla věc při převzetí. Více zde:
https://www.dtest.cz/nejcastejsi-proble … te-veci/40
Nejsem odborník na spotřebitelské právo, zkuste hledat například na stránkách dTestu.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB