Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2015-02-07 11:38:10

Oleksandr
Člen/ka

Způsob vedení účetnictví - v písemné formě.

Dobrý den.
Vedu účetnictví sám, v počítači - mám tabulku pro každý rok, tabulku Příjmy a tabulku Výdaje.
Také zachovávám všechny stvrzenky / jízdenky atd., které mám pro Příjmy a Výdaje.

Otázka: musí jsem mít a vest dodatečně nějaký
- Pokladní deník
- Deník příjmů a výdajů
- Knihu Příjmů a Výdajů

nebo něco ještě takové v písemné formě?

Děkuji Vám předem,
Aleksandr.

Offline

 

#2 2015-02-07 17:51:31

Zdena
Moderátorka

Re: Způsob vedení účetnictví - v písemné formě.

Dobrý den, Aleksandře. To, co vedete v tabulkách, není účetnictví, ale daňová evidence. K daňové evidenci nemusíte vést pokladní deník, deník příjmů a výdajů (ten máte v tabulkách), ani knihu příjmů a výdajů. Forma vedení daňové evidence není zákonem předepsána, každý ji vede tak, jak mu to vyhovuje. Důležité je, abyste přiznal všechny příjmy a abyste uměl doložit a obhájit daňové výdaje.

Jste zapsaný v obchodním rejstříku? Pokud ano, tak byste měl vést (podvojné) účetnictví.

Offline

 

#3 2015-02-08 09:16:23

Oleksandr
Člen/ka

Re: Způsob vedení účetnictví - v písemné formě.

Jo, jasně.
Ale jo, já jsem zapsán v obchodním rejstříku, mám Výpis číslo 9094/2010, mám RĆ, IĆO 290 30 056.
Co znamená podvojné účetnictví ?
Já prostě mám Příjmy, odečítám Výdaje a ze zbytků výpočítám daň 15%. 
Nebo se mýlím?
Děkuji za vysvětlení!

Offline

 

#4 2015-02-08 12:30:36

Zdena
Moderátorka

Re: Způsob vedení účetnictví - v písemné formě.

Fyzická osoba, která je zapsaná v obchodním rejstříku, je povinna vést (podvojné) účetnictví. To znamená, že nezapisuje příjmy a výdaje to tabulky v počítači jako Vy, ale účtuje o stavu a pohybech aktiv a pasiv, o nákladech a výnosech a o hospodářském výsledku na příslušných účtech.
Příklady účtování najdete například zde:
http://www.uctovani.net/ucetni-priklady-predkontace.php
Ani je moc nestudujte:-) Vedení účetnictví byste jako laik asi nezvládl. Účetnictví jste měl vést minimálně 5 let.

Od roku 2011 už se nemusejí podnikající fyzické osoby ze třetích povinně zapisovat do obchodního rejstříku. Podala bych návrh na výmaz z obchodního rejstříku. Za výmaz podnikatele se v minulosti platil poplatek 2.000,- Kč, ale myslím, že byl zrušený. Zeptejte se u rejstříkového soudu.

Minulé roky bych už neřešila. Případná kontrola z finančního úřadu by Vám mohla dát pokutu za nevedení účetnictví až do výše 6% hodnoty aktiv. Věřím, že by byli tolerantní a vyměřili by pokutu v přijatelné výši. Profesionální zpracování účetnictví a případná dodatečná přiznání k dani z příjmů za předchozí roky by Vás asi vyšly dráž. Po výmazu z obchodního rejstříku můžete vést daňovou evidenci v tabulkách v počítači.

Offline

 

#5 2015-02-09 15:15:10

Oleksandr
Člen/ka

Re: Způsob vedení účetnictví - v písemné formě.

och, eeeee
OK, pišu návrh na výmaz z obchodního rejstříku.
Děkuji!

Offline

 

#6 2015-04-25 14:19:48

FandaVokurka
Člen/ka

Re: Způsob vedení účetnictví - v písemné formě.

Jde pouze o daňovou evidenci, dříve taky "jednoduché účetnictví"

Offline

 

#7 2015-08-27 12:33:06

Oleksandr
Člen/ka

Re: Způsob vedení účetnictví - v písemné formě.

Paní Zdena, vy pišete: Podala bych návrh na výmaz z obchodního rejstříku....
Já to udělal. Můžete vysvětlit - takový výmaz znamená nebo ne zrušení ŽL?
Nebo prostě budu mít ŽL bez IČO?

Offline

 

#8 2015-08-27 17:20:29

Zdena
Moderátorka

Re: Způsob vedení účetnictví - v písemné formě.

Výmaz z obchodního rejstříku neznamená zrušení ŽL ani IČO. Živnostenské oprávnění a IČO Vám zůstává.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB