Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz#1 2015-01-19 17:29:30

Lukis
Člen/ka

Doklady neplátce DPH

Dobrý den,

už nějaký den projíždím internet a snažím se udělat si finální pořádek v tom, jakto funguje s doklady. Mám již svoji představu, ale rád bych se s tím obrátil na odborníka :). Snažím se pochopit principy a ne jen memorovat postupy, tak to bude trošku rozsáhlejší. Díky za pochopení :).

Jsem NEplátce DPH.

1, Zákon nedefinuje žádný konkrétní název pro doklad od neplátce (jako napříkad u plátce je "zjednodušený" a "běžný daňový doklad"). To co tedy vydávám je jakýsi "doklad o prodeji"(dále jen doklad), pro který existují různé "lidové" názvy - stvrzenka, účtenka, paragon, pokladní blok, zažitý termín "faktura"

2, Doklad stačí zákazníkovi vystavit na požádání.

3, Doklad nemusí obsahovat konkrétní informace o odběrateli (na faktuře stačí uvést "koncový zákazník").

4, Doklad mohu vystavit na libovolnou částku (tím myslím, že neexistuje žádné rozdělení jako u plátce DPH ( zjednodušený < 10 000 < běžný daň. doklad).

5, Dále jsem pochopil, že transakce fungují tak, že po jedním "dokladem" vyjádřím pohledávku zákazníkovi a následující "dokladem" zaeviduji samotný příjem peněz. Na což přijde řeč dále.

Následně mám trošku nepořádek v tom, když se jedná o platbu hotovostní nebo bezhotovostní (na účet).

6, Když se platba uskutečnuje převodem na účet, je lepší vydat "fakturu", kde je i číslo účtu apod. - faktura v tomto případě slouží jako pohledávka a následný příjem peněž doložím výpisem z účtu

7, Když zákazník platí hotově, vydávám paragon - http://www.aao.cz/inshop/catalogue/prod … /12097.jpg ... a zde nevím, zda slouží paragon jako doklad o příjmu nebo pohledávka (někde jsem četl, že s paragonem ještě vydám příjmový pokladní doklad, který by tedy sloužil jako doklad o příjmu peněz).

8, Existuje nějaká možnost pro platbu převodem vydat paragon (zaslat se zbožím) a platební informace zákazníkovi sdělit třeba mailem?

Děkuji za odpověd.
Lukáš

Offline

 

#2 2015-01-19 19:01:35

Zdena
Moderátorka

Re: Doklady neplátce DPH

1, Ano.
2, Ano.
3, Ano.
4, Ano. Pozor na omezení plateb v hotovosti, v současné době platí limit 270 tis. Kč.
5, Při okamžité úhradě můžete vynechat pohledávku, žádná nevznikla.
6, Ano.
7, Paragon je pokladní blok, účtenka a slouží jako doklad o příjmu hotovosti. Je nesmyslné vystavovat spolu s paragonem příjmový pokladní doklad, buď jedno, nebo druhé. Jestliže zákazník platí hned při prodeji zboží nebo poskytnutí služby, tak nevzniká žádná pohledávka - nic Vám nedluží.
8, Na platbu převodem by se neměl vydávat paragon. Je to doklad, kterým potvrzujete příjem hotovosti. Zákazník jednak zaplatil bezhotovostně, jednak nepotřebuje doklad o úhradě, má jej na výpisu ze svého účtu. Ovšem řada eshopů přikládá do balíčku paragon a svět se z toho zatím nezbořil:-)

Offline

 

#3 2015-01-19 20:31:06

Lukis
Člen/ka

Re: Doklady neplátce DPH

Moc děkuji :) hned se mi bude o něco lépe spát :). Jen se ještě zeptám...

ad 7.
7.1, Jak jste psala ty tři názvy, tak jen jestli jsem to pochopil správně... všechny názvy patří paragonu (paragon = pokladní blok = účtenka = doklad o příjmu hotovosti)?
7.2, Příjmový pokladní doklad místo nedaňového paragonu může volit například plátce DPH že? Nebo asi i zvolit paragon s kolonkou pro daň a je to tedy zjednoduš. daň. doklad.
7.3, Chápu to tedy tak, že v mnoha případech je více než jedna správná možnost (nedaňový paragon nebo PPD s proškrtnutou DPH u neplátce, a daňový paragon nebo PPD s vyplňenou daní u plátce...)

ad 8.
8.1, Spíš tak pro zajímavost. Je ten paragon nějak ze zákona ošetřen, že prostě při bezhotovostní platbě být nemůže, nebo to je spíš "lidový zvyk" vzhledem k tomu, že faktura má políčka i pro ty platební údaje apod :).
8.2, Pokud zákazníkovi do krabice přiložím fakturu s rozepsaným zbožím a cenou, tak to bude asi lepší než paragon :). Jinak předpokládám, kdyby platit předem, tak na faktuře (přiloženou v krabici) bude napsáno něco jako "neplatit, zaplaceno předem". Určitě by se to nemělo dělat tak, že to co zaplatil předem bych odečetl jako zálohu (pokud bych předtím žádnou zálohovou fakturu nevystavoval).
8.3, Jinak ta výzva z zaplacení emailem je předpokládám dostatečná.

9. Mockrát děkuji :)

Offline

 

#4 2015-01-19 21:58:59

Zdena
Moderátorka

Re: Doklady neplátce DPH

7.1, Ano, všechno jsou to doklady o příjmu hotovosti.

7.2, Pro plátce DPH bude podle mého názoru vhodnější paragon s kolonkou pro DPH, který je zároveň zjednodušeným daňovým dokladem (musí obsahovat: firmu nebo jméno, adresu a DIČ dodavatele, číslo dokladu, rozsah a předmět plnění, datum vystavení, DUZP pokud se liší od data vystavení, sazbu daně a částku za plnění celkem).

7.3, Ano, je více možností. Není důležitý název dokladu (vždyť pojmy paragon nebo faktura nejsou nikde definovány), ale jeho obsah. Pokud například příjmový pokladní doklad plátce DPH obsahuje všechny povinné náležitosti (běžného) daňového dokladu podle § 29 ZDPH, tak je daňovým dokladem.   

8.1, Paragon není nijak ošetřen. Podle slovníku cizích slov se jedná o pokladní blok či účtenku. Z toho vyplývá, že jej vystavujete při přijetí hotovosti.

8.2., Faktura bude určitě vhodnější, než paragon, ale spotřebujete spoustu papíru a náplně do tiskárny:-)  Ano, na fakturu napište například: Uhrazeno - neplaťte.
Velké eshopy posílají emailem proforma (zálohovou) fakturu a po úhradě odešlou zboží. K zásilce je přibalena faktura, ve které je odečtena záloha, k úhradě je 0,00 Kč. Malé eshopy přijmou na základě objednávky platbu předem a do zásilky přiloží fakturu nebo paragon.

8.3, Výzva k zaplacení emailem a následně faktura v balíčku jsou podle mého názoru dostatečné.

9. Nemáte zač:-)

Offline

 

#5 2015-01-20 16:40:01

janavk
Administrátorka

Re: Doklady neplátce DPH

Doklady neplátce jsou celkem přehledně popsány v článku http://www.jakpodnikat.cz/faktury-doklady.php

Offline

 

#6 2016-09-01 10:57:14

Kalamajka
Člen/ka

Re: Doklady neplátce DPH

Dobrý den,

připojím se také s dotazem, který s tímto souvisí.

Náležitost daňového dokladu vystaveného neplátcem dph fyzickou osobou musí obsahovat jeho ič (to je jasné), ale musí obsahovat i dič (které je jeho rodné číslo)?
Na doklad musí napsat, že je neplátce dph.

Prosím o objasnění jak je to s tím dič.

Moc děkuji

Offline

 

#7 2016-09-01 11:17:28

Marko78
Člen/ka

Re: Doklady neplátce DPH

Viz. předchozí odkaz http://www.jakpodnikat.cz/faktury-doklady.php
nemusí. dič je povinnou náležitostí daňového dokladu pro účely zákona o DPH, ten se na neplátce nevztahuje. neplátce nevystavuje daňový doklad.

Offline

 

#8 2016-09-01 11:32:39

Kalamajka
Člen/ka

Re: Doklady neplátce DPH

Děkuji za odpověď,

taky jsem si to myslela, jen jsem znejistěla, zda kvůli KH není nutné mít dič na dokladu. Zda se nejedná o osobu identifikovanou k dani a případně není tento údaj nutný pro rozlišení oddílů.

Děkuji a přeji  krásný den

Offline

 

#9 2016-09-01 12:16:31

Marko78
Člen/ka

Re: Doklady neplátce DPH

ano, tento údaj je nutný u rozlišení oddílů, ale u toho, kdo KH podává, tzn. Váš dodavatel,pokud je tedy plátce DPH. Vy jste se ptala na doklad vystavený neplátcem, ten žádné kontrolní hlášení nepodává.
Jinak jste asi měla na mysli osobu povinnou k dani (osoba identifikovaná k dani je něco jiného - EU). Tam ano, pokud neplátce DPH předá svému dodavateli (plátci DPH) své DIČ a doklad bude nad 10tis. bude vstupovat do jiného oddílu KH, než kdyby odběratel své DIČ neuvedl. a správně by také své DIČ před měl, protože pokud ne, může se jeho dodavatel domnívat, že není osobou povinnou k dani a není tudíž povinen mu vystavit daňový doklad.

Offline

 

#10 2016-09-01 13:53:20

Kalamajka
Člen/ka

Re: Doklady neplátce DPH

Děkuji za upřesnění, nějak nad tím už moc přemýšlím a zamotávám se do toho.

Offline

 

#11 2021-03-11 00:41:16

Evelína77
Člen/ka

Re: Doklady neplátce DPH

Dobrý den paní Zdenko,
Prosím o radu. Neplátce FO podniká v oboru cukrářka.
Na zakázku peče dorty a zákusky. Je povinnen vystavit doklad o prodeji automaticky nebo na vyžádání zákazníka?
Nyní je pro tuto činnost eet odloženo, proto si myslím že doklad - paragon je povinnen dodavatel vystavit pouze na vyžádání.
Pouze v případě že by měla povinnost evidovat tržby v eet režimu, potom by byla povinná vystavit eet účtenku. Je to takto správně?
Dodavatel se zeptal zákaznice, zda chce paragon, ona ho odmítla.
Odvezla si upečený dort a poslala recenzi, že nebyla spokojená a že nedostala ani doklad. Špatně se dokazuje, že ji byl doklad nabídnut a že ho odmítla. Proto se chce dodavatel ujistit a odepsat, že si doklad nevyžádala, a bude mít klid.
Předem moc děkuji za odpověď.

Offline

 

#12 2021-03-11 15:35:07

Zdena
Moderátorka

Re: Doklady neplátce DPH

Dobrý den, paní Evelíno.

Cukrářka je povinna vystavit nákupní doklad pouze na vyžádání. Tato povinnost jí vzniká podle ustanovení § 31/14 živnostenského zákona a podle ustanovení § 16 zákona o ochraně spotřebitele. Ostatní zákony, které hovoří o vystavování dokladů, např. zákon o DPH, nebo o povinném značení lihu, se na ni nevztahují.

Automaticky by musela vystavit účtenku podle zákona o evidenci tržeb. EET je ale až do konce roku 2022 pozastavena.

Myslím, že dodavatel může paní v klidu napsat, že když si doklad nevyžádala, tak jej prostě v souladu s platnými právními předpisy nedostala:-)

Offline

 

#13 2021-03-11 19:15:47

Evelína77
Člen/ka

Re: Doklady neplátce DPH

Děkuji mockrát za Vaši odpověď.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB