Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz#1 2015-01-12 10:17:04

zabiocko
Člen/ka

smlouva o dílo vs. dpp?

DD,

šéfka plánuje najmou brigádnici - studentku na úklid a drobné pomocné práce na provozu. Docházela by nepravidelně max 1x za 14dní. Nevyplácela bych jí odměnu měsíčně, ale až by dosáhle např. částky více než 5tis.

Šlo by udělat, tak že bych vyplatila 1x až 2x za rok? Vždy do 10tis.,

prohlášení by podepsala jen na ty měsíce kdy by pomáhala.

Jde mi o to jak udělat např. abych vyplatila mzdu 1x až 2x, musím ji i u smlouvy o dílo vést v mzdách? nebo jen u vyplacení tzn. třeba 10. 12. 2015, částka by ovšem musela být do 10tis., aby se "nedoplácelo" ZP i SP.?

Pokud bych ji nemusela vést ve mzdách u sml., dalo by se udělat vyplacení na konci roku do určité částky, tak aby nemusela podávat DP?

Velmi děkuji Z.

Offline

 

#2 2015-01-12 22:15:04

Zdena
Moderátorka

Re: smlouva o dílo vs. dpp?

Pokud uzavřete smlouvu o dílo, tak se studentka stane vaším obchodním partnerem. Bude vystavovat faktury, které ji zaplatíte, a tím to pro vás končí. Jak často je bude vystavovat, je věcí vzájemné dohody. Ostatní záležitosti si musí zařídit sama. Vzhledem k tomu, že půjde o soustavnou (opakovanou) činnost, by si měla vyřídit živnostenské oprávnění a řešit zdanění a odvody ZP a SP. Při příjmu do 15 tis. Kč za rok by nemusela podávat daňové přiznání. Pokud se zaregistruje na OSSZ a na ZP jako OSVČ, tak bude muset podat přehledy. Při daňové základu do cca 60 tis. Kč jí nevznikne povinná účastna důchodovém pojištění, takže nebude platit SP (za předpokladu, že bude studentkou do 26 let). Zaplatí jenom ZP. Ale kvůli pár tisícovkám bude mít spoustu vyřizování a povinností.

Pokud uzavřete DPP, tak podle mého názoru můžete v dohodě sjednat výplatu například jen 2 x do roka. Jestli nechcete odvádět pojistné, tak musí být vyplácená odměna do 10 tis. Kč i když je to za delší období. Prohlášení musí mít podepsané v měsíci, kdy budete vyplácet odměnu.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB