Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz#1 2015-01-12 08:38:54

martinarie
Člen/ka

Hlavní nebo vedlejší činnost OSVČ?

Prosím o radu. Jsem na rodičovské dovolené. Jsem zaměstnanec a v práci jsem nahlásila tři roky rodičovské dovolené. Rodičovský příspěvek budu ale pobírat jen do dvou let věku dítěte. Třetí rok zůstanu doma s dítětem bez příspěvku. Jsem spolupracující osobou mého manžela OSVČ. Bude pro mne podnikání ve třetím roce věku dítěte stále vedlejší činností pro účely zdravotního a sociálního pojištění, i když nebudu pobírat rodičovský příspěvek? Děkuji.

Offline

 

#2 2015-01-12 20:23:46

Zdena
Moderátorka

Re: Hlavní nebo vedlejší činnost OSVČ?

Pokud nebudete pobírat rodičovský příspěvek, tak budete z pohledu sociálního pojištění OSVČ hlavní. Na zdravotní pojišťovně byste si mohla vyřídit zařazení do kategorie osob, které celodenně osobně pečují od dítě do 7 let věku (nebo o 2 děti do 15 let věku) a pak byste nemusela platit ZP z minimálního vyměřovacího základu, ale jen ze skutečného výdělku.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB