Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2008-09-07 16:16:09

Filip Letocha
Člen/ka

sídlo firmy

Dobrý den, mám problém, jsem student a založil jsem si živnostenský list na volnou živnost. Na výpisu mám uvedeno Bydlište: moje trvalé bydliště a Místo podnikání: taky trv. bydliště. Sídlo fimry sem neuváděl. Chci se zeptat, jestli potřebuju souhlas majitele bytu abych tyto udaje mohl mít uvedeny v listě. Rsp. jestli je to v případě nesouhlasu majitele nějak právně napadnutelné. Ještě uvádím, že bydlím u rodičů, kde sem se setkal s projevem nesouhlasu k mému podnikání. Děkuji za odpověď.

Editoval Filip Letocha (2008-09-08 09:52:35)

Offline

 

#2 2008-09-08 22:22:59

Zdena
Moderátorka

Re: sídlo firmy

Jako fyzická osoba nemůžete mít sídlo, sídlo má pouze právnická osoba (například s.r.o.). Vy máte místo podnikání, navíc můžete mít ještě další provozovnu/y/, pokud k nim máte vlastnické, nebo užívací právo.  Jestliže je provozovna umístěna v bytě, který sám nevlastníte, tak potřebujete souhlas vlastníka bytu. Bez souhlasu majitele vám provozovnu nezapíší.

Offline

 

#3 2008-09-09 07:27:46

Filip Letocha
Člen/ka

Re: sídlo firmy

A souhlas potřebuji i k místu podnikání?? nebo jen k Provozovně?

Offline

 

#4 2008-09-09 11:24:01

Zdena
Moderátorka

Re: sídlo firmy

Souhlas potřebujete jen k provozovně. Místem podnikání je místo, odkud svoji činnost pouze řídíte, organizujete a plánujete. Pokud byste ale chtěl v bytě rodičů živnost provozovat, tedy přímo vykonávat, pak s tímto vaši rodiče nemusí souhlasit.
Jestli se rodiče obávají návštěvy exekutora ve svém bytě v případě, že naděláte při podnikání dluhy, tak mohou být v klidu. On stejně přijde:-)

Offline

 

#5 2008-09-09 11:31:43

Filip Letocha
Člen/ka

Re: sídlo firmy

Zdena napsal(a):

Souhlas potřebujete jen k provozovně. Místem podnikání je místo, odkud svoji činnost pouze řídíte, organizujete a plánujete. Pokud byste ale chtěl v bytě rodičů živnost provozovat, tedy přímo vykonávat, pak s tímto vaši rodiče nemusí souhlasit.
Jestli se rodiče obávají návštěvy exekutora ve svém bytě v případě, že naděláte při podnikání dluhy, tak mohou být v klidu. On stejně přijde:-)

Děkuji moc za odpověď, je vidět že se v tom vyznáte, klobouk dolů, já v tom mám ve všem strašný guláš:-) dík moc..

Offline

 

#6 2009-01-12 20:23:39

Ena
Host

Re: sídlo firmy

Dobrý den,
chci provozovat internetový obchod. Vše ohledně tohoto podnikání se bude odehrávat doma. Bude tedy moje bydliště v tomto případě místem podnikání nebo provozovnou? Bydlím ale v pronajatém bytě - majitel bytu=majitel domu - budu tedy potřebovat jeho souhlas? Trvalé bydliště mám jinde. Děkuji za odpověď.

 

#7 2009-01-13 22:17:42

Zdena
Moderátorka

Re: sídlo firmy

Místo podnikání musí mít každý podnikatel (aby mu byla kam zasílat korespondence od úřadů), a je to místo, odkud pouze řídí a organizuje svoji činnost. Místem podnikání bývá zpravidla trvalé bydliště. Jako místo podnikání můžete uvést i jinou adresu, například adresu pronajatého bytu. V tom případě od vás pravděpodobně bude ŽÚ požadovat (může, ale nemusí), abyste předložila doklad o užívacím, či jiném právu k prostorám, které uvedete jako místo podnikání.
Zřízení provozovny je povinné jen pro některé podnikatele. V případě internetového obchodu nemusíte mít provozovnu, pokud se bude jednat o zásilkový prodej. Pokud budete mít výdejní sklad, kam si bude docházet klient pro zboží zakoupené přes internet je už nutná provozovna.

Offline

 

#8 2009-01-14 18:24:53

Ena
Host

Re: sídlo firmy

Mockrát děkuji za vyčerpávající odpověď, přesně to jsem potřebovala vědět :) Nebylo mi jasné právě to s tím skladem (musí být provozovna?) - nenapadlo mě, že se jedná o sklad výdejní. Děkuji

 

#9 2009-01-14 18:33:18

Ena
Host

Re: sídlo firmy

Ještě mě napadá - musím mít byt označený (IČO apod.)? To se týká asi jen provozovny, že? A má nějaký vliv na posouzení, zda se jedná nebo nejedná o provozovnu fakt, že některé zboží sama vyrábím (drobné výrobky - bižuterie, módní či bytové doplňky, dekorace apod.)? Děkuji.

 

#10 2009-01-15 00:16:08

Zdena
Moderátorka

Re: sídlo firmy

U provozovny máte povinnost označení vždy. U místa podnikání máte tuto povinnost pouze v případě, že jako místo podnikání uvedete jinou adresu, než na jaké máte trvalé bydliště - místo podnikání (například pronajatý byt) pak označujete svým jménem, příjmením a identifikačním číslem.
Podle mého názoru není potřeba mít na drobné ruční práce provozovnu. Koneckonců můžete tvrdit, že chodíte navlékat korálky do parku:-)

Offline

 

#11 2009-01-15 17:50:55

Ena
Host

Re: sídlo firmy

Moc děkuji :)

 

#12 2011-01-14 08:29:50

kolca
Člen/ka

Re: sídlo firmy

Dobrý den,
ráda bych se taky přidala s dotazem.
Prodávám použité oblečení přes internet, ale zároveň pro známé i přímo doma. Místo podnikání je moje místo bydliště. Zboží skladuju ve sklepě, ale předávám ho v bytě. Musí být sklep označen jako provozovna? Nebo mám ohlásit byt jako provozovnu? Nebo stačí jako místo podnikání?

Děkuji předem moc za odpověď

Kolča

Offline

 

#13 2011-01-14 14:04:46

Nela
Člen/ka

Re: sídlo firmy

Stačí místo podnikání.
Provozovnu nahlašujte jen když má charakter prodejny či dílny, je k tomu účelu užívání i zkolaudovaná a probíhá v ní výrobní nebo obchodní činnost. Pokud prostory využíváte současně k bydlení, případně jen jako skladové prostory (zázemí) pro svoji činnost, tak nemusíte nic nahlašovat.

Offline

 

#14 2011-01-16 12:00:02

Milhaus001
Člen/ka

Re: sídlo firmy

Dobrý den mel bych taky otázku.....když bych měl místo podnikaní v jiném městě než provozovnu ..musím si cestu tam a z5..platit sám?..nebo to můžu odečíst?...a ještě když mam místo podnikání u rodičů a udělal bych dluhy nebo něco mají se čeho bát třeba exekutora?

Offline

 

#15 2011-01-18 00:47:25

Zdena
Moderátorka

Re: sídlo firmy

Cesty z místa podnikání (z domova) do provozovny musíte umět obhájit, některé finanční úřady je neuznávají. Pokud v místě podnikání také podnikáte, máte tu například sklad, nebo kancelář, tak by to mělo projít. Nebo pište knihu jízd tak, abyste z domova jel například nakoupit zboží, nebo za klientem a pak teprve na provozovnu.   
Exekutor jde tam, kde předpokládá, že se dlužník zdržuje, nebo tam má nějaký majetek.

Offline

 

#16 2011-01-18 08:47:11

Milhaus001
Člen/ka

Re: sídlo firmy

Dobrý den....děkuju za odpověď a takže když u rodičů jen bydlím a nic mi tu nepatří tak se nemusí bát?..nebo sebere majetek rodičům?...

Offline

 

#17 2011-01-18 23:24:50

Zdena
Moderátorka

Re: sídlo firmy

Jestliže exekutor zjistí, že bydlíte u rodičů, tak bude předpokládat, že vám tam něco patří. Rodiče mohou mít trable.
Přečtěte si článek zde: http://www.novinky.cz/finance/222478-ex … bydli.html

Offline

 

#18 2011-02-25 11:20:21

Henrry11
Člen/ka

Re: sídlo firmy

Dobrý den,

mám pronajatý byt. Kromě bydlení využívám tyto prostory také pro svoji podnikatelskou činnost (výuka cizích jazyků).

S majitelem bytu je sepsána řádná smlouva včetně souhlasu k provozování živnosti. Tato skutečnost však není ohlášena na živnostenském úřadě (místem podnikání je trvalé bydliště).

V souvislosti s tím mám ještě otázku. Je možné částečně uplatnit výdaje na pořízení vnitřního vybavení bytu (stůl, předsíňová stěna apod.)?

Za odpověď předem děkuji.

Editoval Henrry11 (2011-02-25 11:25:52)

Offline

 

#19 2011-03-12 22:20:50

Zdena
Moderátorka

Re: sídlo firmy

Pokud máte souhlas majitele bytu, tak můžete na ŽÚ ohlásit provozovnu. Nákup vnitřního vybavení bytu, které není pevně spojeno s nemovitostí, například pracovní stůl, židle, můžete uplatnit jako výdaj na podnikání. Ve výši uplatněného výdaje zohledněte i fakt, že uvedené předměty budou využívány též k soukromým účelům, uplatnila bych jen 50%.

Offline

 

#20 2011-08-12 11:05:52

Petr2
Člen/ka

Re: sídlo firmy

Dobrý den,

lze zřídit sídlo s.r.o. v bytě, který není zkolaudovaný jako kancelář? Děkuji

Offline

 

#21 2011-08-27 23:55:32

Zdena
Moderátorka

Re: sídlo firmy

Ano.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB