Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz#1 2015-01-05 18:11:48

vlacmo
Člen/ka

uznatelné a neuznatelné doklady

Dobrý den, začala jsem jako účetní po škole bez praxe u podnikatele, a trošku tápu, potřebovala bych vědět, jaké doklady můžu dát do účetnictví a jaké ne.
Když majitel firmy platí platební kartou např. noc v hotelu pro své soukromé účely, mohu účtovat na 518?
Stejně tak platby v restauracích a podobně? Mohu dát do účetnictví na 513?

Offline

 

#2 2015-01-06 07:20:09

JANAA
Člen/ka

Re: uznatelné a neuznatelné doklady

Dobrý den, máte na mysli OSVČ vedoucí PU, nebo sro a jednatele-společníka?

Offline

 

#3 2015-01-06 08:36:40

vlacmo
Člen/ka

Re: uznatelné a neuznatelné doklady

Myslím jednatele společnosti u sro

Offline

 

#4 2015-01-06 16:20:25

JANAA
Člen/ka

Re: uznatelné a neuznatelné doklady

Pokud platí jednatel z firemního účtu své soukromé záležitosti, např ubytování, dáte na účet 518, ale nedaňově.
Platby v restauracích můžete účtovat na 513, ale zase nedaňově, pokud se nějak nedotýká eseročka.
Nebo by se snad dalo účtovat na 355 a částku po společníkovi vymáhat, což je ale asi nereálné.

Offline

 

#5 2015-01-06 22:49:12

Zdena
Moderátorka

Re: uznatelné a neuznatelné doklady

Noc v hotelu bych účtovala jako pohledávku za jednatelem. Úhrada čistě soukromých aktivit pana jednatele podle mého názoru není nákladem společnosti a to ani nedaňovým nákladem. Jestliže společnost jednateli něco zaplatila, pak jednatel získal příjem, který by měl být zdaněný a mělo by z něj být odvedeno zdravotní a sociální pojištění. Nebo se mýlím?

Pokud jde o platby v restauracích, tak mohl mít pracovní jednání s obchodními partnery společnosti. V tom případě bych účtovala na reprezentaci (nedaňový náklad společnosti), doufám, že má účtenky.  Jestliže se jednalo o soukromé platby, tak bych postupovala stejně, jako v případě noclehu v hotelu.

Offline

 

#6 2016-09-11 22:20:32

LenkaT
Člen/ka

Re: uznatelné a neuznatelné doklady

Dobrý den, potřebovala bych poradit ve věc účtování dokladu o pojištění budovy u SVJ. Vedu účetnictví malému SVJ a mezi předanými doklady jsem k pojištění budovy obdržela pouze složenku znějící na jméno jednoho ze spoluvlastníků (úhrada pojistky proběhla z bankovního účtu). Vyžádala jsem si smlouvu s tím, že prý dotyčný spoluvlastník je pouze pojstníkem. Ani z dodané smlouvy však nevyplývá, že by jakkoli souvisela se SVJ kromě toho, že je pojištěna budova na dané adrese, dokonce i jako pojištěný je uveden jeden ze spoluvlastníků a rovněž je uveden jako oprávněná osoba, o SVJ ani zmínka. Domnívám se, že takový doklad, tuto pojistku (smlouvu, složenku) nemohu zaúčtovat jako náklad SVJ, ačkoli předchozí účetní to tak dělala. Je moje domněnka správná? Je možné to vyřešit nějak, abych to zaúčtovat mohla? Do budoucna asi ano - mohli by přepracovat pojistnou smlouvu a jako pojištěného a oprávněnou osobu uvést SVJ, ale zpětně? Díky za odpověď.

Offline

 

#7 2016-09-15 22:59:30

Zdena
Moderátorka

Re: uznatelné a neuznatelné doklady

Schválili členové výboru (nebo předseda společenství) úhradu složenky? Pokud ano, tak bych úhradu zaúčtovala do nákladů SVJ. Možná bylo k této věci přijato usnesení shromáždění vlastníků.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB