Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2014-11-09 19:46:26

Wampik
Člen/ka

Dva živnostenské listy

Dobrý den.

Mám již jeden živnostenský list. Kde odvádím daně 60% paušálem. Paušálem proto protože si nedovedu představit jak bych počítal
náklady vynaložené k určitému přijmu.

Teď se naskytla možnost dalšího zisku, ale bohužel zde už se mě vyplatí odečítat skutečné náklady. Pokud obě činnosti budu provádět na jedno
IČ tedy jeden ŽL, tak svým způsobem budu "prodělečný".

Můj dotaz zní zda je možné mít dva ŽL na jednu osobu (tedy mne) kde na jeden ŽL budu moci odvádět paušálem a na druhý skutečnými náklady.

Zde předpokládám, že z hlediska přijmu se to bude brát jako jedna živnost a pokud překročím limit 1 000 000 u obou do hromady a nebo u jedne z
činnosti, automaticky se stávám plátce DPH u obou činnosti.

Jak to bude s platbou záloh na ZP, SP? Budu platit 2x a nebo se pouze ke konci roku z mého daňového základu (obou živností) vypočítá paušál pro rok následující?

Jde mi tedy o to zde je možné mít jeden ŽL s IČ kde z faktur na toto IČ budu odvádět 60% paušál. A pak mít druhý ŽL s IČ kde z faktur na
toto IČ budu odvádět skutečné náklady.


Předem děkuji za odpověď.

Offline

 

#2 2014-11-09 20:53:37

Marie66
Člen/ka

Re: Dva živnostenské listy

Dobrý den.

Na jednu osobu můžete mít vystaveno iks živnostenských listů, ale všechny budou mít stejné IČ. (IČ je vlastně taková identifikace OSVČ - něco jako rodné číslo občana)

OSVČ se musí rozhodnout, jestli bude u všech svých podnikatelských aktivit - příjmů podle §7 Zákona o daních z příjmů, uplatňovat výdaje % nebo povede DE. Tedy např. i 2 ŽL = stejný způsob uplatňování výdajů. Rozdílný způsob uplatňování je možný pouze např. tak, že u podnikání povedete DE a u příjmů z pronájmu uplatníte výdaje procentem.

Plátcem DPH se stanete, jakmile příjmem  překročíte uvedený limit z obou ŽL dohromady.
Zálohy na SP a ZP budete platit samozřejmě jedenkrát a tato výše se bude odvíjet od výsledků vypočtených v Přehledech za uplynulý rok.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB