Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2014-08-20 20:11:20

klokan
Člen/ka

stravenky

Dobrý den, prosím o radu ohledně daň.uznatelných výdajů na stravenky. Podnikatel /daň.evidence/nakoupí stravenky pro zaměstnance na několik měsíců dopředu, které pak postupně prodává za 50% jejich hodnoty. Mohu fakturu za stravenky uplatnit do výdajů /provozní režie/ v celkové výši ke dni zaplacení, i když z celkového množství nakoupených stravenek prodá zaměstnancům v letošním roce jen poměrnou část a zbytek v dalším kalendářním roce ? Měl by např. ve výdajích nákup 300 ks stravenek, ale v příjmech prodej 200 ks letos a 100 ks v r. 2015. Pokud bych uplatnila do daň.výdajů v letošním roce jen hodnotu skutečně prodaných stravenek, jakým způsobem bych uplatnila do výdajů stravenky prodané v roce 2015,ale uhrazené v roce 2014 ?
Děkuji za odpověď.
Hanka V.

Offline

 

#2 2014-09-03 15:22:48

jaromira
Člen/ka

Re: stravenky

Dobrý den,

dáte do výdajů při úhradě ( jako když nakoupíte materiál na sklad a pak vydáváte).

Offline

 

#3 2014-09-07 21:29:39

klokan
Člen/ka

Re: stravenky

Díky za odpověď, dělám to tímto způsobem mnoho let, ale nyní jsem zase někde četla, že správný postup je, že fa za stravenky zaúčtuji jako nedaňový výdaj a do daň.výdajů postupně "rozpouštím" při jejich prodeji zaměstnancům, aby byla splněna v daném zdaňovacím období podmínka zák. o daních z příjmu § 24,odst.2, písm. j4, tzn. uplatnění daň.výdaje je do výše zákonného příspěvku, např. měsíčně prodej zaměstnanci 20 ks x 40,- do příjmu, 20 ks x 80,-Kč /hodnota stravenky/ do výdajů. Uvedený postup se týkal daň.evidence, tak jsem fakt na vážkách...

Offline

 

#4 2014-09-12 08:55:09

jaromira
Člen/ka

Re: stravenky

Dobrý den,

já si při obdržení  DOFA rozdělím  na daňový výdaj a nedaňový výdaj a tak  při úhradě zaeviduji, takže ve výdajích daňových mám jen zákonem daný příspěvek.
Jelikož zaměstnavatel hradí stravenky celé ( zaměstnanci nepřispívají), do příjmů nic.
Pokud by  zaměstnanci přispívali, dala bych jako nedaňový příjem.

Myslím, že to tak může být, důležité v DE je správně určit ZD,  Př a Vý jsou při úhradě.
Snad se někdo ještě připojí s názorem.

Offline

 

#5 2015-01-17 00:28:47

nvkHanka
Člen/ka

Re: stravenky

Dobrý den,

připojím se do diskuse, souhlasím s názorem paní Jaromíry, také jsem to takto četla o přímém rozdělení nákupu stravenky na
daňový a nedaňový výdaj již u faktury (respektive její úhrady).

Ještě prosím o radu, pokud při této evidenci zaměstnavatel strhne 45% ze mzdy zaměstnance je nutné to nějak  vykazovat .
Je ponížená výplata, oproti tomu si zaměstnanec tímto přispívá? Nevím jak toto posoudit. Máte radu?

Děkuji Hanka

Editoval nvkHanka (2015-02-09 20:11:23)

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB