Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2014-05-13 13:20:42

msh
Člen/ka

Znovuvystavení staré faktury

Kvůli chybě v mém dřívějším účetním softwaru nedošlo v roce 2012 k vystavení dvou faktur. Resp. faktury byly zaneseny do systému, ale vinou chyby se nezobrazovaly a nedošlo k jejich odeslání zákazníkům. V množství jiných prací a faktur jsem to přehlédl.

Nedávno jsem přešel na nový systém a právě ten na mě při importu dat z předchozího systému zahalekal, že v roce 2012 visí dvě neodeslané a neproplacené faktury.

Jak mám nyní správně postupovat i s ohledem na zákazníky (tj. abych jim v roce 2014 správně vyfakturoval to, co jsem jim měl fakturovat v roce 2012)? Mohu prostě vystavit běžnou fakturu za rok 2014 a uvést na ni, že jde o fakturu za služby vykonané v roce 2012? Nebo je potřeba nějaký speciální způsob fakturace, aby mi klienti mohli faktury proplatit a přitom jim to neudělalo větší komplikace v jejich účetnictví?

Děkuji za každou radu a nakopnutí správným směrem.

     Mirek

Offline

 

#2 2014-05-13 15:10:22

Marie66
Člen/ka

Re: Znovuvystavení staré faktury

Podle mého názoru určitě nedoporučuji vystavit fa v r. 2014 a napsat, že se jedná o služby roku 2012. (Není tam věcná a časová souvislost)

Naštěstí se jedná pouze o dvě faktury, Ale je potřeba si ujasnit:
1. Jste plátce DPH?
2. O jak podstatnou částku se jedná?
3. V čem podnikáte?
4. Kdo jsou Vaši odběratelé (FO nebo PO)?

Můžete se zkusit domluvit s odběrateli. Pokud jste plátce DPH, mohou si nárok klidně uplatnit i letos. Jestliže je odběratel FO a vede DE, může mít výdaj v roce úhrady. Pokud je odběratel PO, tak je vše o dohodě. V účetnictví jim to udělá komplikaci v tom, že se bude jednat o nedaňový náklad (pokud si nevytvořili dohadnou položku v roce přijetí služby) Takže: komunikovat!   :-)

Offline

 

#3 2014-05-13 15:35:23

msh
Člen/ka

Re: Znovuvystavení staré faktury

1. Nejsem plátce DPH
2. Jedna faktura v řádu několika stovek, jedna v řádu několika tisíc. Nic, co by mě položilo, kdybych to nedostal, na druhou stranu ta práce byla odvedena, takže odměna je zasloužená. Byť jsem debil, že jsem si faktury nepohlídal.
3. Obojí je za propagační články, jsem textař.
4. Jde v obou případech o PO.

Offline

 

#4 2014-05-13 17:38:04

Marie66
Člen/ka

Re: Znovuvystavení staré faktury

Tak zase jsou alespoň dvě možnosti :-)
Jak jsem psala, dohodnout se s odběrateli, zda akceptují takový doklad. Bylo by to nejlepší.

Pokud ne, tak si doložte k těmto fakturám vysvětlující popis o důvodu jejich neodeslání a neúhrady.

Místo nich vystavit normální fakturu, jakoby služba proběhla v roce 2014. Ale než je vystavíte, tak by také bylo dobré se s těmi odběrateli dohodnout, zda s tím souhlasí.

Uvidíte ještě, co na tento problém ostatní.

Editoval Marie66 (2014-05-13 18:24:45)

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB