Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2014-05-09 21:19:30

Véna
Člen/ka

Odpočet DPH a odpis osobního automobilu

Dobrý den
Mam na Vás dotaz. Koupil jsem si osobní automobil(cena 480tis.)Jsem plátce DPH cca dva měsíce, proto bych chtěl využít odpočet DPH. Daň.evidenci podávám na F.Ú.každý měsíc. Mohu si tam tedy uplatnit hned celý odpočet DPH? Auto bude používáno jen k podnikání.
Druhý dotaz je ohledně odpisu auta. Mohu dávat vůz do odpisu i když mam výdaje paušálem?

Moc děkuji za odpověď.V.

Offline

 

#2 2014-05-10 11:24:52

Marie66
Člen/ka

Re: Odpočet DPH a odpis osobního automobilu

Dobrý den.
Celkovou částku DPH jste oprávněn uplatnit jednorázově v období, ve kterém jste obdržel daňový doklad.
Nemusí to být samozřejmě ihned, ale může nebo máte lhůtu 3 let od uskutečnění zdanitelného plnění.
Doporučuji přiložit k Přiznání k DPH i kopii faktury, aby byl nadměrný odpočet hned zřejmý. Samozřejmě také daňový základ a DPH uvedete do ř. 48.

Pokud uplatňujete výdaje paušálem, tak "nemáte žádný obchodní majetek", tudíž nemůžete uplatňovat ani odpisy. Jinými slovy: odpisy jsou součástí paušálního výdaje.

Editoval Marie66 (2014-05-10 12:47:31)

Offline

 

#3 2014-05-10 22:33:45

Véna
Člen/ka

Re: Odpočet DPH a odpis osobního automobilu

Dobrý den
Děkuji za odpověď. Tak že automobil na který jsem použil odpočet DPH nemusím dávat do obchodního majetku?

Offline

 

#4 2014-05-11 20:02:51

Marie66
Člen/ka

Re: Odpočet DPH a odpis osobního automobilu

Z hlediska daně z příjmů (vzhledem ke způsobu uplatňování výdajů) nemáte žádný obchodní majetek, ale z pohledu DPH ano.
Doporučuji zavést nějakou tabulku, kde si budete takový majetek evidovat, včetně "evidenčních" odpisů.

Offline

 

#5 2014-05-18 20:06:49

Véna
Člen/ka

Re: Odpočet DPH a odpis osobního automobilu

Dobrý den
Ještě jeden dotaz ohledně odpočtu. Část auta jsem platil úvěrem(ne leasing)a část jsem dal hotově, jsem i okamžitě vlastník vozidla. I v této situaci mohu uplatňovat jednorázový odpočet DPH?
Děkuji za odpověď

Offline

 

#6 2014-05-18 20:26:24

Marie66
Člen/ka

Re: Odpočet DPH a odpis osobního automobilu

Pokud jste obdržel daňový doklad se všemi náležitostmi (Vaše údaje, DIČ, sazba a výše DPH) tak ano.

Offline

 

#7 2014-08-10 16:25:12

viktor13
Člen/ka

Re: Odpočet DPH a odpis osobního automobilu

Dobry den,

resim podobny problem, jsem platcem DPH, uplatnuji pausalni vydaje pri placen dane z prijmu. Planuji koupit nove auto (cca 500tis bez DPH) a odecist DPH. Predpokladam ze po 5ti letech auto prevedu do osobneho vlastnictvi a jako soukroma osoba prodam. Budu po 5ti letech platit DPH pri prevodu do osobneho vlastnictvi? Kdyz auto prodam napr za 200 tisic hned po prevodu do osobniho vlastnictvi, jaka mi vznika povinnost z pohledu dane z prijmu?

Dekuji

Offline

 

#8 2014-08-11 00:05:35

Zdena
Moderátorka

Re: Odpočet DPH a odpis osobního automobilu

Při trvalém vyřazení do osobního užívání odvedete DPH z ceny obvyklé (pokud se do té doby nezmění zákon o DPH). Z pohledu daně z příjmů nevznikne žádná povinnost.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB