Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2014-03-24 21:54:56

Maniac
Člen/ka

občerstvení

Dobrý den,
jsem student VŠ, chci si udělat OSVČ a založit malé občerstvení (stánek), kde se budou prodávat hamburgery. Jde mi o to jestli budu muset dávat lidem účtenky ikdyž cena nepřesáhne 30 kč? Když ne podle čeho se pak dělá daň z příjmů? Vždyť bych pak případný výdělek neměl ničím podložený.. ? Nevím jak to dělají jiní, protože když si kupuji párek v rohlíku tak mi nikdy nikdo nedával účtenku.. Tomuto prostě nechápu.
Díky!

Offline

 

#2 2014-03-25 06:35:03

JANAA
Člen/ka

Re: občerstvení

Dobrý den, účtenku, paragon, dáte tomu zákazníkovi, který o ni požádá.
Ale vy jste povinen evidovat svoje tržby, buď budete mít pokladu, a každý prodej namarkujete, a po zavíračce si vyjedete každý den součet tržeb.
Nebo pokladnu mít nebudete, ale budete si zapisovat každý jednotlivý prodej, částku na konci dne sečtete, a budete mít denní výši tržby.

Offline

 

#3 2014-03-25 16:17:44

Maniac
Člen/ka

Re: občerstvení

A z toho pak budu dělat daně...? Jen mi nejde na rozum ta "benevolence", že si to budu zapisovat. Když příjde kontrola a já tam budu mít 100 čárek jako sto prodaných "párků" ale prodal jsem jich 200 tak není způsob jak by na to mohli přijít, než že by tam pocelou dobu skrytě stáli a počítali zákazníky.
Tím pádem takový obyčejný prodejce, může lehce zatajovat podstatnou výši svých příjmů, je tomu tak?

Děkuji :-)

Offline

 

#4 2014-03-25 17:04:38

JANAA
Člen/ka

Re: občerstvení

Dalo by se to tak říct... ale každý má na výběr, zda se bude držet hesla s poctivostí nejdál dojdeš...

Offline

 

#5 2014-03-25 18:04:02

Maniac
Člen/ka

Re: občerstvení

Samozřejmě! Ale také kde není žalobce není soudce.. :-) Tím nechci říci, že se tak zařídím, jen mě udivuje ta benevolence státu. No ono to asi prostě nejde uhlídat, ještě ke všemu tam asi nejdou výdělky do obrovských výšin.

Offline

 

#6 2014-03-25 18:29:30

Marie66
Člen/ka

Re: občerstvení

Dovoluji si připojit se se svým názorem.
Pokud tedy budete ručně evidovat denní tržby, tak samozřejmě vše může být, jak jste výše popsali.
Co se benevolence státu týče, tak já to vidím tak, že záleží i na způsobu uplatňování výdajů.
Pokud využijete možnost výdajů procentem, tak když do tržeb něco "zapomenete" napsat, tak si k tomu maximálně neuplatníte výdaj. Nevím, kde chcete občerstvení prodávat, ale každopádně bych v počátku podnikání ve většině zákazníků "viděla" někoho z Žú, ČOI, nebo hygieny o Fú ani nemluvím :-)
Pokud povedete DE, tak případní kontroloři si jistě uměji odvodit, kolik ks (třeba těch párků) se dá napočítat z iks kg nakoupené uzeniny a kolik párků v rohlíku jste prodal. 
V každém případě přeji hodně úspěchů.

Offline

 

#7 2014-03-25 18:44:27

Maniac
Člen/ka

Re: občerstvení

Ještě jedna prosba. Stánek bude mobilní, jde nějak zařídit abych ho mohl provozovat na více místech? Nebo každou změnu musím ohlašovat? Což mobilitu úplně zabijí.
Díky, přínosná je mi každá odpověď a rada i třeba zdánlivě mimo téma!

Offline

 

#8 2014-03-28 10:05:54

Maniac
Člen/ka

Re: občerstvení

Nikdo nevíte? Stačí provozovnu ohlásit na trvalé bydliště nebo jak? :-)

Offline

 

#9 2014-03-28 10:28:01

Zdena
Moderátorka

Re: občerstvení

Toto by měli vědět na živnostenském úřadě.
Otázku provozoven upravuje § 17 živnostenského zákona, najdete např. zde:
http://business.center.cz/business/prav … cast1.aspx
Umístění stánku si podle mého názoru budete muset vyřídit s vlastníkem pozemku.

Offline

 

#10 2014-03-28 11:27:58

Maniac
Člen/ka

Re: občerstvení

Moc děkuji!!

Mám v plánu si domluvit třeba tři místa a pravidelně je střídat. A nebo po nějakém čase se usídlit na tom nejlepším. :-)

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB