Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2014-03-17 15:12:20

V8
Člen/ka

Paušál a daňový bonus.

Dobrý den.
Předně bych Vám chtěl paní Zdeno poděkovat za tyto Vaše stránky které mě již mnohokrát pomohli.
Narazil jsem na jeden problém,daňový bonus na vyživované děti lze uplatnit pokud výše výdajů nepřesáhne 50%příjmů.Může si poplatník snížit určenou sazbu procentuálních výdajů pokud by pro něho toto bylo výhodné třebas ze 60% na 49% ??? Řeším tohle u sestry kde vykazuje u příjmů náklady 60% ale tím příjde o daňový bonus na dvě děti.Kdyby použila výdaje nižší třebas 40% zaplatí sice daň cca 3000,-Kč ale díky využitému bonusu by na tom byla pochopitelně lépe.
Děkuji předem za odpověď.

Offline

 

#2 2014-03-17 17:04:34

Marie66
Člen/ka

Re: Paušál a daňový bonus.

Dobrý den.
Pokud využije OSVČ možnost uplatněná výdajů %, potom se jedná o výdaj VE výši 60% (resp. 80 nebo 40%). Nikoliv DO výše sazby procenta.

Offline

 

#3 2014-03-17 17:53:20

Zdena
Moderátorka

Re: Paušál a daňový bonus.

Dobrý den.

Poplatník, který uplatní výdaje procentem z příjmů, a základ daně z příjmů, u kterých byly uplatněny tyto výdaje, je vyšší, než 50% celkového základu daně, nemůže uplatnit daňové zvýhodnění na vyživované děti. Není tedy důležité uplatněné procento výdajů (80%, 60%, 40%, 30%), ale poměr dílčích základů k celkovému základu daně.

Pokud má sestra pouze příjmy ze živnosti, u kterých si uplatní výdaje procentem z příjmů, tak její celkový základ daně je ze 100% tvořen dílčím základem, u kterého byly uplatněny výdaje procentem z příjmů. Nemůže si proto uplatnit děti a to ani v případě, že by použila nižší výdajový paušál.
Kdyby měla k podnikání ještě například příjmy ze zaměstnání a dílčí základ daně ze závislé činnosti (hrubá mzda + pojistné zaměstnavatele) byl vyšší, než dílčí základ daně z podnikání (příjmy po odečtení výdajů), tak by si mohla děti uplatnit a nevadilo by, že u příjmů ze živnosti uplatnila výdaje procentem z příjmů.

Offline

 

#4 2014-03-17 18:04:52

V8
Člen/ka

Re: Paušál a daňový bonus.

Děkuji za odpověď,takže jsem v obraze,takže jsem ten výklad o možnosti odpočtu  špatně pochopil.

Offline

 

#5 2014-03-19 01:43:32

lucie70
Člen/ka

Re: Paušál a daňový bonus.

Dobrý den. Mám prosím Vás dotaz. Již 2x jsem zpracovávala daňové přiznání za roky 2011 a 2012 pro pána, který mi uvedl, že provádí zednické práce. Nepřinesl mi živnostenský list, já si to bohužel nezkontrolovala a použila jsem paušál 80%. Dnes jsem zjistila, že má živnost ohlašování-pomocné a dokonč.stav.práce. Kde můžu uplatnit 60%. Nevíte jak hodně FU kontroluje, zda toto sedí s živnostenským rejstříkem? Byl by to totiž velký problém mu dělat dodatečné přiznání. Jednak by danil hodně peněz a pak je cizinec a musí prokazovat určitý příjem. Kdyby na celní správě přišel, že dělal opravu, dívali by se na to hodně špatně. Zjišťuje si to FU? Moc děkuji za odpověď či radu.

Offline

 

#6 2014-03-19 10:07:13

miruska.j
Člen/ka

Re: Paušál a daňový bonus.

Já mám osobní zkušenost asi 5 let zpátky - takže už docela dlouho. Kdy jsem danila špatně služby v lesnictví a nechali jsme to být, že by se to opravilo, kdyby se někdo ozval a neozval. Ale byla jsem ráda, když už na ty roky potom nemohli a já na to mohla zapomenout.

Offline

 

#7 2014-03-19 11:02:48

Zdena
Moderátorka

Re: Paušál a daňový bonus.

U nás to také asi příliš nekontrolují, ale máme hodně vytížené berňáky. Paušál 80% na dokončovací stavební práce za rok 2006 prošel bez povšimnutí. Klienta jsem převzala až od r. 2007, zvolili jsme politiku mrtvého brouka a vyplatilo se.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB