Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2014-03-12 09:19:53

jola
Člen/ka

příspěvek na zřízení spol.účel.prac.místa

Dobrý den,
fyz.osoba neplátce daně byl na ÚP, dostal příspěvek na zřízení společ.úč.prac.místa za účelem výkonu oSVČ na pořízení vybavení dílny. Mám tuto dotaci dát do zdan.příjmů? a drobný majetek, který za dotaci nakoupil do nákladů a nebo se o tom neúčtuje?Vede DE. Děkuji mnohokrát.
Zdravím.                                                 Jola

Offline

 

#2 2014-03-12 14:10:32

JANAA
Člen/ka

Re: příspěvek na zřízení spol.účel.prac.místa

Dobrý den, § 4 zákona o dani z příjmů, odst 1 písmeno f: dle mého názoru se dotace na zařízení nezdaňuje, a majetek pořízený z dotace nedáváte do výdajů.
Takže příjem dotace zaúčtovat jako příjem bez vlivu na zisk, a z dotace nakoupené vybavení zaúčtovat jako výdej bez vlivu na zisk.

Offline

 

#3 2014-03-12 14:58:02

jola
Člen/ka

Re: příspěvek na zřízení spol.účel.prac.místa

Dobrý den,
zjistila jsem,že pokud za dotaci pořídí HIM, tak příjem je osvobozen. Pokud je celý IM pořízen za dotaci,tak na kartě majetku se vynuluje PC-dotace=0. Ale můj případ je,že z dotace byly nakoupeny stroje na vybavení do 40.000,- =DHIM a tam  příjem z dotace si myslím není osvobozen a jeden stroj nad 40.000,.
Zkuste ještě někdo poradit. Děkuji.

Offline

 

#4 2014-03-13 00:15:19

Zdena
Moderátorka

Re: příspěvek na zřízení spol.účel.prac.místa

Příspěvek na zřízení společensky účelného pracovního místa za účelem výkonu SVČ je nástrojem státní politiky zaměstnanosti. Tato plnění jsou osvobozena od daně podle § 4 odst. 1 písm. h) ZDP. Pokud máte osvobozený příjem, tak si k němu nemůžete uplatňovat žádné daňové výdaje.

Ale myslím, že je celkem jedno, jak to zapíšete. Buď dáte příjem dotace a související výdaje jako nedaňové, nebo dáte příjem jako daňový a proti němu si daňově uplatníte výdaje, které souvisejí s dotací.

Offline

 

#5 2014-03-13 09:49:42

jola
Člen/ka

Re: příspěvek na zřízení spol.účel.prac.místa

Paní Zdeno, děkuji za příspěvek, kdybych dala dotaci do zdanit.příjmů, jak budu řešit  stroj,který má PC nad 40.000,-.
OSVČ bude výdaje uplatňovat paušálem.
Děkuji.                                                          Jola

Offline

 

#6 2014-03-13 16:08:51

miruska.j
Člen/ka

Re: příspěvek na zřízení spol.účel.prac.místa

Omlouvám se, že vstupuji do cizího tématu, ale pročítala jsem si příspěvky a narazila jsem na tento k dotacím. Začala jsem hledat podrobnosti a pořád ještě trochu tápu. Máme také dohodu o poskytnutí příspěvku na zřízení společ. úč prac.místa, kde dostává OSVČ příspěvek ne mzdu a pojistné. Já bych byla "střevo" a celé mu to zdanila. Ale teď po přečtení se mi už to danit nechce :-) Jedná se o OSVČ, který uplatňuje výdaje procentem. Takže opravdu to můžu osvobodit podle §4, odst 1, písm h? A jak je to potom se sociálním a zdravotním pojištěním? Předem mockrát děkuji za odpověď.

Offline

 

#7 2014-03-13 22:40:59

Zdena
Moderátorka

Re: příspěvek na zřízení spol.účel.prac.místa

jola napsal(a):

Paní Zdeno, děkuji za příspěvek, kdybych dala dotaci do zdanit.příjmů, jak budu řešit  stroj,který má PC nad 40.000,-.
OSVČ bude výdaje uplatňovat paušálem.
Děkuji.                                                          Jola

U stroje, který má PC nad 40.000,- Kč postupujete tak, jak jste napsala. Poplatník uplatňující výdaje procentem z příjmů sice nemá podle § 4/4 ZDP obchodní majetek, ale v tomto případě bych zavedla kartu a uvedla, že majetek byl pořízen z dotace.

U OSVČ, která uplatňuje výdaje procentem z příjmů, bych dala dotaci jako příjem osvobozený od daně a neuplatňovala k ní žádné výdaje.

Offline

 

#8 2014-03-13 22:42:17

Zdena
Moderátorka

Re: příspěvek na zřízení spol.účel.prac.místa

miruska.j napsal(a):

Omlouvám se, že vstupuji do cizího tématu, ale pročítala jsem si příspěvky a narazila jsem na tento k dotacím. Začala jsem hledat podrobnosti a pořád ještě trochu tápu. Máme také dohodu o poskytnutí příspěvku na zřízení společ. úč prac.místa, kde dostává OSVČ příspěvek ne mzdu a pojistné. Já bych byla "střevo" a celé mu to zdanila. Ale teď po přečtení se mi už to danit nechce :-) Jedná se o OSVČ, který uplatňuje výdaje procentem. Takže opravdu to můžu osvobodit podle §4, odst 1, písm h? A jak je to potom se sociálním a zdravotním pojištěním? Předem mockrát děkuji za odpověď.

Dobrý večer, pročtěte článek zde:
http://www.ucetnikavarna.cz/archiv/doku … -z-prijmu/

Offline

 

#9 2014-03-13 23:00:09

miruska.j
Člen/ka

Re: příspěvek na zřízení spol.účel.prac.místa

Zdena napsal(a):

miruska.j napsal(a):

Omlouvám se, že vstupuji do cizího tématu, ale pročítala jsem si příspěvky a narazila jsem na tento k dotacím. Začala jsem hledat podrobnosti a pořád ještě trochu tápu. Máme také dohodu o poskytnutí příspěvku na zřízení společ. úč prac.místa, kde dostává OSVČ příspěvek ne mzdu a pojistné. Já bych byla "střevo" a celé mu to zdanila. Ale teď po přečtení se mi už to danit nechce :-) Jedná se o OSVČ, který uplatňuje výdaje procentem. Takže opravdu to můžu osvobodit podle §4, odst 1, písm h? A jak je to potom se sociálním a zdravotním pojištěním? Předem mockrát děkuji za odpověď.

Dobrý večer, pročtěte článek zde:
http://www.ucetnikavarna.cz/archiv/doku … -z-prijmu/

Zkoušela jsem pročítat, ale zatím chápu, že pro daň z příjmů je dotace osvobozená. Výdaje máme procentem, tak tam problém nedaňových výdajů nevidím. Ale nevím, kde bych měla hledat informace, zda z částky přijaté dotace budu hradit jako OSVČ zdravotní a sociální pojištění nebo zda je také osvobozeno. Co jsem hledala info, tak se názory různí. Předem mockrát děkuji.

Offline

 

#10 2014-03-14 00:08:10

Zdena
Moderátorka

Re: příspěvek na zřízení spol.účel.prac.místa

Podle § 5b zákona o pojistném na sociální zabezpečení je vyměřovacím základem částka, kterou určí, nejméně 50% daňového základu.  Daňovým základem se (pro účely zákona) rozumí základ daně nebo dílčí základ daně stanovený podle § 7 zákona o daních z příjmů z příjmů z podnikání a z jiné samostatné výdělečné činnosti po úpravě podle § 5 a 23 zákona o daních z příjmů, pokud se dále nestanoví jinak. Dále se nestanoví jinak, takže pojistné vypočítáte z daňového základu, ve kterém nebude zahrnut příjem, který je osvobozený od daně.

Podle § 3a zákona o pojistném na veřejné zdravotní pojištění je vyměřovacím základem u osoby samostatně výdělečně činné je 50 % příjmu z podnikání a z jiné samostatné výdělečné činnosti po odpočtu výdajů vynaložených na jeho dosažení, zajištění a udržení (+ ustanovení o minimálním vyměřovacím základu). Příspěvek od ÚP není dle mého názoru příjmem z podnikání, takže se nezahrnuje do vyměřovacího základu.

Offline

 

#11 2014-03-14 08:38:24

miruska.j
Člen/ka

Re: příspěvek na zřízení spol.účel.prac.místa

Paní Zdeno, mockrát děkuji.

Offline

 

#12 2014-03-14 17:15:37

jola
Člen/ka

Re: příspěvek na zřízení spol.účel.prac.místa

Paní Zdeno, prosím můžete mi ještě k tomuto tématunapsat,jak by to bylo,kdybych příspěvek dala do zdanit.příjmů,tak stroje pořízené nebudu mít ve výdajích,když podnikatel vede výdaje %.Výdaje  oproti příjmu mi vyšly o 300,- menší než je příspěvek,to by tak nemělo být. Musel by asi vést daňovou evedenci? Pořád nevím jestli obstojíme u kontroly FÚ,když dáme do nezdanitel.příjmů.Dokonce jsem volala na ÚP,který dotaci vystavoval a tam vůbec neví,jak se příspěvek zaúčtovává.Myslíte,že mám zkusit se dotázat správkyně FÚ.
Potřebuji si být jistá,že to máme dobře,ať OSVČ nemá problémy.
Ještě jednou děkuji moc za odpovědi.

                                                                                                        Jola.

Offline

 

#13 2014-03-14 22:07:02

Zdena
Moderátorka

Re: příspěvek na zřízení spol.účel.prac.místa

Když jsem psala, že je celkem jedno, jestli dáte příspěvek do daňových příjmů a související výdaje do daňových výdajů, tak jsem předpokládala, že vedete daňovou evidenci. Výdaje jsou ve výši příjmů, takže ve výsledku nula. Pokud ale uplatňujete výdaje procentem z příjmů, tak byste podle mého názoru neměla správně stanovený základ daně (i když ve svůj neprospěch), proto bych evidovala příjem jako nedaňový.

Možná, že by to šlo vyřešit tak, že povedete DE (možná ji vedete i paušalistům). Příspěvek od ÚP uvedete do nedaňových příjmů, možno rozdělit na investiční a neinvestiční část. Výdaje též nedaňové, rozdělené na pořízení HM a pořízení drobného majetku. Po skončení roku se rozhodnete, že nepoužijete DE, ale uplatníte výdaje procentem z příjmů. Daňová evidence, na základě které můžete prokázat použití příspěvku na úhradu výdajů, spojených se zřízením společensky účelného místa, Vám zůstane.

Zkuste konzultovat na FÚ a dejte vědět, jak jste pochodila.

Offline

 

#14 2014-03-16 12:59:28

jola
Člen/ka

Re: příspěvek na zřízení spol.účel.prac.místa

Paní Zdeno,děkuji za vyčerpávající odpověď.Klientovi zavedu DE je to začínající podnikatel od 1.7.2013,takže ještě nevedl žádní účetnictví. Příspěvek rozdělím,jak jste psala.
Ještě jednou děkuji.                                                              Jola

Offline

 

#15 2014-04-17 09:23:24

jaromira
Člen/ka

Re: příspěvek na zřízení spol.účel.prac.místa

Dobrý den,

dotace od ÚP na mzdu v  DE : příjem dotace dám :   - mzdy

V DAP v tabulce D, přílohy č.1 se uvede částka, kterou podnikatel vynaložil ( tj. po odečtení dotace) nebo před odečtením dotace ? Předbíhám dobu,
ale napadlo mě to v souvislosti s tím, že nedám dotaci jako příjem.

Nebo by bylo jednodušší dát dotaci jako PŘovl.ZD a výdaje na mzdy nechat celé daňové? Dotace nepokrývá celou mzdu a nechce se mi "rozpitvávat"
jednotl.položky mzdy poměrem.

Výsledek obou řešení je stejný .Jaký máte názor ?
Děkuji

Offline

 

#16 2014-04-18 23:57:54

Zdena
Moderátorka

Re: příspěvek na zřízení spol.účel.prac.místa

Do řádku 9 by se měl uvést celkový objem zúčtovaných mezd, dala bych částku před odečtením dotace.

Myslím, že nikomu nebude vadit, když dáte dotaci jako PŘovl.ZD a mzdy jako daňový výdaj. Kdyby to náhodou vadilo, tak není problém zaevidovat dotaci jako PŘneovl.ZD a příslušnou část mezd jako nedaňový výdaj. Ale pochybuji, že by toto kontrola požadovala, neboť daňový dopad je nulový. Za nesprávné vedení DE (ale co je v DE nesprávné?) neexistuje pokuta, jako je tomu v případě nesprávně vedeného účetnictví.

Offline

 

#17 2014-04-19 09:45:53

jaromira
Člen/ka

Re: příspěvek na zřízení spol.účel.prac.místa

Paní Zdeno,

děkuji a přeji Vám i všem ostatním pěkné a hlavně v klidu prožité sváteční dny s přicházejícím jarem.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB