Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2014-01-29 16:06:28

jaromira
Člen/ka

Měsíční paušál na vozidlo x silniční daň

Dobrý den,

lze paušál na auto použít AUTOMATICKY za celý rok  ( 12 x 5 000), i když za některé měsíce se silnička neplatila ( auto nemělo žádný výjezd) ?

....ve výši 5 000 Kč ( 4 000 Kč) za každý  CELÝ kalendářní měsíc...... slovem CELÝ je myšleno, že nebylo vozidlo pořízeno/vyřazeno během měsíce?
U zmíněného vozidla se vedou záznamy o provozu vozidla a některé měsíce právě nejsou....nějak jsem se do toho zamotala.

Díky za každý názor

Offline

 

#2 2014-01-29 18:15:25

Zdena
Moderátorka

Re: Měsíční paušál na vozidlo x silniční daň

Dobrý den, podle mého názoru nelze paušál použít automaticky za celý rok. § 24/2/zt) ZDP:  .... ve výši 5 000 Kč (4 000 Kč) na jedno silniční motorové vozidlo za každý celý kalendářní měsíc zdaňovacího období nebo ..., ve kterém poplatník VYUŽÍVAL příslušné silniční motorové vozidlo K DOSAŽENÍ, ZAJIŠTĚNÍ NEBO UDRŽENÍ ZDANITELNÝCH PŘÍJMŮ a současně ....

Jestliže auto ani jednou v příslušném měsíci nevyužil k podnikání, tak nemůže za tento měsíc uplatnit paušální výdaj na dopravu. Slovem celý je myšleno, že vozidlo nebylo pořízeno/vyřazeno během měsíce.

Offline

 

#3 2014-01-30 08:12:57

jaromira
Člen/ka

Re: Měsíční paušál na vozidlo x silniční daň

Zdeni, díky,máte názor stejný jako já. Mě to totiž napadlo v souvislosti s tím, že OSVČ, která nemá zaměstnance a vozový park  ( nevede záznamy o provozu vozidla), neuplatňuje odpočet DPH, tak nemusí vést knihu jízd a dá si do výdajů 12 x 5000 ( 4000).

Silniční daň zaplatí za celý rok, to se jí vyplatí.

Offline

 

#4 2014-01-30 10:06:49

Zdena
Moderátorka

Re: Měsíční paušál na vozidlo x silniční daň

V tomto případě ano. Není povinen vést žádné záznamy a placením silniční daně nepřímo říká, že auto využíval k dosažení příjmů.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB