Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2014-01-15 11:32:05

kodl1
Člen/ka

příjem za zprostředkování

Dobrý den mám jeden dotaz jsem zaměstnanec a mám živnostenský list na zprostředkování obchodu a služeb provozuji již několik let e shop a nyní jsem za rok 2013 uzavřel smlouvu o zprostředkování s finanční firmou. Oba příjmy jsou jako vedlejší příjmy .práce je hlavní příjem. Nyní mi jde o to zda tento příjem ze smlouvy můžu přidat jako příjem k příjmu z e shopu a zdanit v dani z příjmu FO a odvést sociální a zdravotní nebo je nějaký jiný postup u těchto smluv. velice děkuji

Offline

 

#2 2014-01-15 11:53:25

kodl1
Člen/ka

Re: příjem za zprostředkování

ještě jeden dotaz proti příjmům (provize)  mohu použít výdaje paušálem i když  daňovou evidenci na e shop vedu ve skutečných výdajích a ne v paušálu. povedu  oddělenou daňovou evidenci a pak to dám v daňovém přiznání dohromady? nebo je jiný postup děkuji

Offline

 

#3 2014-01-15 11:57:21

kodl1
Člen/ka

Re: příjem za zprostředkování

ještě e shop mám jako člen sdružení takže se dělím s partnerem 50 na 50 jak potom s tímto příjmem který je jen můj

Offline

 

#4 2014-01-15 21:35:27

Zdena
Moderátorka

Re: příjem za zprostředkování

Není možné vést u e shopu  DE a u zprostředkování použít paušální výdaje. Veďte si v jedné daňové evidenci, příjem ze zprostředkování odlište například druhem příjmu. O příjem ze zprostředkování se nebudete dělit s členem sdružení.

Offline

 

#5 2014-01-16 19:58:42

kodl1
Člen/ka

Re: příjem za zprostředkování

V případě souběhu příjmů z více druhů činností, přičemž u některých poplatník bude využívat paušál a u některých ne, bude nárok na daňové úlevy zachován, pokud součet základů daně s využitím paušálu bude nižší než 50 procent součtu základů daně bez využití paušálu.

to jsem našla článek na internetu výdaje paušálem pro rok 2013 tak právě nevím zda by nešlo použít na jednu činnost paušál a na druhou ne když by to bylo míň než těch 50 %ZD velice děkuji

Offline

 

#6 2014-01-16 23:21:39

Zdena
Moderátorka

Re: příjem za zprostředkování

Bohužel, nešlo. Příjmy z e shopu i příjmy za zprostředkování budou součástí jednoho dílčího základu daně podle § 7 zákona o daních z příjmů. V rámci jednoho dílčího základu daně musíte uplatňovat výdaje stejným způsobem, i když máte více druhů činností (například zemědělskou výrobu + živnost + autorská práva).

Článek je o něčem jiném, o možnosti uplatnit slevu na manžela/ku/ a daňové zvýhodnění na vyživované děti v případě, že použijete paušál.

Offline

 

#7 2014-01-17 09:09:34

kodl1
Člen/ka

Re: příjem za zprostředkování

velice Vám děkuji za vaše odpovědi takže pokud jsem loni uplatňoval výdaje podle skutečnosti a nyní bych použil paušál musím udělat DDP a dodanit zásoby? a teď pokud použiji paušál a jsem zaměstnanec kde mám cca 500 000,- základ a živnost základ cca 15 000,- mohu si odečít slevu za děti a manželku? a ještě loni jsem použil na auto paušál 3000,- mám jedno auto platím silniční daň a výdaje používám zmiňovaný paušál, nyní když mi k tomu přibyla ta druhá živnost mohu do výdajů dát tento paušál na auto 3000,- jako by 2x za každou tu živnost zvlášt i když budu vést právě jen to jedno účetnictví (tak to asi ne co?) velice velice děkuji za odpověď s pozdravem

Offline

 

#8 2014-01-17 09:27:20

kodl1
Člen/ka

Re: příjem za zprostředkování

ještě poslední dotaz kdybych nechal skutečné výdaje (protože na e shop budou větší než paušál) mohu na to zprostředkování použít do skutečných nákladů: částky za školení-proškolení a částky za semináře které navštěvuji ve spojitosti s tím. (stravu asi ne to bych z toho odečet) a ještě moc moc prosím o poradu jak s autem mám auto na leasing v evidenci ho nemám nyní jsem používal paušál 3000,-  nyní bych asi paušál nepoužil na eshop ale chtěl bych nějak uplatnit auto v tom zprostředkování cesty na školení a za klienty. Co by pro mě bylo nejjednoduší. velice vám děkuji

Offline

 

#9 2014-01-22 18:09:17

Zdena
Moderátorka

Re: příjem za zprostředkování

kodl1 napsal(a):

velice Vám děkuji za vaše odpovědi takže pokud jsem loni uplatňoval výdaje podle skutečnosti a nyní bych použil paušál musím udělat DDP a dodanit zásoby? a teď pokud použiji paušál a jsem zaměstnanec kde mám cca 500 000,- základ a živnost základ cca 15 000,- mohu si odečít slevu za děti a manželku? a ještě loni jsem použil na auto paušál 3000,- mám jedno auto platím silniční daň a výdaje používám zmiňovaný paušál, nyní když mi k tomu přibyla ta druhá živnost mohu do výdajů dát tento paušál na auto 3000,- jako by 2x za každou tu živnost zvlášt i když budu vést právě jen to jedno účetnictví (tak to asi ne co?) velice velice děkuji za odpověď s pozdravem

Postup přechodu na paušální výdaje je popsaný zde: http://www.jakpodnikat.cz/pausalni-vydaje-procentem.php

Daňový základ ze zaměstnání je vyšší, než z podnikání, takže můžete uplatnit daňové zvýhodnění na vyživované děti a slevu na manželku.

1 auto = 1 paušál bez ohledu na počet provozovaných činností

Offline

 

#10 2014-01-22 18:09:45

Zdena
Moderátorka

Re: příjem za zprostředkování

kodl1 napsal(a):

ještě poslední dotaz kdybych nechal skutečné výdaje (protože na e shop budou větší než paušál) mohu na to zprostředkování použít do skutečných nákladů: částky za školení-proškolení a částky za semináře které navštěvuji ve spojitosti s tím. (stravu asi ne to bych z toho odečet) a ještě moc moc prosím o poradu jak s autem mám auto na leasing v evidenci ho nemám nyní jsem používal paušál 3000,-  nyní bych asi paušál nepoužil na eshop ale chtěl bych nějak uplatnit auto v tom zprostředkování cesty na školení a za klienty. Co by pro mě bylo nejjednoduší. velice vám děkuji

Náklady na semináře můžete uplatnit ve výdajích. Stravu odečtěte a uplatněte si stravné, pokud je to možné (tuzemská cesta trvající víc než 12 hodin), více zde: http://www.jakpodnikat.cz/cestovni-nahrady-stravne.php

U auta v nájmu můžete uplatňovat prokázané výdaje, ale musel byste vést knihu jízd. Paušál 4.000,- Kč měsíčně je jednodušší.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB