Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz#1 2013-12-20 11:49:34

zaxmax
Člen/ka

Jednatel s.r.o. a zaroven osvc?

Dobry den,

Jsem osvc a zabyvam se prodejem mobilnich telefonu, vykupem, servisem a distribuci dilu. Mimo tuto oblast dale delam merchandisingove sluzby pro ceskou firmu a externe financni sluzby pro Ceskou sporitelnu. Rad bych podnikni tykajici se mobilnich telefonu presunul pod nove s.r.o., kde minimalne zpocatku budu jedinym jednatelem. Otazka zni, zda muzu zbyvajici aktivity dale provozovat jako osvc? Dekuji za radu

Offline

 

#2 2013-12-20 13:55:37

Zdena
Moderátorka

Re: Jednatel s.r.o. a zaroven osvc?

Ano, zbývající aktivity můžete dále provozovat jako OSVČ.

Offline

 

#3 2013-12-20 14:14:57

zaxmax
Člen/ka

Re: Jednatel s.r.o. a zaroven osvc?

Děkuji za jasnou odpověď :-) Pokud mohu položit doplňující dotaz, tak:

1. Pokud si nebudu chtít jako jednatel vyplácet žádnou odměnu a nebudu ve firmě ani zaměstnán, jaké mě čekají odvody z vytvořeného zisku?
2. Jakým způsobem se řeší SOC+ZDRAV u jednatele?

Děkuji Vám mnohokrát.

Offline

 

#4 2013-12-20 19:56:29

Zdena
Moderátorka

Re: Jednatel s.r.o. a zaroven osvc?

1. Sazba daně z příjmů právnický osob (daň ze zisku s.r.o.) bude i v roce 2014 činit 19%. Výplata podílu na zisku společníkům - fyzickým osobám bude i nadále zdaněna 15% (uvažovalo se o osvobození od daně), ale kdo ví, jak se bude zdaňovat v období, kdy si budete vyplácet podíl na zisku:-)

2. Pokud jednatel není ve společnosti zaměstnán, ani nepobírá jednatelskou odměnu, tak si musí vyřešit pojištění sám. Jestliže nemá příjmy, tak není povinen platit sociální pojištění, ale nepojištěná doba se mu nezapočítá do odpracovaných let na důchod. Pokud není státním pojištencem, tak si platí zdravotní pojištění jako osoba bez zdanitelných příjmů. Vy jste OSVČ, určitě platíte SP a ZP z titulu samostatné výdělečné činnosti, takže nemusíte tento problém řešit.

Offline

 

#5 2013-12-21 14:59:46

zaxmax
Člen/ka

Re: Jednatel s.r.o. a zaroven osvc?

Aha, dobrá tedy.

Takže já budu nadále podnikat jako OSVČ, platit SOC/ZDRAV a odevzdávat DPFO + budu jediným jednatelem s.r.o., kde odvedu 19% ze zisku za rok a v případě výplaty odměny také daň z příjmu dle aktuální výše (nyní tedy 15%).

Je to tak? Šlo mi pouze o souběh těch dvou činností a výši odvodů. Zbytek už pořeší účetní.

Offline

 

#6 2013-12-21 22:17:43

Zdena
Moderátorka

Re: Jednatel s.r.o. a zaroven osvc?

Není to tak:-)
Psal jste, že jako jednatel si nebudete chtít vyplatit žádnou odměnu, takže jsem se zdaněním jednatelské odměny nezabývala.

Společnost odvede 19% ze zisku. Zisk může zůstat nerozdělený ve firmě. Pokud byste si chtěl jako společník vyplatit podíl na zisku, tak jej zdaníte srážkovou daní, současná sazba srážkové daně je 15%.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB