Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz#1 2013-12-18 09:07:23

majahra
Člen/ka

nákup auta s koncem roku

Dobrý den,
chceme ještě koupit nákladní automobil nad 3,5 t teď v prosinci. Zaplatíme ho, bude nám předáno-tedy přivezeme si ho. Pak nevím, jestli bude v provozu (už kvůli svátkům). V lednu půjde na velkou opravu (či předělávku) a SPZ půjde do depozita. V běžném provozu pak bude od března 2014.

1. Odpis za rok 2013 můžu uplatnit? Budu muset tedy zaplatit i silniční daň za 1 měsíc?
   (Pokud budou mít na dopravce přes svátky zavřeno a nepřepíšou auto na mě, tak přestože budu mít kupní smlouvu, i zaplaceno, tak odpis ne? V majetku firmy je od přepisu na nás nebo od koupě a předání?)

2. V roce 2014 budu platit silničku až od doby, kdy zase budu mít SPZ? A odpisy se taky pokrátí o měsíce, kdy bude SPZ v depozitu?

Komplikované, jde mi z toho hlava kolem. Prosím o jakoukoli radu.

Offline

 

#2 2013-12-18 13:07:24

Zdena
Moderátorka

Re: nákup auta s koncem roku

1. Můžete uplatnit odpis za rok 2013. Auto je v majetku firmy od koupě a předání. Pokud se původní vlastník odhlásí z registru vozidel ještě v prosinci, tak bych zaplatila SD za prosinec. Jestliže uložíte značky do depozita až v průběhu ledna, tak budete platit SD i za leden.

2. V roce 2014 budete platit silničku od měsíce, ve kterém vyzvednete SPZ z depozita. Příklad: vyzvednete 28.2.2014, zaplatíte SD za únor.
Odpisy se nekrátí. Jde o výdaje podle § 24 odst. 2 zákona o daních z příjmů, které jsou daňově uznatelnými výdaji, i když majetek zrovna neslouží k dosažení příjmů.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB