Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2013-10-02 11:42:44

lolin
Člen/ka

Spolupracující osoba

Prosím o informaci týkající se spolupracující osoby. Jaký příjem může podnikající OSVČ přenést na spolupracující osobu?  Lze 50 % příjmu z podnikání, 50 % výdajů z podnikání a ztrátu z předchozích let uplatnit? Nebo lze uplatnit příjem max. do výše  do 540 tis ? Není jednodušší udělat smlouvu o sdružení?

Offline

 

#2 2013-10-02 13:42:38

jaromira
Člen/ka

Re: Spolupracující osoba

Při spolupráci manžela :  max.50 % Př a 50 %Vý, ale rozdíl mezi Př a Vý lze max.540 tis. při spolupráci po celý rok nebo 45 tis. za každý měsíc spolupráce ( i započatý).

Při spolupráce ostatních osob ( žijících ve spol.domácnosti) : max.30 % Př, Vý, rozdíl mezi Př a Vý max.180 tis.Kč / rok  nebo 15 000 Kč/měsíc spolupráce ( i započatý). Pokud na manžela ( lku) a ostatní osoby, tak podíl musí být stejný.

Příjmy a výdaje nelze rozdělit na děti do ukončení povinné školní docházky a na děti, pokud je na ně uplatňováno daňové zvýhodnění. Taktéž nelze uplatnit slevu na manžela (lku), pokud jsou na ně rozdělovány Př, Vý.

§ 13 ZDP

Offline

 

#3 2013-11-04 16:02:25

Bibisia
Člen/ka

Re: Spolupracující osoba

Prosím o radu, manžel je OSVČ a já jsem zaměstnána na plný úvazek. Může si mě manžel uvést jako spolupracující osobu? V případě, že ano musím mít vlastní živnostenský list, přihlásit na OSSZ a na zdravotní pojišťovnu? Musím platit zálohy ikdyž manželovi prozatím vychází ztráta? Děkuji

Offline

 

#4 2013-11-04 19:18:37

Zdena
Moderátorka

Re: Spolupracující osoba

Spolupracující osoba nepotřebuje živnostenské oprávnění. Musí být přihlášená na OSSZ a na ZP, měla by se přihlásit i na FÚ. Jestliže jste zaměstnaná, tak v prvním roce spolupráce nemusíte platit žádné zálohy. Pokud vám vyjde v daňovém přiznání za rok 2013 ztráta, tak nebudete platit zálohy ani v roce 2014.

Offline

 

#5 2013-11-05 07:36:55

Bibisia
Člen/ka

Re: Spolupracující osoba

Paní Zdeno děkuji za odpověď a budu mít ještě jednu otázku - Když manžel bude ve ztrátě a tím pádem se mi sníží příjem i ze zaměstnání - můžu žádat o vráceni části daní z příjmu ze závislé činnosti?

Offline

 

#6 2013-11-05 09:31:15

Zdena
Moderátorka

Re: Spolupracující osoba

Příjem ze zaměstnání zůstane stejný. Ztráta ze spolupráce jej nijak neovlivní a tím pádem neovlivní ani daň z příjmů ze závislé činnosti.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB