Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2007-12-25 11:28:39

tomas
Host

Automobil v předmětu podnikání a možné uznatelné náklady

Dobrý den,
stojím před, pro mne důležitou otázkou, a tou je pořízení automobilu a následné zahrnutím výdajů na provoz automobilu. Rozumím-li tomu správně, tak pokud automobil zahrnu do obchodního majetku tak mohu uplatňovat odpisy z auta + výdaje na provoz, jako opravy, pojištění, povinné ručení, pohonné hmoty (dle knihy jízd a ceny PHM), dalniční známka apod. Vzniknou mi tím povinnosti hradit silniční daň a vést knihu jízd. Dle zákona, mohu uplatnit pouze výdaje na podnikání, tzn. procentem vzhledem k soukromým jízdám. Rozumím tomu správně?
Pokud auto pořídím úvěrem, tak se mi do výdajů ale stejně promítají pouze odpisy za automobil. Je tomu skutečně tak?
Předem díky za odpověď. Pokd jsem cokoliv vynechal či zjednodušil prosím o upřesnění.

Děkuji!

T.

 

#2 2008-01-05 22:32:01

Zdena
Moderátorka

Re: Automobil v předmětu podnikání a možné uznatelné náklady

tomas napsal(a):

Dobrý den,
stojím před, pro mne důležitou otázkou, a tou je pořízení automobilu a následné zahrnutím výdajů na provoz automobilu. Rozumím-li tomu správně, tak pokud automobil zahrnu do obchodního majetku tak mohu uplatňovat odpisy z auta + výdaje na provoz, jako opravy, pojištění, povinné ručení, pohonné hmoty (dle knihy jízd a ceny PHM), dalniční známka apod. Vzniknou mi tím povinnosti hradit silniční daň a vést knihu jízd. Dle zákona, mohu uplatnit pouze výdaje na podnikání, tzn. procentem vzhledem k soukromým jízdám. Rozumím tomu správně?

Ano, je to tak. Silniční daň byste musel platit i při používání soukromého auta pro účely podnikání. U vozidla, které bylo zařazeno v obchodním majetku, je nutné ohlídat ještě jeden moment - pokud byste takové auto chtěl prodat době kratší, než 5 let od jeho vyřazení z obchodního majetku, bude příjem z prodeje podléhat dani z příjmů.


Pokud auto pořídím úvěrem, tak se mi do výdajů ale stejně promítají pouze odpisy za automobil. Je tomu skutečně tak?

Ano, cena auta se do výdajů přenáší postupně, formou daňových odpisů. Od roku 2008 se budou i osobní auta odpisovat 5 let (dosud 4 roky).

Předem díky za odpověď. Pokd jsem cokoliv vynechal či zjednodušil prosím o upřesnění.

Děkuji!

T.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB