Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



  • Index
  •  » DPH
  •  » Poštovní známky a přiznání k DPH

#1 2013-07-23 13:53:12

JB59
Člen/ka

Poštovní známky a přiznání k DPH

Zdeni, prosím, poraďte. Mám trafiku, kde také prodávám poštovní známky. Ty odebírám od pošty nebo z velkoobchodu, kde nakupuji cigarety. Známky jsou samozřejmě s 0% DPH a taky tak je prodávám. Teď jsem zjistila, že jsem měla známky uvádět v přiznání k DPH. Můžete mi poradit, do kterých řádků je mám 2zapsat (nákup?, prodej?)? A co s těmi, které jsem už podala? Když jsem měla před 2 roky kontrolu na DPH (po prvním přiznaní k DPH), řekl FÚ, že mám vše v pořádku. Tak nevím.

Offline

 

#2 2013-07-23 18:42:42

Zdena
Moderátorka

Re: Poštovní známky a přiznání k DPH

Dobrý den. Nákup známek do přiznání vůbec neuvádíte, pro přijatá plnění osvobozená od daně tam ani není žádná kolonka. Prodej známek (za jejich nominální hodnotu) by měl být uveden v řádku 50 přiznání, jde o osvobozené plnění bez nároku na odpočet podle § 52/2 ZDPH.
Řádek 50 má vliv na výpočet krátícího koeficientu. Jestliže máte na výstupu nějaká plnění bez nároku na odpočet, tak musíte krátit vstupy, u kterých neumíte rozlišit, zda souvisejí jen se zdaňovaným nebo jen s osvobozeným plněním (jsou společné). Výpočet koeficientu najdete v § 76 ZDPH, pokud by Vám vyšel koeficient 95% až 100%, tak ani nemusíte krátit vstupy. Správně byste měla podat dodatečná přiznání za předcházející období. Nebo to nechejte být a zvažte, zda by nebylo lepší přestat prodávat poštovní známky:-)

Offline

 

#3 2013-07-23 20:25:31

JB59
Člen/ka

Re: Poštovní známky a přiznání k DPH

Tak koeficient by mi vyšel přes 99%. Navíc by se to týkalo jen nájmu, bezpečnostní firmy a pár drobností. Takže bych při mém obratu nic nekrátila. Teď je otázka, co mi můžou udělat, když ty staré přiznání nechám tak a začnu to tam uvádět až teď?

Offline

 

#4 2013-07-23 22:43:41

Zdena
Moderátorka

Re: Poštovní známky a přiznání k DPH

Pokud nevznikla povinnost krátit, tak bych nepodávala dodatečné přiznání a začala bych uvádět až nyní. Nevím, jak by se v případě kontroly zachovali, když to není na doměrek. Kdyby Vás vyzvali k podání dodatečného přiznání, a Vy byste neuposlechli, tak by mohli uložit pořádkovou pokutu za nesplnění povinnosti nepeněžité povahy podle § 247 daňového řádu.

Offline

 

#5 2013-07-23 22:50:31

JB59
Člen/ka

Re: Poštovní známky a přiznání k DPH

Moc děkuji za odpověď. Proč mi to neřekli tehdy při kontrole? A přitom si pamatuji, že se u těch známek zajímali, jestli mám smlouvu s poštou. A to mám. Ještě jeden dotaz. Do přiznání mám uvést 99% nebo rovnou 100%, když 95% a výš se má považovat za 100%?

Offline

 

#6 2013-07-23 23:57:50

Zdena
Moderátorka

Re: Poštovní známky a přiznání k DPH

Možná je to nenapadlo. Nebo věděli, že stejně nebudete muset krátit, tak Vás nechtěli zatěžovat.

Zálohový koeficient můžete stanovit kvalifikovaným odhadem na 100%. V posledním přiznání roku 2013 provedete vypořádání. Kdybyste se náhodou sekla v odhadu a vypořádací koeficient vyšel např. na 94% (ale to zřejmě nehrozí), tak byste snížila uplatněné nároky z krácených plnění.

Offline

 

#7 2013-07-24 13:26:55

JB59
Člen/ka

Re: Poštovní známky a přiznání k DPH

Děkuji. Zase jsem o něco chytřejší.

Offline

 
  • Index
  •  » DPH
  •  » Poštovní známky a přiznání k DPH

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB