Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2013-07-23 13:07:42

LCH
Člen/ka

Přihlášení k silniční dani v průběhu roku

Dobrý den, jsem OSVČ a chci pro podnikání začít využívat svoje soukromé vozidlo. Potřeboval bych poradit, jak se přihlásit k silniční dani a zaplatit ji? Předpokládám, že k přihlášení bude nějaký formulář na FÚ, kde uvedu začátek využívání vozidla třeba od 8. měsíce 2013? Dle parametrů vozidla jsem si zjistil, že silniční daň by měla být 2400kč/rok. Našel jsem, že zálohy na S.D. se platí čtvrtletně, kdy je datum splatnosti? Zálohu na 3.čtvrtletí mám zaplatit celých 600kč nebo jen 400, když budu přihlášen až od 8. měsíce? A poslední dotaz, vozidlo budu využívat relativně málo, takže se mi vyplatí paušální náklady. Našel jsem, že při využívání soukromého vozidla k podnikání je paušál 4000,-kč/měsíc. Jakým způsobem tento paušál zařadím do daňové evidence, je potřeba si vytvořit nějaký doklad nebo prostě jen každý měsíc zapíšu řádek výdaj - náklady na vozidlo? Jinak jsem plátce DPH, ale nechce se mi to nějak komplikovat, i když jsem někde četl, že bych si snad mohl odečíst DPH z paliva a dalších nákladů na vozidlo, ale asi bych musel vést knihu jízd pro rozlišení soukromých a podnikatelských nákladů?

Děkuji mnohokrát.

Offline

 

#2 2013-07-25 08:59:52

jaromira
Člen/ka

Re: Přihlášení k silniční dani v průběhu roku

Dobrý den, splatnosti záloh SD jsou 15.04., 15.07., 15.10. a 15.12., do 31.01. následujícího roku se podává Přiznání k SD. Zálohy jsou čtvrtletní, pouze v termínu 15.12. se platí záloha 10. a 11.měsíc, 12. měsíc ( pokud jste nezaplatil vyšší zálohy) se doplácí do 31.01. spolu s podáním Přiznání k SD.

Při použití paušálu 4 000 Kč/ měsíc nemusíte během roku do DE nic zapisovat, na konci roku v rámci uzávěrkových operací zapíšete 1 řádkem (bez vytváření dokladu) = paušál za používání soukromého vozidla  a částku.Knihu jízd vést nemusíte, tu by jste měl povinnost vést v případě, že by jste chtěl uplatňovat DPH nebo kdyby jste si chtěl dát do výdajů  částku 3,60 Kč / km k rozlišení soukromých a služebních jízd.

K

Offline

 

#3 2013-07-25 11:19:47

LCH
Člen/ka

Re: Přihlášení k silniční dani v průběhu roku

Děkuji za odpověď, již v tom mám celkem jasno. Jen poprosím o info, když se k silniční dani registruji někdy touto dobou (a současně to bude i začátek využívání vozidla), kdy mám zaplatit zálohu, když termín do 15.7. už je pryč? Mám tedy zaplatit až v termínu 15.10. a kolik, když mi roční daň vychází na 2400kč?

Offline

 

#4 2013-07-25 12:57:15

Zdena
Moderátorka

Re: Přihlášení k silniční dani v průběhu roku

K přihlášení k silniční dani použijte univerzální přihlášku k registraci fyzických osob. Najdete na níže uvedené adrese, je to hned první formulář (25 5101)
http://cds.mfcr.cz/cps/rde/xchg/cds/xsl/66.html?year=0

K dani silniční se můžete zaregistrovat třeba od 1.8.2013. Mám zkušenost, že FÚ přijímá i zpětnou registraci. Kdybyste se přihlásil například od dubna a rychle zaplatil daň (záloha za duben až červen měla být zaplacená do 15.7.),tak ani nevyměří úrok z prodlení. Upřímně řečeno, i kdyby vyměřili, tak se v pohodě zahojíte na paušálním výdaji na dopravu. Pokud se zaregistrujete od 1.8.2013, tak budete platit první zálohu až v polovině října. Stačí zaplatit 400,- Kč za srpen a září. Nebo můžete zaplatit 1.000,- Kč a tím budete mít zálohy na rok 2013 vyřízené.
Termíny pro placení záloh a další informace k dani silniční najdete zde: http://www.jakpodnikat.cz/silnicni-dan.php

Offline

 

#5 2013-07-25 16:25:56

LCH
Člen/ka

Re: Přihlášení k silniční dani v průběhu roku

Tak už je to jasné úplně. Děkuji všem za rady,
Hezký den

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB