Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2013-03-12 17:46:33

Pampeliška
Člen/ka

Přefakturace cestovného

Dobrý den,
kamarádka, která má jaz.školu mi napsala tento dotaz a já si stím vůbec nevím rady.
*****Jeden tlumočník si teď bude účtovat cesťák a já budu ty cestovní
náklady přefakturovávat firmě, kde se tlumočilo. Podléhá to DPH, nebo ne?******

To, že cestovné je bez DPH je jasné, ale vůbec nevím, zda je nějaká přefakturace vůbec možná.
Když nejde o zaměstnance, ale o cizí třetí osobu a auto nepatří jaz.škole.
Velmi děkuji za pomoc a odpověď.

Offline

 

#2 2013-03-12 18:38:29

Pampeliška
Člen/ka

Re: Přefakturace cestovného

Ještě se zeptám takhle..........když si pozvu třeba opraváře pračky - OSVČ.
Může mi fakturovat cesťák? A jakým způsobem? Náhrada za km + opotřebení.
Nikdy jsem se s cesťákem nesetkala jinde než u zaměstnanců.
Děkuji za radu.

Offline

 

#3 2013-03-12 19:12:36

Zdena
Moderátorka

Re: Přefakturace cestovného

Cestovné tlumočníka by podle mého názoru mělo být součástí ceny služby, kterou poskytuje jazyková škola, a mělo by tedy být součástí základu DPH.

Když si pozvete opraváře, tak Vám může na fakturu rozepsat cenu za materiál, za práci a nějakou částku za cestovné. Jak ocení tuto součást své služby, je jeho věc, ale není to cesťák (náhrada cestovních výdajů).

Offline

 

#4 2013-03-12 19:26:20

Pampeliška
Člen/ka

Re: Přefakturace cestovného

Taky  mi bylo divné, jaký cesťák myslí. Přesně jsem si myslela, že když tlumočník (ne její zaměstnanec) odvede práci, zahrne si náklady na cestu do ceny služeb a ne vyúčtováním cesťáku.
Musím se jí pořádně zeptat jak to chtějí provést.
A jak by tedy vypadala faktura její přefakturace?
účtujeme za překl.služby       1000,-
cestovní náklady                     300,-¨
DPh 21%                                273,-
celkem k úhradě                    1573,-  (částky jsem si vymyslela)

Tak nějak?
A pokud by tlumočník byl její zaměstnanec, vyúčtoval by normál cesťák asi i se stravným a ona přefakturovala jak?
Př: cesťák 500,- od zaměstnance
a na fakt.jaz.školy pak cena služby + cesťák (500) a z toho celého DPH 21%?

Paní Zdenko jsou to oříšky co si na Vás my lidičky vymýšlíme, že? :-)
Moc děkuji.

Offline

 

#5 2013-03-12 21:15:03

Zdena
Moderátorka

Re: Přefakturace cestovného

Její fakturace (proč to nazývat přefakturací?) by vypadala tak, jak píšete. Jazyková škola zřejmě nabídne cenu za hodinu tlumočení, kterou má pevně stanovenou ceníkem. Další složkou ceny budou cestovní náklady, které se budou odvíjet od vzdálenosti, kterou tlumočník urazí a doby, kterou stráví na cestě, může tam být zahrnuté i ubytování. Pokud pošlou svého zaměstnance, tak budou vědět, kolik mu asi vyplatí na cestovních náhradách a podle toho mohou stanovit tuto složku ceny (nemusí to být přesná částka, kterou pak zaměstnanci vyplatí, mohou účtovat víc). Pokud vyšlou externistu, tak s ním určitě předem dohodnou, kolik jim může fakturovat za cestovné, a tuto (nebo vyšší) částku pak budou fakturovat objednateli.

Přefakturace bez DPH by byla možná v případě, že by něco zaplatili jménem a na účet klienta a přeúčtovali mu to za stejnou cenu (účtuje se jen na trojkových účtech).

Offline

 

#6 2013-03-13 10:13:28

Pampeliška
Člen/ka

Re: Přefakturace cestovného

Je to tak, že jsme byli poptáni na tlumočení ve firmě, kde vyučujeme a
fakturujeme jim. Protože moje holky neměly čas, uzavřela jsem DPP s jedním
kolegou tlumočníkem. Platím mu hodinovou sazbu za odtlumočené hodiny +
cestovné, které on vyčíslil na 1700,- Kč.
Teď bud vystavovat fakturu té firmě a zajímá mě, jak jim mám vyfakturovat
ten jeho cesťák.

Tohle mi kamarádka poslala.
Je to tedy jak jste mi poradila. (služby školy + cestovné + DPH)

Paní Zdenko ještě se zeptám, když mají DPP je v tu chvíli její zaměstnanec a ona odvede 15% sráž.daň, je to tak? A výše cestovného je také součástí základu pro tuto daň? A pro ni je to částka daň.uznatelná (mzdové náklady) - myslím těch 1700,- cestovné.

Offline

 

#7 2013-03-13 21:28:08

Zdena
Moderátorka

Re: Přefakturace cestovného

Způsob výpočtu daně závisí na tom, zda u nich podepsal prohlášení a pokud nepodepsal, tak na měsíční výši jeho odměny. Odměna do 5 tis. Kč při nepodepsaném prohlášení bude zdaněná srážkovou daní.

S cestovným je to složitější. Dohodář má nárok na náhrady cestovních výdajů pouze v případě, že toto právo bylo výslovně sjednáno (v dohodě, v dodatku k dohodě). Pokud si sjednají nárok na náhrady, pak se postupuje stejně, jako u zaměstnance. Náhrady nejsou součástí základu pro daň z příjmů. Pokud nárok na cestovní náhrady nebyl sjednán, pak je vyplacené cestovné součástí odměny a bude zdaněno.

Offline

 

#8 2013-03-14 08:11:20

Pampeliška
Člen/ka

Re: Přefakturace cestovného

Mockrát Vám DĚKUJI za rychlé a vyčerpávající odpovědi.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB