Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



  • Index
  •  » Podnikání
  •  » Plný úvazek + OSVČ vedlejší činnost + nulový zisk

#1 2013-02-10 21:13:36

dreek
Člen/ka

Plný úvazek + OSVČ vedlejší činnost + nulový zisk

Dobrý den,
mám zaměstnání na plný pracovní úvazek, zaměstnavatel odvádí sociální i zdravotní pojištění.
Od prosince jsem si zřídil živnost jako vedlější činnost, neplátce DPH. V loňském roce, ani letos, jsem neměl žádný příjem, nevydělal jsem ani korunu, tzn. nulový příjem, výdaje jsem nějaké měl.

Koncem ledna jsme v zaměstnání podepisovali roční zúčtování daní, účetní jsem řekl, že jsem si zařídil živnost a měl jsem nulový zisk. Dohodli jsme se tedy, že daňové přiznání mi udělá zaměstnavatel.

Nejspíše ještě musím podat přehledy na ČSSZ a pojišťovnu (VZP). Dále prohlášení na FÚ o tom, že jsem na živnosti nic nevydělal. Všechny dokumenty z těchto institucí jsem si našel na internetu.
Jen nyní nevím, zda si mám v práci ještě zažádat o potvrzení o zdanitelných příjimech, jestli jej potřebuji k vyplnění výše uvedených přehledů.

Dále, pokud jsem nevydělal na živnosti ani korunu, mám všude vyplnit 0 Kč?

Mockrát děkuji,
Martin

Editoval dreek (2013-02-10 22:33:10)

Offline

 

#2 2013-02-10 23:46:03

Zdena
Moderátorka

Re: Plný úvazek + OSVČ vedlejší činnost + nulový zisk

Předpokládám, že jste neměl žádný příjem. Píšete, že jste měl nějaké výdaje, tak na ně raději zapomeňte, jako kdyby žádné nebyly. Pokud byste vykázal z podnikání ztrátu, tak byste musel podat daňové přiznání.
Do přehledů o příjmech a výdajích OSVČ zapište nuly. Potvrzení o zdanitelných příjmech k vyplnění přehledů nepotřebujete.

Offline

 

#3 2013-02-12 20:44:42

dreek
Člen/ka

Re: Plný úvazek + OSVČ vedlejší činnost + nulový zisk

Děkuji za odpověď,
přesně jak říkáte, neměl jsem žádný příjem, výdaje byly takové menší a dá se na ně zapomenout :-)

Jestli to teda nakonec chápu správně, tak
- potvrzení o daních podá zaměstnavatel
- přehled pro ČSSZ a pro VZP podávám já s nulovými hodnotami a uvedu, že nepodávám daňové přiznání
- ještě napíši prohlášení na FÚ o nulovém příjmu

Offline

 

#4 2013-02-12 20:56:33

Zdena
Moderátorka

Re: Plný úvazek + OSVČ vedlejší činnost + nulový zisk

Ano, chápete to správně. Zaměstnavatel provede roční zúčtování daně stejně, jako ostatním zaměstnancům. Na FÚ jste jako podnikatel zaregistrovaný k dani z příjmů a FÚ očekává buď přiznání, nebo alespoň nějaké oznámení, že Vám nevznikla daňová povinnost a tím pádem nebudete podávat přiznání. Stačí stručné oznámení na list papíru, není na to žádný oficiální formulář.
Na OSSZ a na zdravotní pojišťovnu se musejí posílat přehledy o příjmech a výdajích i když budou nulové. Na přehledech označte, že nejste povinen podat daňové přiznání.

Offline

 

#5 2013-02-18 14:49:38

janavk
Administrátorka

Re: Plný úvazek + OSVČ vedlejší činnost + nulový zisk

Offline

 

#6 2013-02-19 19:25:47

dreek
Člen/ka

Re: Plný úvazek + OSVČ vedlejší činnost + nulový zisk

Mockrát děkuji za odpovědi, už mám v tom jasno. :-)
Snad poslední otázky, je nějaká lhůta dokdy musím podat přehledy vůči potvrzení o daních, které podá zaměstnavatel? (např. do 30-ti dnů od podání daní apod.)

Jinak bych asi řekl, že tohle se týká mne.
V případě, že OSVČ není povinna podávat daňové přiznání, musí Přehled podat nejpozději do 31. 7. 2013.
viz. http://www.cssz.cz/cz/pojisteni-osvc/pl … dajich.htm


Výkon zaměstnání zakládající účast na nemocenském pojištění podle zákona č. 187/2006 Sb., ve znění pozdějších předpisů. = nemám tedy povinnost dokládat důvody vedlejší sam. činnosti.

Mockrát děkuji.

Offline

 

#7 2013-02-19 21:08:00

Zdena
Moderátorka

Re: Plný úvazek + OSVČ vedlejší činnost + nulový zisk

Jaké přehledy vůči potvrzení o daních máte na mysli?

Přehled o příjmech a výdajích pro OSSZ odevzdejte nejpozděni 31.7.2013, ale raději hned, ať na to nezpomenete. Důvody vedlejší činnosti nemusíte dokládat, pokud si je OSSZ dokážeopatřit sama. Než zjišťovat, zda si OSSZ dokáže opatřit potřebné údaje dálkovým přístupem, tak je jednodušší vyplnit potvrzení o době trvání zaměstnání, které je součástí pokynů k vyplnění přehledu a poslat spolu s přehledem.

Offline

 

#8 2014-01-21 21:55:06

LukasT
Člen/ka

Re: Plný úvazek + OSVČ vedlejší činnost + nulový zisk

Dobry den,

plati to i pro priznani za lonsky rok? Tedy, ze pri vedlejsi cinnosti a nulovem zisku, muze podat danove priznani zamestnavatel a ja informuji CSSZ a VZP a FU? Je potreba sdelit zamestnavateli, ze mam ZL, pokud jsem v prubehu roku menil zamestnani? Dekuji.

Offline

 

#9 2014-01-21 23:52:16

Zdena
Moderátorka

Re: Plný úvazek + OSVČ vedlejší činnost + nulový zisk

Ano, platí to i pro rok 2013. Zaměstnavateli byste musel sdělit (požádat jej o souhlas) pouze v případě, že máte shodný předmět činnosti.

Offline

 
  • Index
  •  » Podnikání
  •  » Plný úvazek + OSVČ vedlejší činnost + nulový zisk

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB