Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2013-01-06 15:51:57

paveldpml
Člen/ka

elektřina

Dobrý den je možné si dát do nákladů elektřinu v domácnosti když by jsem si pral doma monterky nebo oblečení při autodopravě a stěhování? děkuji Pavel

Offline

 

#2 2013-01-06 23:36:52

Zdena
Moderátorka

Re: elektřina

Ano, pokud jste schopen náklad vyčíslit a při kontrole obhájit.

Offline

 

#3 2013-01-07 20:42:24

paveldpml
Člen/ka

Re: elektřina

Dobrý den nejsem podnikatel zajímá mě kdyby jsem podnikal ve vyklízení bytů stěhování autodoprava co by jsem měl za placení každý měsíc kdyby jsem neměl kšefty Děkuji s pozdravem Mareš Pavel

Offline

 

#4 2013-01-07 21:46:24

Zdena
Moderátorka

Re: elektřina

Předpokládám, že samostatná výdělečná činnost bude vaší hlavní činností (nebudete zároveň zaměstnancem, studentem, poživatelem důchodu, příjemcem rodičovského příspěvku ....). V tom případě byste každý měsíc platil minimální pojistné na sociální pojištění 1.890,- Kč a na zdravotní pojištění 1.748,- Kč měsíčně a to i v případě, že byste neměl žádné kšefty.

Offline

 

#5 2013-01-08 09:56:24

ABCsecurity
Člen/ka

Re: elektřina

Dobrý den, jako OSVČ mám sídlo na adrese, kde bydlím. Pracuji převážně doma. K výrobě potřebuji vodu a elektřinu a k práci na PC elektřinu. Je možné si nějakou poměrnou část těchto položek dát do nákladů a dle jakého klíče? Počítá se to dle počtu osob v domácnosti nebo dle oficiální pracovní doby 8 hod denně?

Děkuji předem za radu.

Offline

 

#6 2013-01-08 22:32:31

Zdena
Moderátorka

Re: elektřina

Způsob výpočtu musíte zvolit sám. Například podle příkonu spotřebiče (počítače, svítidla ....) a počtu hodin, po které je používáte k výkonu své činnosti.

Offline

 

#7 2013-01-09 16:42:44

paveldpml
Člen/ka

Re: elektřina

Dobrý den přeji Ještě mne napadlo jestli se měsíčně platí silniční daň a jak by se mohl dát do nákladů benzín jestli podle kilometrů  děkuji Mareš Pavel

Offline

 

#8 2013-01-09 16:45:50

paveldpml
Člen/ka

Re: elektřina

a v případě že by jsem byl ještě zaměstnán musel by jsem platit sociální i zdravotní jak u zaměstnavatele tak i z peněz (kšeftů)?

Offline

 

#9 2013-01-09 17:13:01

JANAA
Člen/ka

Re: elektřina

Pokud budete k podnikání užívat auto, musíte se registrovat jako plátce silniční daně, tato daň se platí zálohově, 15.4., 15.7., 15.10. a 15.12 a k 31.1. každého roku se podává přiznání. Výše silniční daně dle druhu vozidla.
Náklady na benzín, buď skutečné výdaje za PHM, a vést knihu jízd, nebo použít měsíční paušální výdaj na auto bez povinnosti psát knihu jízd.

Pokud budete při podnikání zároveň zaměstnanec, a podnikání bude vedlejší činnost, oznámíte tuto skutečnost na sociálku a zdravotní pojišťovnu a první rok podnikání nebudete zálohy platit, až při vyúčtování dle příjmů z podnikání.
Zaměstnavatel Vám nadále bude soc a zdr srážet jako dosud.

Offline

 

#10 2013-01-11 15:32:18

paveldpml
Člen/ka

Re: elektřina

Dobrý den jak je to prosím s ůčty za telefon je možné tyto dát do nákladů nebo se musí určit obchodní a soukromé hovory? děkuji Mareš Pavel

Offline

 

#11 2013-01-11 15:47:18

JANAA
Člen/ka

Re: elektřina

Dobrý den, buď budete mít dva mobily, jeden ryze soukromý, druhý ryze podnikatelský, a do výdajů budete dávat jen podnikatelský, či budete mít jedno telefonní číslo, a sám určíte, jaké procento hovorů je soukromé a jaké procento se týká podnikání, a takovou poměrnou část si dáte do výdajů.
Budete li mít jen jedno telefonní číslo, a jste schopen obhájit, že ho stoprocentně užíváte jen podnikatelsky, a soukromé hovory nikdy nevedete, pak jste odvážný muž. Jana

Offline

 

#12 2013-01-11 15:54:44

paveldpml
Člen/ka

Re: elektřina

děkuji uvažuji o podnikání v autodopravě vyklízení sklepů,bytů,stěhování dalo by se do nákladů uznat nářadí třeba řetěz do motorové pily nebo úhlovou brusku?děkuji

Offline

 

#13 2013-01-11 16:03:15

JANAA
Člen/ka

Re: elektřina

Cokoli, co jste schopen obhájit jako výdej k zajištění svých příjmů.

Offline

 

#14 2013-01-11 16:09:18

paveldpml
Člen/ka

Re: elektřina

takže třeba pír do tiskárny+náplně,reklamu na auto a co třeba vstupenky do posilovny?nebo bazénu?kuli kondici ?

Offline

 

#15 2013-01-11 17:48:56

JANAA
Člen/ka

Re: elektřina

Papír do tiskárny určitě, v obhajitelné míře, taktéž cartridge do tiskárny.
Ale posilovna, bazén, to vidím černě, tak odvážná bych nebyla, dát to do výdajů.

Offline

 

#16 2013-01-13 17:05:37

paveldpml
Člen/ka

Re: elektřina

dobrý den přeji napadlo mne další dotaz jestli je možné dát do nákladů připojení internetu u spol.UPC  máme jen internet bez kabelové televize děkuji Mareš pavel

Offline

 

#17 2013-01-13 20:10:51

Zdena
Moderátorka

Re: elektřina

POkud máte internet doma, tak jen v poměru, v jakém jej využíváte pro podnikání, například 50% pro podnikání a 50% pro soukromé účely.

Offline

 

#18 2013-01-14 11:42:26

paveldpml
Člen/ka

Re: elektřina

Dobrý den smím se zeptat na výši poplatků a periodu placení u autodopravy čili os.auto obsah motoru 1598+vlek jednonápravový  celková váha 750kg.kolik se platí silniční daň a jak často,a jak častoa kolik se platí zdravotní +sociální když by jsem i nadále zůstal zaměstnancem a autodpravu by jsem měl jako vedlejšák děkuji Mareš

Offline

 

#19 2013-01-14 19:11:22

Zdena
Moderátorka

Re: elektřina

Informace k dani silniční a k zálohám najdete zde:
http://www.jakpodnikat.cz/silnicni-dan.php

Roční sazba daně u auta činí 3.000,- Kč, možná uplatníte snížení sazby podle data první registrace.
Roční sazba daně u přívěsného vozíku činí 1.800,- Kč, opět lze uplatnit snížení sazby podle data první registrace.

Zdravotní a sociální pojištění v prvním roce bez záloh.

Sociální pojištění v dalším roce podnikání buď ve výši platné pro OSVČ vedlejší:
http://www.jakpodnikat.cz/zalohy-na-soc … isteni.php

nebo v případě nízkého zisku bez záloh:
http://www.jakpodnikat.cz/socialni-poji … y-zisk.php

Zdravotní pojištění bez záloh, zaměstnanci platí jen jednou za rok (6,75% z rozdílu příjmů a výdajů) na základě přehledu o příjmech a výdajích OSVČ.
http://www.jakpodnikat.cz/prehled-pojisteni.php

Offline

 

#20 2013-01-15 09:20:54

ABCsecurity
Člen/ka

Re: elektřina

Dobrý den,

viděla jsem v předešlé diskuzi zmínku o vstupenkách do bazénu čiposilovny. Ráda bych věděla, zda si tyto náklady mohu uplatnit. Protože vím, že zaměstnavatel může svému zaměstnanci dávat na rámec platu nějaké benefity v podobě permanentek např. a já jsem sama sobě zaměstnavateli zaměstnanec,
mělo by to být stejné nebo to chápu špatně?

Offline

 

#21 2013-01-15 09:29:35

Zdena
Moderátorka

Re: elektřina

Jako OSVČ si můžete uplatnit jen to, co jste schopna obhájit jako výdaj nutný k dosažení, zajištění a udržení příjmů, žádné benefity nemáte. Rozhodnutí a důkazní břemeno je na vás.

Offline

 

#22 2013-02-16 18:58:56

paveldpml
Člen/ka

Re: elektřina

Dobrý den je možné uznat jízdu autem když vezu přítelkyni do práce jako reklamní cesta když budu mít na autě reklamu na vyklízení a stěhování?děkuji Mareš

Offline

 

#23 2013-03-10 22:27:45

paveldpml
Člen/ka

Re: elektřina

Dobrý večer je možné do nákladů dát spotřebu plynu na topení když by jsem měl doma místnost jako kancelář? děkuji s pozdravem Mareš

Offline

 

#24 2013-03-11 00:43:04

Zdena
Moderátorka

Re: elektřina

Jestli dokážete propočítat, jaká byla spotřeba plynu a výdaje na vytápění kanceláře a vysvětlit případné kontrole, že jste místnost používal pouze pro podnikání, tak ano.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB