Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2012-08-14 14:43:06

Jarda75
Člen/ka

Silniční daň u občas zapůjčeného auta

Dobrý den
Asi tak dvakrát měsíčně si zapůjčím zdarma od známého auto, které využiji na cestu pro podnikání, najedu měsíčně tak do 50km. Musí známý přihlásit auto k silniční dani? Na serveru jakpodnikat se píše u půjčeného auta toto "Půjčené auto - Pokud své auto někomu půjčíme (ať už za úplatu nebo bezplatně), a ten někdo jej použije pro cesty pro podnikání a a uplatňuje na něj daňové výdaje, jsme to my - jako vlastník auta, kdo za auto musí platit silniční daň a podat daňové přiznání."  Nerozumím tomu, co znamená ta část věty "a uplatňuje na něj daňové výdaje". Já přímo na auto neuplatňiuji nic (ani paušál 5000Kč ani částku na km ), uplatňuji (nebo správně teprve budu uplatňovat) celkové výdaje na podnikání paušálem 60%. Jak je to v tomto případě se silniční daní? A jak by to bylo kdybych uplatňoval výdaje na podnikání podle skutečnosti, ale nebyli by tam žádné výdaje na auto, musela by se za auto platit silniční daň? Děkuji za odpověď

Offline

 

#2 2012-08-14 14:56:10

ozzák
Člen/ka

Re: Silniční daň u občas zapůjčeného auta

zálohy na SD musí zaplatit ten, kdo je zapsaný v TP. tedy váš známý a to zálohy podle zdvihového motoru paragraf 6 ods. 1 nebo 25kč za 1 den, ve vašem případě si myslím, že bude výhodnější 25kč za 1den. Předpokládám, že máte k dispozici osobní auto

Offline

 

#3 2012-08-14 15:53:05

Jarda75
Člen/ka

Re: Silniční daň u občas zapůjčeného auta

Ano jedná se o osobní auto. Děkuji za odpověď. Jde mi především o to, zda se musí platit silniční daň, pokud neuplatňují výdaje přímo na auto (ani 5000,4000 paušal, ani částka za km atd). Viz odstavec jak jsem uvedl z serveru jakpodnikat, kde se píše, že se silniční daň platí,pokud je auto použito pro podnikání a uplatňují se na něj daňové výdaje. Já uplatňuji výdaje celkové paušálem 60%. V jedné odpovědi paní Zdeny ( http://diskuse2.jakpodnikat.cz/viewtopic.php?id=794 ) jsem se také dočetl že silniční daň bude nějaká paní platit (v přiznání k silniční dani) jen za měsíce , kdy uplaňuje náhrady na auto. Já opakuji, že  neuplatňuji přímo náhrady na auto žádné, jen celkové výdaje podnikání přiznávám paušálem 60%. Musí se tedy auto přihlásit k SD a bude se platit za auto silniční daň?  Děkuji

Offline

 

#4 2012-08-14 22:02:30

ozzák
Člen/ka

Re: Silniční daň u občas zapůjčeného auta

máte pravdu, jestliže nebude uplaťnovat žádné výdaje, tak bych SD neplatila.

Offline

 

#5 2012-08-16 16:34:59

Zdena
Moderátorka

Re: Silniční daň u občas zapůjčeného auta

Podle zákona o dani silniční je předmětem daně vozidlo (do 3,5 tuny), které je používáno k podnikání. Způsob uplatňování výdajů nehraje roli, důležité je použití vozidla.. Ovšem pokud si na vozidlo neuplatňujete žádné náklady, tak FÚ nezjistí, že je používáno k podnikání.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB