Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2012-06-28 11:33:58

tomas877
Člen/ka

DPH a kolejné

Dobry den,

mel bych jeden dotaz: bydlim v Praze na vysokoskolske koleji a zaroven provozuji v Praze zivnostenskou cinnost (programovani,software, atd.). Za kolej platim cenu za noc vcetne DPH. Proto bych se rad zeptal, zda je mozne tuto DPH za ubytovani na koleji ziskat zpet za podminky ze jsem platce DPH.

Diky za kazdou reakci.
S pozdravem TD

Offline

 

#2 2012-06-29 00:23:45

Zdena
Moderátorka

Re: DPH a kolejné

Máte nárok na odpočet daně z těch přijatých plnění, která použijete k uskutečnění svých ekonomických činností.  Ubytování na koleji je vaše soukromá záležitost, která s ekonomickou činností nesouvisí, DPH zpět nezískáte.

Offline

 

#3 2012-06-29 08:31:45

tomas877
Člen/ka

Re: DPH a kolejné

Zdena napsal(a):

Máte nárok na odpočet daně z těch přijatých plnění, která použijete k uskutečnění svých ekonomických činností.  Ubytování na koleji je vaše soukromá záležitost, která s ekonomickou činností nesouvisí, DPH zpět nezískáte.

Jak to, že to nesouvisí? Kolej bych měl mít sice primárně zařízenou kvůli studiu, ale do školy chodím tak 2x týdně a zbytek týdne využívám koleje jako místa k uskutečnění svých ekonomických činností - neboli po zbytek týdne na koleji programuji na zakázku.

Má situace je právě taková, že kolej držím jen kvůli té práci. Kdybych nepracoval, tak kvůli těm dvěma dnům školy bych kolej nedržel a na ty dva dny bych si dojel do školy vždy z domova. Takže si právě myslím, že tu kolej 3-5 dní v týdnu využívám jen k uskutečnění svých ekonomických činností.

Offline

 

#4 2012-07-01 19:06:01

Maječka
Člen/ka

Re: DPH a kolejné

Ano, spousta studentů si vedle studia a bydlení na koleji ještě přivydělává na brigádách a různých zkrácených úvazcích i jako OSVČ. Ještě jsem ale neslyšela, že by někdo chtěl z kolejného uplatňovat DPH. Promiňte, ale koleje jsou skutečně určené k bydlení STUDENTU (možná jsou i dotovány), a nikoliv jako místo podnikání OSVČ. Nevím, na jakých kolejích bydlíte, ale z toho, co popisujete se domnívám, že tento typ ubytování až tak moc nepotřebujete. A naopak kvůli vám nebylo umožněno bydlení někomu jinému, kdo chodí do školy denně!
Jinými slovy: každá OSVČ nekde bydlí a to je soukromí, když si pronajmete kancelář v centru, jistě si budete moci DPH z tohoto pronájmu nárokovat.

Offline

 

#5 2012-07-01 21:58:16

tomas877
Člen/ka

Re: DPH a kolejné

Maječka napsal(a):

Ano, spousta studentů si vedle studia a bydlení na koleji ještě přivydělává na brigádách a různých zkrácených úvazcích i jako OSVČ. Ještě jsem ale neslyšela, že by někdo chtěl z kolejného uplatňovat DPH. Promiňte, ale koleje jsou skutečně určené k bydlení STUDENTU (možná jsou i dotovány), a nikoliv jako místo podnikání OSVČ. Nevím, na jakých kolejích bydlíte, ale z toho, co popisujete se domnívám, že tento typ ubytování až tak moc nepotřebujete. A naopak kvůli vám nebylo umožněno bydlení někomu jinému, kdo chodí do školy denně!
Jinými slovy: každá OSVČ nekde bydlí a to je soukromí, když si pronajmete kancelář v centru, jistě si budete moci DPH z tohoto pronájmu nárokovat.

Chápu Vás jak to myslíte, ale naopak můžete mi říct nějaký pádný argument proč bych nemohl nárokovat DPH? Jako student denního studia (studuji v Praze a bydlím v Karlovarském kraji - takže dojíždění denně není v podstatě myslitelné) mám tedy legitimní nárok na studentské ubytování (kolej). To že do školy nechodím nebo chodím ale málo může být jedno to je můj problém - školu i tak zvládám. No a pokud bych nepracoval, tak bych se z koleje odhlásil a bydlel bych doma. Jelikož, ale pracuji, tak si kolej platím a tudíž nevidím žádný pořádný argument proč neuplatnit vrácení DPH.

Offline

 

#6 2012-07-01 22:06:03

Zdena
Moderátorka

Re: DPH a kolejné

Kolej má sloužit k ubytování, nikoliv k provozování samostatné výdělečné činnosti. Pokud jste přesvědčen, že vám vznikl nárok na odpočet, tak si jej uplatněte. Důkazní břemeno je na vás.

Offline

 

#7 2012-07-02 23:19:48

ozzák
Člen/ka

Re: DPH a kolejné

dobrý den, zaujal mě tento dotaz s tím, jak občas studenti jsou vynalézaví. Zkuste jim na těch kolích říct, že tam provozujete svoji podnikatelskou činnost a že jinak kolej nepotřebujete, buď vás vyrazí a nebo v lepším případě, vás ubytují někam jinam a sepíší s vámi nájemní smlouvu a tu pak si můžete dát do nákladů a samozřejmě to bude o jiné částce.Já pracuji také doma a ke své práci potřebuji večer světlo......, že bych si nájem bytu ve kterém bydlím dala také do nákladů? určitě to udělám, protože kdybych nepracovala doma jako OSVC tak bych bydlela pod mostem, to by mi stačilo.

Offline

 

#8 2012-07-03 06:56:24

tomas877
Člen/ka

Re: DPH a kolejné

ozzák napsal(a):

dobrý den, zaujal mě tento dotaz s tím, jak občas studenti jsou vynalézaví. Zkuste jim na těch kolích říct, že tam provozujete svoji podnikatelskou činnost a že jinak kolej nepotřebujete, buď vás vyrazí a nebo v lepším případě, vás ubytují někam jinam a sepíší s vámi nájemní smlouvu a tu pak si můžete dát do nákladů a samozřejmě to bude o jiné částce.Já pracuji také doma a ke své práci potřebuji večer světlo......, že bych si nájem bytu ve kterém bydlím dala také do nákladů? určitě to udělám, protože kdybych nepracovala doma jako OSVC tak bych bydlela pod mostem, to by mi stačilo.

Já opravdu nechápu co se tady pořád řeší za nějaké skoro morální otázky toho o co mi jde - jestli se na koleji může podnikat a nechat si to proplácet nebo ne. Myslím si, že kdybych jim na koleji řekl, že tam provozuji podnikatelskou činnost a jinak jí nepotřebuji, tak na mě budou koukat jak kdybych spadl z višně - co jim to tam říkám, že to je absolutně nezajímá k čemu jí mám. Nájemní smlouvu mám podepsanou už teď;) Přeci jen koleje provozuje také jen soukromá (nebo polosoukromá firma), které jde o to stejné - o zisk a je jí jedno co na koleji děláte, pokud jste splnil podmínky pro přidělení koleje, tak Vám ji dají a víc je absolutně nezajímá. Jestli Vám to přijde divné, pak co teprve fakt, že například ubytovací stipendium nedostávají jen studenti bydlící na kolejích, ale mají na něj právo (ve stejné výši) i studenti s trvalým bydlištěm v místě školy. Což mi přijde jako holý nesmysl a také to nikdo neřeší.

Je opravdu tak těžké, oprostit se od toho, že jde konkrétně o kolej, a pochopit můj pohled na věc? Ještě bych to mohl přiblížit možná z jiného pohledu. Ono studium Vysoké školy je v podstatě také jakýmsi dlouhodobějším školením pro budoucí nebo současně vykonávané povolání. A jelikož různá školení se často z nákladů odepisují, tak nechápu proč by tomu tak nemohlo být i v případě školy. Třeba opravdu školu dělám jen pro to, že to po mě zaměstnavatel vyžaduje.

Offline

 

#9 2012-07-03 21:01:49

Zdena
Moderátorka

Re: DPH a kolejné

Pokud byste si pronajal byt, tedy prostor určený primárně k bydlení, ve kterém byste provozoval výdělečnou činnost, tak byste také neobhájil plný nárok na odpočet daně. Byt užíváte hlavně proto, abyste měl kde bydlet, tedy pro účely nesouvisející s ekonomickou činností. Možná byste ukecal částečný nárok na odpočet, ale netroufám si odhadnout, jak velký.

Pokud si pronajmete kancelář, tedy nebytový prostor, ve které budete provozovat ekonomickou činnost (nikdo asi nebude zkoumat, jestli v ní přespáváte), pak si můžete uplatnit nárok na odpočet DPH.

Offline

 

#10 2012-07-03 21:39:59

tomas877
Člen/ka

Re: DPH a kolejné

Zdena napsal(a):

Pokud byste si pronajal byt, tedy prostor určený primárně k bydlení, ve kterém byste provozoval výdělečnou činnost, tak byste také neobhájil plný nárok na odpočet daně. Byt užíváte hlavně proto, abyste měl kde bydlet, tedy pro účely nesouvisející s ekonomickou činností. Možná byste ukecal částečný nárok na odpočet, ale netroufám si odhadnout, jak velký.

Pokud si pronajmete kancelář, tedy nebytový prostor, ve které budete provozovat ekonomickou činnost (nikdo asi nebude zkoumat, jestli v ní přespáváte), pak si můžete uplatnit nárok na odpočet DPH.

Tomu naprosto rozumím a souhlasím s tím, to však není má situace. Já mám kde bydlet a na toto bydlení nechci žádný odpočet daně. Má situace je, že pouze z důvodu práce si pronajímám prostor k bydlení mimo domov. To, že tímto prostorem je kolej (na kterou mám normálně nárok) by nemělo ničemu vadit. Jako samozřejmě, že tu kolej mám primárně kvůli přechodnému bydlení někde, ale nutnost mít toto bydlení mi vznikla jen a pouze z důvodu práce. Kdybych tu práci neměl kolej bych nepotřeboval a tudíž bych si ji nepronajmul.

Přeci když někdo jede na služební cestu, tak mu je z práce také proplaceno ubytování a zaměstnavatel si to může odečíst z daní. A přitom by se také dalo argumentovat, že vždy ten člověk potřebuje někde bydlet a tudíž hotel odpočíst z daní nejde. Moje situace mi přijde jako naprosto podobný případ, leč dlouhodobější.

Offline

 

#11 2012-07-03 22:20:44

Zdena
Moderátorka

Re: DPH a kolejné

Vy ale nejste na služební cestě. Dělejte, jak myslíte.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB