Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



  • Index
  •  » Podnikání
  •  » podnikání před a po přiznání starobního důchodu

#1 2012-05-07 22:34:43

jitkal55
Člen/ka

podnikání před a po přiznání starobního důchodu

Dobrý den,

od 13.6.2012 mi byl přiznán ( předčasný ) starobní důchod. Jsem doposud OSVČ ( hlavní činnost )  a bylo mi řečeno, že v průběhu kalendářního roku nemohu "jednoduše" přejít na důchod a zároveň vykonávat výdělečnou činnost byť s omezením. Prý se na ČSSZ posuzuje vždy celý rok, a tudíž je třeba přerušit živnost a začít podnikat až od ledna 2013.
Můj dotaz proto zní, zda je výše uvedené skutečně pravda a od 13.6.2012 do 31.12.2012 již nemohu pokračovat ve výdělečné činnosti aniž by byl jakýkoliv postih. Případně kdyby se změnila od 13.6. ( ev. 1.7. ) činnost hlavní na vedlejší, bylo by možné jak pobírat důchod, tak být výdělečně činný?

Vělice děkuji za odpověď.

Kalábová

Offline

 

#2 2012-05-07 23:44:07

Zdena
Moderátorka

Re: podnikání před a po přiznání starobního důchodu

Posuzuje se celý rok. Pokud za celý rok 2012 vykážete daňový základ nižší než 60.329,- Kč, tak můžete i nadále podnikat, neboť vám jako OSVČ vedlejší nevznikne povinná účast na důchodovém pojištění. Pokud existuje riziko, že budete mít daňový základ vyšší, tak 13. 6. 2012 přerušte činnost.

Offline

 
  • Index
  •  » Podnikání
  •  » podnikání před a po přiznání starobního důchodu

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB