Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody
Nejste přihlášen(a)
Dva členové sdružení (FO, vedení DE) toto sdružení k 31.3.2012 ukončili a ten, který měl vše psané na sebe úplně skončil živnost i registraci k DPH. Byl tu i neodepsaný majetek, pořízený v roce 2009. Tento majetek v březnu prodal druhému účastníkovi sdružení (který si živnost ponechal pro příležitostné účely). Prodej byl uskutečněn za nižší než zůstatkovou cenu. Je to takto možné řešit nebo je nutné nějaké dodanění DPH?
Velice děkuji za odpověď
Offline
Odvod DPH z ceny obvyklé. Základem daně je cena obvyklá zjištění k DUZP. Upravuje § 36a/3/d) zákona o DPH.
Offline
Děkuji - tak tohle jsem nevěděla. Akorát trochu nechápu, jak tu cenu obvyklou stanovit. Jedná se o stroje 4 roky staré, odpisy byly uplatňovány v roce 2009, 2011, 2012 poloviční odpis. Má to odpisování vliv nebo se musí sehnat cena na trhu (upřímně nenapadá mě vůbec žádný způsob). Když koukám na vámi odkazovaný § 36a se ztrácím. V tomhle případě se jedná o prodej osobě, která bude mít plný nárok na odpočet daně (zařadí si stroje do majetku) a proto mi přijde, že do daného § 36a, odst. 1/a nepatří??? Nebo si to špatně vykládám?
Offline
Omlouvám se, § 36a se na vás nevztahuje, odvedete DPH z prodejní ceny.
Offline
Děkuji a jen pro úplnost bych dotaz zkonkretizovala, jestli jsem to opravdu dobře pochopila:
1)Smlouva o sdružení platí do 31.3.2012 včetně registrace DPH a živností obou účastníků. K 31.3.2012 účastník A ukončí živnost, registraci k DPH. Dne 30.3.2012 uskuteční prodej na fakturu neodepsaného majetku ve výši např. 25000 + 5000 DPH (ZC daného majetku po odečtení polovičních odpisů za rok 2012 je ve výši 50000,-Kč) účastníkovi B (živnost stále má, registraci k DPH také). B si majetek zařadí do obchodního majetku (odpisovat nemusí, když nepřesáhl 40000) a bude si nárokovat 5000 DPH, výdaj 25000, A odvede na FÚ 5000 a zdaní příjem ve výši 25000,-. Je to tedy v jejich případě takto možné?
Kdyby chtěl účastník B daný majetek potom někdy prodat - může kdykoliv nebo je zde nějaké časové či podobné omezení?
2) jenom ujištění jak to funguje, když k prodeji v této situaci nedojde a účastník A bude chtít majetek vyřadit z evidence (např. do osobního užití....) - jak sem vyčetla na stránkách: majetek zařazen a nárok na odpočet uplatněn v roce 2009, čili v roce 2012 odvést FÚ zpět 2/5 z uplatněného nároku v roce 2009 a ZC po odpisech v roce 2012 do nákladů?
Ještě jednou děkuji
.
Offline
1) Ano, je to tak možné. Účastník B může majetek kdykoliv prodat.
2) Nevyřazovala bych do osobního užívání před zrušením registrace, základem daně při vyřazení by byla cena obvyklá. Při vyřazení majetku do osobního užívání nemůžete dát zůstatkovou cenu do nákladů. Pokud si stroj ponechá v majetku do 31.3.2012, tak při zrušení registrace odvede 2/5 z původně uplatněného odpočtu. Pokud by stroj prodal po ukončení činnosti, například 1.4.2012, tak už jako neplátce bez DPH. Příjem by zdaňoval podle § 10 ZDP, i v tomto případě lze uplatnit jako výdaj zůstatkovou cenu, ale pouze do výše příjmu.
Offline
Mockrát děkuji, určitě dojde k prodeji. Tu druhou možnost sem myslela přesně jak píšete, akorát mi nedošlo, že to nesmím vyřadit (naopak sem myslela, že je to nutnost).
Offline
Ukončením činnosti se stroj vyřadí sám.
Offline
Zaujala mě Vaše diskuze ohledně ukončení podnikání a registrace DPH. Řešíme podobný problém, hodlám ukončit činnost i registraci DPH a řeším vrácení DPH u automobilu (FO, daňová evidence).
Automobil byl pořízen v roce 2007, bylo uplatněno DPH, odpis uplatněn v r. 2007, 2009 a 2010. Není zcela odepsán.
Jestli jsem správně pochopila tak majetek nebudu vyřazovat před ukončením registrace DPH (automobil nebudu prodávat, ale nechám si je pro osobní potřebu) a vrátím FÚ 2/5 DPH. ZC uplatním do nákladů do výše příjmů. Prosím v kterém paragrafu zákona najdu, že se vrací 2/5 DPH?
Byl by postup stejný v případě, že bych využívala automobil k jinému podnikání a uplatňovala výdaje za ujeté km? (jízdy pro jinou firmu s.r.o. tedy právnickou osobu). Děkuji za odpověď.
Offline
Ještě jednou k mému dotazu, pročítáním diskuzních příspěvků jsem pochopila, že ty pštiny jsou rozděleny do 5-ti let, to už by se na mě nevztahovalo, ale automobil je něco jiného než např. stroj. Podle zákona o DPH se vyřazení automobilu do sobního užívání dle paragrafu 13 odst. 4a cituji: za dodání zboží nebo převod nemovitosti za úplatu se také považuje
a) použití hmotného majetku pro účely nesouvisející s uskutečňováním ekonomických činností plátce
Takže jsem pochopila, že se daň vrací, ale nevím z jaké ceny. Pořizovací, obvyklé, nebo jaká by byla v případě prodeje...
Offline
Pokud jste uplatnila nárok na odpočet při pořízení majetku v roce 2007, tak už uplynula pětiletá lhůta pro úpravu odpočtu daně (§ 79, § 78a/6 ZDPH) a při zrušení registrace nemusíte nic vracet. Pokud byste auto vyřadila do osobního užívání ještě před zrušením registrace, tak budete odvádět DPH podle § 13/4/a) a základem daně bude cena obvyklá. Proto je lepší nechat auto v OM až do data zrušení registrace.
Pokud zároveň se zrušením registrace k DPH zrušíte i živnost, tak nebudete řešit zůstatkovou cenu auta (ZC má vliv pouze na daň z příjmů).
Offline
Paní Zdeno, mockrát děkuji za odpověď. Moc mi to pomohlo. Nebylo mi to jasné. Jěště k k ZC auta. Po ukončení živnosti musím podat DP k dani z příjmů kde si nebudu ZC uplatňovat v nákladech do výše příjmů?
Offline
ne. pokud auto převedete do os. užívání, tak se zůstakovou cenou neděláte nic, jenom kdyby jste auto prodala, tak si zůstatkovou cenu hodíte do výdajů
Offline
Při ukončení živnosti auto vyřadíte z obchodního majetku fyzické osoby do osobního užívání té samé fyzické osoby. Vzhledem k tomu, že auto nemůžete prodat sama sobě, nebudete mít žádný příjem. Nemáte tedy důvod nějaký příjem přiznávat, ani možnost uplatňovat si zůstatkovou cenu auta v daňových výdajích.
Pokud byste auto prodala v období 5 let od jeho vyřazení z OM, tak budete přiznávat příjem podle § 10 ZDP (ostatní příjmy). K tomuto příjmu si budete moci jako výdaj uplatnit zůstatkovou cenu auta a případné další výdaje, které jste prokazatelně vynaložila na opravy a údržbu vozidla a výdaje spojené s jeho prodejem, například provizi autobazaru. V tomto případě lze uplatnit výdaje jen do výše příjmů.
Offline
Paní Zdeno, moc Vám děkuji za odpovědi. Potřebuji jěště poradit jak postupovat dále v této věci. Pozastavila jsem podnikání FO na Živnostenském úřadu k 30.4.2012. Registraci DPH jsem chtěla ukončit k tomuto datu také, ale pracovnice na FÚ mi sdělila, že ten den jí nemá kdo ukončení registrace potvrdit protože ta paní co to vyřizuje má dovolenou, tak registrace bude ukončena k 31. 5. 2012. Jestli dobře chápu Vaši předchozí odpovědi tak vyřadit auto z majetku můžu až 1.6.2012 tedy po ukončení registrace k DPH.
Dále bych chtěla toto auto využívat pro osobní potřebu a také pro jízdy na svoji druhou firmu - s.r.o. - tedy právnickou osobu. Nechci auto zarnout do majetku, chtěla bych uplatňovat výdaje za PHM dle dokladů (včetně DPH?) a dále základní náhradu 3,70 za každý ujetý km. Nevím ale jestli je možné tuto základní náhradu 3,70 uplatnit když auto již bylo v minulosti zařazeno v majetku nějaké firmy a byly uplatněny odpisy i když nebylo zcela odespsáno. A také nevím od kterého data mohu takto postupovat až od června?
Děkuji moc za odpověď, snad jsem to napsala srozumitelně.
Offline
Auto nechejte v majetku do 31.5.2012, do té doby je nepoužívejte pro osobní potřebu nebo pro jízdy pro druhou firmu.
Ve firmě si budete uplatňovat náhrady, tedy základní sazbu náhrady 3,70 Kč/km (skutečnost, že jste si jako FO uplatňovala ve výdajích odpisy auta, nehraje roli) + náhradu za spotřebované PHM. Pro výpočet náhrady za PHM můžete použít buď vyhlášenou cenu, nebo cenu doložíte paragonem od benzínky (cena PHM včetně DPH).
Ceny PHM najdete zde: http://www.jakpodnikat.cz/prumerne-ceny-phm.php
Offline
Paní Zdeno, mockrát Vám děkuji za vyčerpávající odpověď. Přeji pěkný den.
Offline
Dobrý den, nevím si rasy se zaúčtováním tohoto dokladu: doklad za PHM od benziny placený plat.kartou firemní na automobil soukromý. U tohoto automobilu bude na firmě uplatňována zákl. sazba + PHM (automobil není zahrnut do majetku). Jedná se o účetnictví PO. Jaký by byl postup, kdyby nebyly uplatňovány na firmě výdaje za tento automobil? Prosím o radu. Děkuji. Alena
Offline
Dobrý den,
potřebuji prosím radu.Podnikám na živnost s mým otcem již 10 roků,každý máme živ.list a mezi sebou smlouvu o sdružení.Jsem plátce DPH,takže vše je taženo přes mě,otec podává nulové přiznání.Jelikož je stále méně práce a otec už má rok do důchodurozhodl jsem se poslat otce na úřad práce a já budu v živnosti pokračovat sám.
1)Jak mám vypovědět smlouvu o sdružení?
2)Jakým všem úřadům musím dát vědět o této "akci"
Prosím o radu,vůbec nevím jak se mám chovat,kam jít atd.
Děkuji mnohokrát
Offline
Dobry vecer pani Zdeno, chtěla bych navázat na pripadny prodej OA porizeneho v roce 2009 pri ukonceni podnikani (registrace k DPH). Splni se test 5-lete lhuty, po zruseni zivnosti se prevede OM do osobního vlastnictví, DPH se vzhledem 5-lete testovaci lhute odvádět nebude (prosim o sdeleni ustanoveni zákona o DPH, které tuto problematiku resi). Automobil prodam do 5 let - jak je to s dani z prijmu - automobil byl zcela odepsan - tudíž do ostatních prijmu zahrnu celou prodejni cenu a do vydaju si nebudu moci dat nic vyjma vydaju spojenych s prodejem OA, jelikož zustatkova cena je při odepsani automobilu 0?
Co v pripade zrizeni zivnosti za několik let.. bude to mit v tomto pripade zpetny dopad na DPH?
Moc dekuji za odpovedi, uz se zcela ztracim.
Editoval cacenka (2014-01-21 22:40:59)
Offline
Postup při zrušení registrace upravuje § 79a ZDPH. Pro výpočet částky snížení nároku na odpočet daně u dlouhodobého majetku se přiměřeně použije § 78d odst. 2. Jednorázovou úpravu odpočtu neděláte, neboť už uplynula 5 letá lhůta pro úpravy odpočtu, takže při zrušení registrace nesnižujete nárok na odpočet.
Daň z příjmů: pokud prodáte do 5 let od vyřazení z OM, tak přiznáváte příjem podle § 10 ZDP. Auto je odepsané, zůstatková cena 0,- Kč, výdaj 0,- Kč. Můžete si ale uplatnit částky prokazatelně vynaložené (po vyřazení z OM) na technické zhodnocení, opravu a údržbu věci, včetně dalších výdajů souvisejících s uskutečněním prodeje. K hodnotě vlastní práce poplatníka na věci, kterou si sám vyrobil nebo vlastní prací zhodnotil, se při stanovení výdajů nepřihlíží (§ 10/5 ZDP).
Pokud si za několik let znovu zřídí živnost, tak bude začínat od nuly.
Offline
Dobrý den, prosím o radu v následující záležitosti:
Můj manžel přerušil 11/2012 podnikání, je čtvrtletním plátcem DPH a v podstatě od 1.Q.2013 do 4.Q.2013 podával všechna přiznání k DPH s 0 plněním. FÚ ho vyzval, jestli nechce zrušit plátcovství. Toto jsme také udělali a 03.02.2014 jsme odeslali vyplněný formulář ?Žádost o zrušení registrace?. V účetnictví mu zůstávají pouze zásoby v hodnotě 788 Kč, u nichž bylo uplatněno DPH 19% ve výši 150 Kč. Víme, že tuto částku musíme dodanit a uvést v řádku 45(?) s mínusovým znaménkem. Ale zajímá mě, kdy toto dodanění musím podat. Logické by bylo až po oficiálním zrušení plátcovství od FÚ k určitému termínu, tedy doručení rozhodnutí o zrušení registrace. A pokud ke zrušení dojde např. k 20.02.2014 podám přiznání k tomuto datu tzn. Od 01.01.2014 do 20.02.2014? Nebo to musím udělat už nyní za 4.Q.2013 a nazvat toto přiznání jako dodatečné? Velice děkuji za odpověď.
Offline
Počkejte si na rozhodnutí o zrušení registrace. Pokud FÚ zruší registraci např. 20.2.2014, tak podáte přiznání za 1. Q/2014 ve svém normálním termínu, tedy do 25. 4. 2014. Zásoby dodaníte na řádku 45 se záporným znaménkem, jak píšete.
Offline
Dobrý den, hodlám ukončit podnikatelskou činnost i registraci DPH a řeším vrácení DPH u automobilu (FO, daňová evidence). Dodávku jsem koupil v dubnu 2010 a odepsal zrychleně za 2 roky (9 měsíců v 2010, 12 měsíců v 2011 a 3 měsíce v 2012), což umožňoval tehdy platný zákon. Chtěl bych vědět jestli budu muset vracet DPH při ukončení živnosti (zrušení registrace DPH) a v jaké výši. Četl jsem, že po 5 letech od pořízení vozidla se DPH už nemusí vracet. Jelikož 5 let od pořízení vozu bude v dubnu 2015, zajímalo by mne, jak se uvedená lhůta počítá. Po zrušení registrace a živnosti bych dodávku prodal. Jaké daně se budou na mne ještě vztahovat? Moc děkuji za odpověď.
Offline
Nebudete muset vracet DPH. Při zrušení registrace snižujete uplatněný nárok na odpočet podle § 79a zákona o DPH. U dlouhodobého majetku se použijí ustanovení § 78d/2. Lhůta pro úpravu odpočtu se počítá na kalendářní roky, uplynula v roce 2014.
Pokud dodávku prodáte do 5 let od vyřazení z obchodního majetku, tak budete přiznávat příjem podle § 10 zákona o daních z příjmů.
Offline