Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2012-03-13 16:54:31

1Alena
Člen/ka

Inventura k 31.12.

Dobrý den,

mám dotaz. Chtěla bych Vás poprosit o radu či odkaz ohledně invetarizace k 31.12. Manžel je OSVČ, je zemědělec. Sklady nevedeme, protože osivo kupujeme, tak že u dodavatele nahlásíme na kolik ha chceme tu nebo tu plodinu zaset a oni nám, dle různých těch norem vlastně poradí kolik čeho je potřeba na zasetí /ha.  Při sklizni zase vše rovnou odvážíme k odběrateli, protože nemáme silo k uskladnění.

Takže vedu pouze evidenci majetku (IM a drobného). Na konci roku si při uzávěrce vytvořím malou složku kde pouze vytisknu seznam závazků a pohledávek, vytisknu stav majetku. Přidám stav na účtu a stav pokladny na konci roku.  Nevím zda je to dostačující, ale tak to prostě dělám.

A teď můj dotaz. Letos poprvé nám chodí od našich dodavatelů a odběratelů (ne ode všech), abychom jim potvrdily stav závazků, pohledávek k 31.12. Já jsem se chtěla zeptat, jestli je toto povinnost a zda si mám toto potvrzení obstarat i od ostatních našich odběratelů příp. dodavatelů.
Pokud bych mohla poprosit o nějaký odkaz, kde bych mohla načerpat inspiraci jak by inventura - zápis měl správně vypadat.

Díky za radu    Alena

Offline

 

#2 2012-03-13 17:17:03

JANAA
Člen/ka

Re: Inventura k 31.12.

Dobrý den, Aleno, odkaz na příslušný paragraf neznám, ale dopis odsouhlasení závazků - pohledávek rozesílají firmy, které mají povinnost mít účetnictví odsouhlaseno auditorem. A pro Vás je to kontrola, když takový dopis přijde, že máte od toho ono dodavatele - odběratele všechny faktury dle jeho evidence. Takže zpětná kontrola. Nemusíte si toto odsouhlasení obstarávat od ostatních firem, můžete, ale nemusíte. Jana

Offline

 

#3 2012-03-13 17:53:34

1Alena
Člen/ka

Re: Inventura k 31.12.

Dobrý den paní Jano,

moc Vám děkuji. Mě to docela vyvedlo z míry, protože v minulých letech mi to od stejných dodavatelů ani odběratelů nikdy nepřišlo. Tak jsem měla obavy z toho, že mi něco uniklo. Díky moc. Alena

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB