Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2008-02-20 06:54:08

MartinW
Host

Učet

Dobrý den

Od 1 března ze mě bude OSVČ a já pořád váhám jak to mám provest s učtem v  bance slyšel jsem že pro podnikání je lepší mít podnikatelský učet aby penize vydane z učtu šly jen na provoz firmy ale že mužu použivat i svuj osobní učet ovšem potom je to pry složitejší v učetnictví když z učtu platim nájem bytu, poplatky za elektrinu, poskytovaní internetu což nemá s firmou nic společného proto bych se chtěl zeptat jake jsou vyhody a nevyhody běžného učtu v podnikání jestli je opravdu lepsi podnikatelsky ucet mit. Děkuji

 

#2 2008-02-20 20:30:36

Zdena
Moderátorka

Re: Učet

Žádný předpis vám nepřikazuje mít podnikatelský účet. Běžný účet (pro podnikání) je vždy dražší, než účty osobní, navíc se ve smlouvě o vedení osobního účtu většinou zavazujete, že jej nebudete používat k podnikání. Je sice lepší  mít zvláštní účet jen pro podnikání, ale je to vždy nákladnější (výdaje za vedení účtu a bankovní poplatky si uplatníte jako výdaj na podnikání). Soukromý účet také můžete používat, ale poplatky za vedení bych nedávala do výdajů. Zkuste si zjistit nějaké informace o účtu u té nové m banky, která má jen internetové bankovnictví (účty snad ani nerozlišuje na běžné a osobní), dostal byste tím do výdajů i část poplatků za internetové připojení.

Offline

 

#3 2008-02-23 23:05:53

kremlin
Člen/ka

Re: Učet

MartinW napsal(a):

že mužu použivat i svuj osobní učet ovšem potom je to pry složitejší v učetnictví

Jde-li vám o ušetření za poplatky, můžete ve své bance otevřít dva osobní účty, jeden používat pro podnikání - tento účet propojíte s daňovou evidencí, druhý účet pro osobní potřeby.

Jinak samozřejmě k podnikání bankovní účet povinně nepotřebujete, v praxi se však bez něj neobejdete.

Jde-li vám o nulové poplatky, doporučuji mBank nebo Fio, které lze paralelně používat v České republice a na Slovensku, a zdarma.

Offline

 

#4 2008-02-24 20:48:38

Karel
Člen/ka

Re: Učet

Jakožto student mám u jedné banky (studentský) soukromý účet, u druhé opět studentský, který používám k podnikání - výslovně jsem se ptal při uzavírání smlouvy, jestli účet můžu použít i k podnikání (nikdo mi neprokáže, že účet mám JEN pro podnikání) a podmínkám to neodporuje. Problém bych viděl v jediném - obtížně se dokazuje, že poplatky patří mezi náklady, ale v zásadě se u běžných účtů jedná o korunové položky, pokud posíláte víc peněz, vyplatí se asi produkty pro firmy ve "vyšší cenové kategorii".

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB