Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2008-02-24 01:15:34

Alena
Host

Cizí měna v DE

Dobrý den, prosím, nevím si rady: FO pracoval v Nizozemí na ŽL, fakturoval holandské firmě v eurech, není plátce DPH. Četla jsem tady, že příjmy musím přepočíst jednotným kursem, ale není mi to jasné technicky - jednou za rok přepočtu všechny jeho vydané faktury tím kursem = vložím do evidence v Kč - ale jak při úhradě na běžném účtu? Můžu mu tam dát kurzový rozdíl (výdaj-příjem), ať mi sedí běžný účet? Prý se v daňové evidenci o kurz.rozdílech neúčtuje. A zároveň se stejně dostanu na skutečný příjem podle banky a jednotný kurs ztrácí význam, takže to takhle je asi špatně. Děkuju všem, kteří mi poradí.

 

#2 2008-02-24 18:52:35

Zdena
Moderátorka

Re: Cizí měna v DE

Vydané faktury (pohledávky) se během roku nepřepočítávají.
Při úhradě na BÚ vedený v CZK je příjmem částka, kterou vám připsala banka. Při úhradě na eurový účet příjmy buď zpětně přepočítáte jednotným kurzem, nebo můžete (v souladu s § 38 ZDP) používat kurzy
devizového trhu dle pravidel stavených zákonem o účetnictví. I v DE lze tedy používat pevný (roční, měsíční) kurz, případně přepočítat příjem denním kurzem, vyhlášeným ČNB.
Kurzové rozdíly můžete v DE evidovat, ale nedaňově.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB