Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2008-02-14 14:03:25

jitka1
Host

daňová evidence-úhrada el.energie, poplatek za rozhlas a TV

Dobrý den,

obracím se na Vás s prosbou o radu, jak v daňové evidenci účtovat úhradu el.energie a poplatek za rozhlas a TV? Jako daňový doklad mám měsíční předpis SIPO, kde je uvedena energie (bez DPH), poplatek za rozhlas a TV. Můžu vůbec poplatek za rozhlas a TV považovat za daňový výdaj?
Co se týče el.energie, jednou za kalendářní rok mi pak přijde vyúčtování, kde je uvedeno i DPH, případně doplatek či přeplatek, jak mám tedy účtovat (po jednotlivých měsících dle SIPO bez DPH nebo jednou za rok dle faktury při vyúčtování s DPH)?

Předem děkuji za odpověď.

 

#2 2008-02-18 21:01:23

Zdena
Moderátorka

Re: daňová evidence-úhrada el.energie, poplatek za rozhlas a TV

Uveďte, zda jste plátci DPH (pokud nejste, tak zálohy do výdajů při jejich zaplacení) a zda rozhlas a TV potřebujete ke svému podnikání.

Offline

 

#3 2008-02-22 08:45:04

jitka1
Host

Re: daňová evidence-úhrada el.energie, poplatek za rozhlas a TV

Jsem plátce DPH a radiopřijímač mám v sídle podnikání.

 

#4 2008-02-24 13:09:40

Zdena
Moderátorka

Re: daňová evidence-úhrada el.energie, poplatek za rozhlas a TV

V DE můžete měsíční zálohy evidovat jako výdaj na podnikání při jejich zaplacení. Pokud bude ve výdajích měsíčně částka bez DPH, pak si DPH uplatníte až na základě daňového dokladu, kterým bude vyúčtování. Jen mi není jasná ta částka bez DPH na SIPO, není to tak, že platíte zálohy včetně DPH, jenom jí nemáte rozepsanou na základ daně a daň? Plátci DPH uplatňují daň za zaplacených záloh buď na základě platebního kalendáře, který dostanou předem, nebo na základě daňového dokladu k přijaté záloze, který pošlou energetici po zaplacení zálohy - záleží na distributorovi.
Poplatky za TV a rozhlas: pokud jsou přijímače umístěny v provozovně (obchod, dílna), pak je možné uplatnit zaplacené poplatky v plné výši jako výdaj na podnikání. Pokud jsou přijímače doma, pak lze výdaje uplatnit jen v takové výši, v jaké je dokážete obhájit jako výdaj, potřebný k zajištění a udržení svých příjmů a zbytek evidovat jako výdaj, nesouvisející s podnikáním.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB