Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2008-01-11 00:47:44

Jakub Rychetský
Host

faktury, paragony a účty

jsem živnostník, neplátce DPH, musím vest v daňové evidenci a tedy i archivovat nějaké účty popř. faktury na nedaňové záležitosti (příjmy i výdaje), tedy třeba na osobní spotřebu...nebo stačí doklady jen na daňově uznatelné položky?
Díky Jakub Rychetský

 

#2 2008-01-14 17:58:00

Zdena
Moderátorka

Re: faktury, paragony a účty

Jenom doklady, které mají souvislost s podnikáním. Některé mohou být v okamžiku úhrady nedaňové, například nákup automobilu.

Offline

 

#3 2008-01-14 22:06:25

Jakub Rychetský
Host

Re: faktury, paragony a účty

Myslím tím, vedu-li si např. pokladnu abych se v tom sám vyznal. Ta ovšem nesmí vykazovat mínus (musel bych to vést jako závazek...) takže když chci něco zaplatit dám do pokladny "imaginární" vklad a tu věc zaplatim. Dotaz je, jestli si musím na tyto vklady vydávat (jak by to mělo být správně), nějaký příjmový doklad. Nebo jestli mám vést číselnou řadu faktur (přijatých i vydaných) pouze na záležitosti daňové...
Jakub Rychetský

 

#4 2008-01-14 23:02:25

Zdena
Moderátorka

Re: faktury, paragony a účty

Pokladna by neměla vykazovat mínusový zůstatek, ale když si jí vedete jenom sám pro sebe, tak by se snad nic  nestalo. Jestli budete pokladnu psát ručně, tak si na první řádek napište vklad podnikatele a částku zatím nepište. Až budete vědět, kolik bylo výdajů (za měsíc, čtvrtletí, rok - podle množství dokladů), tak si podle toho zvolte výši vkladu na začátku zvoleného období.  Příjmové doklady vypisovat nemusíte.
Vydané faktury budou jen na záležitosti daňové. U přijatých faktur, které souvisejí s podnikáním, bych se rozhodovala podle množství. Pokud jich budete mít 5 za rok, tak nemá význam je oddělovat a číslovat. Stačí je přiložit k pokladním dokladům, kterými budete provádět jejich úhradu.

Offline

 

#5 2008-01-14 23:45:33

Jakub Rychetský
Host

Re: faktury, paragony a účty

snad poslední nejasnost kterou mám je, jestli číselná řada pro výdaje (daňové) - tedy přijaté faktury, ale i účty a různé paragony může být dohromady, nebo jestli by měla být pro faktury zvlášť...

 

#6 2008-01-15 00:27:41

Zdena
Moderátorka

Re: faktury, paragony a účty

Nemusíte mít zvláštní číselnou řadu pro přijaté faktury, můžete s nimi zacházet stejně, jako s paragony a jinými účty.

Offline

 

#7 2008-09-22 09:12:05

Tomáš 3
Host

Re: faktury, paragony a účty

Prosím nutně o radu.Začal jsem podnikat v pohostinství a mám takový problém. Můj účetní po mě chce stvrzenky z registrační pokladny ale  bohužel pokladnu mám ale slouží jen pro zaměstnance kteří do ní uvádějí objednávky od lídí a následně jejich proplacení . Nevím co mu mám dávat když je sice každá učtenka číslovana ale stává se že jsi zaměstnanci vyjedou nějakou účtenku pro kontrolu a pak čísla nejdou za sebou. Jak to dělají jiní provozovatelé barů a hospod  Já myslel že reg.pokladna není schválena  Děkuji  Tomáš

 

#8 2008-09-24 23:50:16

Zdena
Moderátorka

Re: faktury, paragony a účty

Zákon o registračních pokladnách byl odložen a později s konečnou platností zrušen.
Účetní bude potřebovat nějakou evidenci tržeb, přece si nebude příjmy vymýšlet sám:-)  Jakým způsobem budete tržby evidovat, to je na vás, třeba v linkovaném sešitě.

Offline

 

#9 2008-10-25 08:18:23

Zuzana
Host

Re: faktury, paragony a účty

Dobrý den, mám na Vás takový triviální dotaz,ale ráda bych se poradila. Provozuji internet. ocbchod a chtěla jsem se informovat , zda mám vystavovat faktury nebo stačí paragon. Nejsem plátce DPH.
Děkuji Zuzka

 

#10 2008-10-26 20:49:22

Zdena
Moderátorka

Re: faktury, paragony a účty

Stačí paragon. Živnostenský zákon vám ukládá povinnost vydat na žádost zákazníka doklady o prodeji zboží. Na dokladu musí být uvedeno označení podnikatele obchodní firmou, popřípadě názvem nebo jménem a příjmením, a identifikačním číslem, datum prodeje zboží nebo poskytnutí služby, druh zboží nebo služby a cena, pokud zvláštní právní předpis nestanoví jinak (zvláštním předpisem je myšlen např. zákon o DPH, který stanoví náležitosti daňových dokladů, nevztahuje se na neplátce).

Offline

 

#11 2008-12-17 16:30:11

Alcatel
Host

Re: faktury, paragony a účty

Dobrý den,
pokud jako "hodinový manžel"provedu opravu a v rámci opravy nakoupím materiál na který si přirazím cca 10%-20%,jako vynaložené náklady a zisk ,musím mít doklad o nákupu nebo jeho kopii v daňové evidenci nebo můžu na doklad o provedení opravy napsat,nákup a doprava materiálu a konečnou cenu ?To samá situace vzniká  například při nákupu a dovozu potravin.

Děkuji

 

#12 2008-12-18 13:52:21

janavk
Administrátorka

Re: faktury, paragony a účty

Pokud uplatňujete výdaje paušálem, tak stačí konečná cena.
Pokud skutečné výdaje, potřebujete originální paragony do účetnictví. -- U přeprodeje potravin bych docela předpokládala, že byste potřeboval nějakou vázanou živnost vedle volné.

Offline

 

#13 2009-03-16 16:31:29

alenan
Člen/ka

Re: faktury, paragony a účty

Dobrý den, je úrok z ČSOB kreditní karty pro podnikatele  daňovým výdajem? Jedná se o DE.

Offline

 

#14 2009-03-16 16:38:04

alenan
Člen/ka

Re: faktury, paragony a účty

Dobrý den,  stačí na provedení úhrady faktury za zboží, když na této faktuře je uvedeno, že bylo zboží zasláno dobírkou? Já tvrdím, že ne, že pošta by měla dát doklad o přijetí hotovosti. Děkuji.

Offline

 

#15 2009-03-18 00:19:15

Zdena
Moderátorka

Re: faktury, paragony a účty

alenan napsal(a):

Dobrý den, je úrok z ČSOB kreditní karty pro podnikatele  daňovým výdajem? Jedná se o DE.

Pokud má úrok souvislost se zdaňovanými příjmy, tak ano.

Offline

 

#16 2009-03-18 00:21:57

Zdena
Moderátorka

Re: faktury, paragony a účty

alenan napsal(a):

Dobrý den,  stačí na provedení úhrady faktury za zboží, když na této faktuře je uvedeno, že bylo zboží zasláno dobírkou? Já tvrdím, že ne, že pošta by měla dát doklad o přijetí hotovosti. Děkuji.

Mám stejný názor. Potřebujete prokázat, že jste opravdu vydala peníze.

Offline

 

#17 2016-06-09 09:28:56

Evelína77
Člen/ka

Re: faktury, paragony a účty

dobrý den Zdenko
prosím Vás, je v zákoně nějaká maximální hranice částky do které nemusí prodejce na stánku vypisovat paragon? Děkuji za odpověď.

Offline

 

#18 2016-06-09 11:27:17

Zdena
Moderátorka

Re: faktury, paragony a účty

Dobrý den,
žádná hranice není stanovena. Prodejce by měl vypsat paragon na žádost zákazníka, hodnota zboží nerozhoduje. Podle ustanovení § 31/14 živnostenského zákona je na žádost zákazníka poviněn vydat doklady o prodeji zboží a poskytnutí služby.

Offline

 

#19 2017-01-10 19:28:42

anel22
Člen/ka

Re: faktury, paragony a účty

Dobrý den, prosím o radu. V prosinci na konci roku jsem zaplatila za zboží, ze svého účtu na základě platebních podkladů zaslaných mailem. Se zbožím mi přišla faktura, ale byla vystavena s datem 2.1.2017 s tím, že peníze na účet dodavateli dorazili právě v tento den.  Jak to mám vyřešit v DE, když mě odešla platba ve starém roce, ale doklad k ní, je s datem až v novém roce?  Mohu k této platbě přidat tuto fakturu? A nebude případné kontrole z FÚ vadit, že doklad má datum až následující rok? Děkuji moc Alča

Offline

 

#20 2017-01-11 07:41:14

taxi
Člen/ka

Re: faktury, paragony a účty

Dobrý den, úhradu v roce 2016 zaúčtujte jako zálohu, a v roce 2017 přiřaďte k faktuře. Můj návrh.

Offline

 

#21 2017-01-11 07:41:34

Marko78
Člen/ka

Re: faktury, paragony a účty

Můžete bez obav dát do výdajů roku 2016, důležité je, že Vám odešly peníze z účtu do konce roku.

Offline

 

#22 2017-01-11 09:02:30

janavk
Administrátorka

Re: faktury, paragony a účty

Souhlasím s taxi i Marko78, jiný postup ani není možný. V roce 2017 tento výdaj uplatnit nemůžete. Viz daňová evidence http://www.jakpodnikat.cz/danova-evidence.php

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB