Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2008-10-08 12:11:34

PetraM
Host

OSVČ + mateřská dovolená

Dobrý den,
kromě hlavního prac. poměru provozuji vedlejší činnost - podnikání na ŽL. Od 1.7.2008 jsem nastoupila na mateřskou dovolenou. Rodičovský příspěvek začnu pobírat v r. 2009. Mohu do konce r. 2008 dále podnikat na ŽL, když pobírám "mateřskou"? Je nějaký rozdíl v podnikání v této době a v době, kdy budu pobírat rodičovský příspěvek? Jak je to s placením zdravotního a sociálního pojištění?
Děkuji za odpověď. Petra

 

#2 2008-10-09 23:23:13

Zdena
Moderátorka

Re: OSVČ + mateřská dovolená

Nejjednodušším řešením je přerušit živnost na dobu pobírání PPM. Pokud chcete i v tomto období podnikat, pak nezapomeňte neprodleně oznámit své zdravotní pojišťovně pobírání PPM a později i přiznání rodičovského příspěvku, jinak vám předepíší minimální zálohy. V období pobírání PPM a RP je za vás plátcem pojistného i stát, takže budete platit zdravotní pojištění jen ze skutečného rozdílu příjmů a výdajů.
U sociálního pojištění bude důležité, zda jste v roce 2008 dosáhla započitatelného příjmu (součet vyměřovacích základů, ze kterých zaměstnavatel odvedl pojistné a zúčtovaných dávek nemocenského pojištění) ve výši alespoň 96.000,- Kč. Pokud ano, pak budete po celý rok 2008 považována za OSVČ vedlejší a stejně jako u zdravotního pojištění odvedete pojistné pouze ze skutečně dosažených příjmů, případně vám vůbec nevznikne povinná účast na pojištění (při rozdílu příjmů a výdajů menším, než 51.744,- Kč za předpokladu celoročního podnikání). Pokud byste nedosáhla započitatelného příjmu ze zaměstnání, pak budete muset zaplatit minimální pojistné za  každý měsíc, ve kterém jste v roce 2008 podnikala, ve výši 1.596,- Kč, neboť budete považována za OSVČ hlavní. Od měsíce, následujícího po přiznání rodičovského příspěvku, už budete považována za OSVČ vedlejší.

Offline

 

#3 2008-10-18 22:07:34

helenanezhybova
Host

Re: OSVČ + mateřská dovolená

Dobrý den, do 29. listopadu 2009 budu pobírat RP,ale od března 2009 bych chtěla provozovat na ŽL manikúru a pedikúru. Zajímá mě, jestli je lepší s podnikáním počkat až mi skončí mateřská nebo ne. Co je lepší? A pak zda můžu prodávat kosmetiku na manželův živnostenský list - Provozování obcodu a služeb. Jsem vedená na ÚP a v únoru si budu na vlastní náklady dělat rekvalifikační kurz - modeláž nehtů a v tom bych chtěla podnikat, tak co je k tomu potřeba. Děkuji

Editoval helenanezhybova (2008-10-18 22:09:28)

 

#4 2008-10-19 23:55:53

Zdena
Moderátorka

Re: OSVČ + mateřská dovolená

Při pobírání rodičovského příspěvku nejste nijak omezena v podnikání. Podmínkou nároku na RP je, že řádně a celodenně pečujete o dítě buď osobně, nebo péči zajistíte jinou dospělou osobou. Dítě do 3 let věku může do jeslí, ale maximálně na 5 dnů v měsíci. Dítě starší 3 let může chodit na 4 hodiny denně do školky, nebo může jít do školky na celý den, pak ale nanejvýš na 5 kalendářních dnů v měsíci. Pokud uvedené podmínky splníte, pak můžete podnikat, nebi být i zaměstnaná a nárok na RP vám nezaniká.

Živnost je činnost provozovaná vlastním jménem a na vlastní odpovědnost, takže pokud byste chtěla prodávat kosmetiku vlastním jménem, tak na základě vlastního živnostenského oprávnění.

Modeláž nehtů je součástí řemeslné živnosti Pedikúra a manikúra. Teoretická příprava se prokazuje buď výučním listem v příbuzném oboru (např. kadeřnice, speciální učení obor pedikér - manikér neexistuje), nebo osvědčením o absolvování rekvalifikačního kurzu. Dále je třeba doložit alespoň 1 rok praxe v oboru. První rok byste mohla podnikat prostřednictvím odpovědného zástupce a získat tak potřebnou praxi. Konkrétní požadavky na prokázání odborné způsobilosti vám sdělí váš živnostenský úřad.

Offline

 

#5 2008-11-18 11:45:21

LUCIE
Host

Re: OSVČ + mateřská dovolená

Dobrý den,chtěla bych se zeptat, niní pobírám rodičovský příspěvek na 3 leté dítě, který bych měla pobírat ještě do 4 let dítěte, v březnu 2009 bych měla mít další termín porodu, před druhým dítětem jsem byla vedena na uřadu práce(ale mateřská dovolená mi byla přiznána). Od 1.1.2009 bych měla zahájit podnikatelskou činnost, chtěla bych tedy vědět na jaké dávky bych měla mít nárok.Předem děkuji

 

#6 2008-11-18 14:36:01

MartinaBe
Host

Re: OSVČ + mateřská dovolená

Dobrý den, jsem trošku zmatená ze změn, které se týkají nemocenského pojištění - konkrétně, příští rok budu nastupovat na mateřskou (dvojčata) a jsem OSVČ, proto by mě zajímalo, zda se mi vyplatí ke konci tohoto roku naplatit více na sociálním pojištění.  Popřípadě, jestli byste mi mohli jednoduše vysvětlit systém výpočtu mé PPM? Když budu mít rozdíl mezi příjmy a výdaji cca 250.000? Děkuji moc. Martina

 

#7 2008-12-04 18:30:50

Bizana
Host

Re: OSVČ + mateřská dovolená

Dobrý den,jsem na mateřské dovolené s ročním synem a od 1.1.2009 budu podnikat v oboru hostinská činnost, zajímalo by mě, co vše je potřeba k vyřízení,kam všude nahlásit začátek živnosti,budu muset platit soc. a zdrav., atd.Živnost bude vedlejší, jsem stále zaměstnaná ve strojírenské firmě. Živnostenský list si mám vyzvednout 17.12.2008.Děkuji

 

#8 2008-12-07 21:34:33

Zdena
Moderátorka

Re: OSVČ + mateřská dovolená

Zahájení činnosti oznamujete své zdravotní pojišťovně a OSSZ, pokud jste tak již neučinila prostřednictvím jednotného registračního formuláře při vyřizování živnostenského oprávnění.
Na OSSZ předejte, případně zašlete kopii rozhodnutí o přiznání dávky státní sociální podpory - rodičovského příspěvku, aby si vás vedli jako OSVČ vedlejší. V prvním roce podnikání nebudete muset platit zálohy na pojistné, v dalších letech až podle rozdílu příjmů a výdajů za předcházející rok. Z hlediska zdravotního pojištění jste pojištěncem, za kterého platí pojistné též stát.
Podrobněji k SP zde: http://www.jakpodnikat.cz/socialni-poji … innost.php
Podrobněji k ZP zde: http://www.jakpodnikat.cz/zdravotni-pojisteni.php

Offline

 

#9 2008-12-18 12:14:47

Lenkach
Host

Re: OSVČ + mateřská dovolená

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu - platí se ZP a SP i z pronájmu? Nebo se pouze daní? Děkuji.

 

#10 2008-12-18 18:45:05

Libuše
Host

Re: OSVČ + mateřská dovolená

Dobrý den, od května 2006 jsem na mateřské dovolené a pobírám rodičovský příspěvek na 2-letou dceru. Předtím jsem byla v zaměstnaneckém poměru, kde mi stále drží místo. V květnu r 2008 jsem si začala přivydělávat na ŽL jako pojišťovací poradce - OSVČ vedlejší. V průběhu roku jsem znovu otěhotněla a nyní je mi od 18.11.2008 vyplácena PPM od zaměstnavatele. Zatím jsem neplatila žádné zálohy, jen jsem zahájení živnosti nahlásila na OSSZ a zdrav.pojišťovně. Mé výdělky za 5-12měs/2008 přesáhly vyměřovací základ (výdělek cca 50tis/uplynulých 7měsíců). Chci se vyhnout placení záloh a vím, že v následujících měsících určitě činnost provozovat nebudu. Poraďte mi prosím, mám nyní živnost ke konci roku přerušit? A pokud v lednu podám Přehled o přijmech a výdajích, vznikne mi povinnost doplatit zpětně zálohy? Ještě bych se chtěla zeptat, zda si jako OSVČ vedlejší mohu své příjmy snížit o případné výdaje a  jakého typu by tyto výdaje mohly být, pokud jsem podnikala jako pojišťovací poradce?  Předem moc děkuji za odpovědi - nikdy jsem jako OSVČ nepracovala a jsem z toho množství povinností zmatená - nechci nic zanedbat.
Hezký den Libuše

 

#11 2008-12-18 21:44:55

Zuzana
Host

Re: OSVČ + mateřská dovolená

Dobrý den, chtěla jsem vás poprosit o radu. Jedná se mi o příští rok, kdy budu ještě do 25.10.09 na rodičovské dovolené. Následně nastoupím do původního zaměstnání. Problém je, že od 1.6.08 podnikám na ŽL a tuto živnost budu mít jako vedlejší, ale pochopitelně si nevydělám u zaměstanvatele za 2 měsíce 96.000,- Kč, kdy je pak činnost brána jako vedlejší. Budu muset hradit za rok 2009 zálohy na SP a ZP jako u činnosti hlavní? Přestože si vydělám jen 4.500,- Kč /měsíčně? Navíc mi zaměstnavatel od 1.1.09 nabídl brigádu. Navýší se mi příjmem z brigády můj celkový příjem z podnikání? Pak překročím max. zisk za vedlejší činnost a budu muset hradit SP a ZP, je to tak? Předem děkuji.

 

#12 2008-12-27 00:08:58

Zdena
Moderátorka

Re: OSVČ + mateřská dovolená

Libuše napsal(a):

Dobrý den, od května 2006 jsem na mateřské dovolené a pobírám rodičovský příspěvek na 2-letou dceru. Předtím jsem byla v zaměstnaneckém poměru, kde mi stále drží místo. V květnu r 2008 jsem si začala přivydělávat na ŽL jako pojišťovací poradce - OSVČ vedlejší. V průběhu roku jsem znovu otěhotněla a nyní je mi od 18.11.2008 vyplácena PPM od zaměstnavatele. Zatím jsem neplatila žádné zálohy, jen jsem zahájení živnosti nahlásila na OSSZ a zdrav.pojišťovně. Mé výdělky za 5-12měs/2008 přesáhly vyměřovací základ (výdělek cca 50tis/uplynulých 7měsíců). Chci se vyhnout placení záloh a vím, že v následujících měsících určitě činnost provozovat nebudu. Poraďte mi prosím, mám nyní živnost ke konci roku přerušit? A pokud v lednu podám Přehled o přijmech a výdajích, vznikne mi povinnost doplatit zpětně zálohy? Ještě bych se chtěla zeptat, zda si jako OSVČ vedlejší mohu své příjmy snížit o případné výdaje a  jakého typu by tyto výdaje mohly být, pokud jsem podnikala jako pojišťovací poradce?  Předem moc děkuji za odpovědi - nikdy jsem jako OSVČ nepracovala a jsem z toho množství povinností zmatená - nechci nic zanedbat.
Hezký den Libuše

Pokud hodláte přerušit podnikání na dobu delší, než 6 měsíců, tak oznamte přerušení nejen na OSSZ a ZP, ale i na živnostenském úřadě. Jestli se jako první vypravíte na ŽÚ, tak můžete z jednoho místa prostřednictvím změnového listu oznámit přerušení činnosti všem dotčeným institucím najednou. Po podání přehledů o příjmech a výdajích vám vznikne povinnost doplatit vypočtené pojistné. Pro účely SP jste OSVČ vedlejší a u ZP je za vás plátcem pojistného i stát, takže budete platit pojistné jen ze skutečných příjmů, nemusíte platit z minimálního vyměřovacího základu.
Jako pojišťovací poradce (předpokládám, že nejste pojišťovacím zprostředkovatelem ve smyslu zákona č. 38/2004 Sb.) můžete uplatnit paušální výdaje ve výši 50% příjmů bez nutnosti jakéhokoliv prokazování výdajů.

Offline

 

#13 2008-12-27 00:09:50

Zdena
Moderátorka

Re: OSVČ + mateřská dovolená

Zuzana napsal(a):

Dobrý den, chtěla jsem vás poprosit o radu. Jedná se mi o příští rok, kdy budu ještě do 25.10.09 na rodičovské dovolené. Následně nastoupím do původního zaměstnání. Problém je, že od 1.6.08 podnikám na ŽL a tuto živnost budu mít jako vedlejší, ale pochopitelně si nevydělám u zaměstanvatele za 2 měsíce 96.000,- Kč, kdy je pak činnost brána jako vedlejší. Budu muset hradit za rok 2009 zálohy na SP a ZP jako u činnosti hlavní? Přestože si vydělám jen 4.500,- Kč /měsíčně? Navíc mi zaměstnavatel od 1.1.09 nabídl brigádu. Navýší se mi příjmem z brigády můj celkový příjem z podnikání? Pak překročím max. zisk za vedlejší činnost a budu muset hradit SP a ZP, je to tak? Předem děkuji.

Příjem z brigády (ze zaměstnání) nijak neovlivní příjmy z podnikání.

Pro účely sociálního pojištění budete považována za OSVČ vedlejší po dobu, kdy budete pobírat rodičovský příspěvek - nemusíte mít příjem ze zaměstnání ve výši 96 tis. Kč. Otázku minimálního pojistného na SP budete řešit jen za měsíce, ve kterých už nebudete mít nárok na rodičovský příspěvek.

Pro účely zdravotního pojištění budete zřejmě osobou, za kterou je plátcem pojistného i stát (= osoba, která celodenně osobně a řádně pečuje alespoň o jedno dítě do sedmi let věku nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku, dítě předškolního věku může být v jeslích, nebo ve školce max. 4 hodiny denně), takže také nebudete muset platit pojistné jako OSVČ hlavní. V přehledu o příjmech a výdajích vypočítáte pojistné jen ze svých skutečných příjmů a v roce 2009 budete platit zálohy, jaké vám vyjdou v přehledu (podle příjmů roku 2008).

Offline

 

#14 2009-01-04 10:33:14

kakaca
Host

Re: OSVČ + mateřská dovolená

Dobrý den,měla bych dotaz.Jsem od srpna zaměstnána v jedné společnosti a 18.2.09 mastupuji na mateřskou dovolenou.Teď se mi povedlo sehnat si přivýdělek ale na ŽL. Chci se zeptat jetli je to možné v době mateřské a ridičovské dovolené si takto přivydělávat a do kolika peněz.A jaké poplatky,pojištění,zálohy ,odvody atd.budu platit a jak často. A jak mám postupovat při nahlašování na úřadech a vyřizování ŽL. Předem moc děkuji za odpověď.

 

#15 2009-01-04 22:29:52

Zuzana
Host

Re: OSVČ + mateřská dovolená

K dotazu od Zuzany, odpověď ze dne 27.12. - příjem z brigády neovlivní příjmy z podnikání - pokud budu mít na brigádu uzavřenou Dohodu o pracovní činnosti, strhnou mi sociální, zdravotní poj. a daň z příjmu i když jsem na mateřské? A následně za rok 2009 podám daňové přiznání za podnikatelskou činnost, kde se ale moje brigáda nikde nepromítne? Děkuji Vám za odpověď ještě na tento dotaz.

 

#16 2009-01-05 23:05:03

Zdena
Moderátorka

Re: OSVČ + mateřská dovolená

Z dohody o pracovní činnosti se odvádí sociální i zdravotní pojištění, pojistné vám strhnou bez ohledu na to, že jste na mateřské. Do daňového přiznání za rok 2009 uvedete kromě příjmů z podnikání i příjmy ze závislé činnosti (DoPČ,  později HPP) na základě potvrzení o příjmech a sražených zálohách, které vám vystaví zaměstnavatel.
V roce 2009 už nebudete muset své OSSZ dokládat, že jste si v zaměstnání vydělala alespoň 96 tis. Kč, bude stačit, že máte činnost zakládající účast na nemocenském pojištění zaměstnanců - tedy že jste zaměstnaná (a není to dohoda o provedení práce, ani zaměstnání malého rozsahu).

K původnímu dotazu ještě dodávám: příjmy ze zaměstnání nezvýší váš příjem z podnikání. V daňovém přiznání sečtete tyto dva druhy příjmů a vypočítáte si svoji roční daňovou povinnost. Zrovna tak příjmy ze zaměstnání nijak neovlivní zisk pro účely povinné účasti na SP- zde jsou důležité pouze příjmy a výdaje, které se týkají vaší samostatné výdělečné činnosti. Povinné odvody pojistných ze závislé činnosti (zaměstnání) má na starosti zaměstnavatel.

Offline

 

#17 2009-01-12 00:20:04

Zdena
Moderátorka

Re: OSVČ + mateřská dovolená

kakaca napsal(a):

Dobrý den,měla bych dotaz.Jsem od srpna zaměstnána v jedné společnosti a 18.2.09 mastupuji na mateřskou dovolenou.Teď se mi povedlo sehnat si přivýdělek ale na ŽL. Chci se zeptat jetli je to možné v době mateřské a ridičovské dovolené si takto přivydělávat a do kolika peněz.A jaké poplatky,pojištění,zálohy ,odvody atd.budu platit a jak často. A jak mám postupovat při nahlašování na úřadech a vyřizování ŽL. Předem moc děkuji za odpověď.

V době pobírání nemocenských dávek od zaměstnavatele není sice zakázáno podnikat, ale nedoporučuji, zdravotní pojišťovna od vás bude chtít pojistné ve výši 1.590,- Kč měsíčně za měsíce, kdy jste byla po celý měsíc v PN u zaměstnavatele (do doby nástupu na MD). V době pobírání rodičovského příspěvku můžete podnikat, příjem není nijak omezen. Pokud při zahájení samostatné výdělečné činnosti doložíte OSSZ že jste zaměstnaná, tak nebudete muset platit zálohy na sociální pojištění. Případný doplatek pojistného a povinnost placení záloh v roce 2010 bude záležet na rozdílu příjmů a výdajů z podnikání za rok 2009. Hranice rozhodného příjmu pro placení SP bude 56.532,- Kč. Pokud budete mít zisk nižší, tak nebudete muset doplácet pojistné, ani platit zálohy. U zdravotního pojištění nebudete muset v prvním roce podnikání platit zálohy, v dalších letech už ano, ale jen v takové výši, která bude odpovídat vašemu zisku (nemusíte platit minimální zálohy jako živnostníci, pro které je podnikání hlavní činností).
Při vyřizování živnosti vyplníte Jednotný registrační formulář, jehož prostřednictvím nahlásíte svoji živnost na FÚ, zdravotní pojišťovně i správě sociálního zabezpečení. Tím budete mít své povinnosti vůči úřadům splněné.

Offline

 

#18 2009-01-19 17:37:25

Kamila
Host

Re: OSVČ + mateřská dovolená

Dobry den, chtela jsem se zeptat. Pracuji jako OSVC a platim si nemocenske pojisteni uz dva roky. Jsem tehotna a mam termin 7.srpna 2009. Ale chci stale pracovat jako OSVC a musim tim padem fakturovat tak budu mit stale prijem i pred porodem i po porodu. Nechci vubec prerusit zivnost. Je vubec mozne si behem pomoci v materstvi, kterou podle soc pracovnic musim vycerpat a rod. prispevku privydelavat? Uz nevim kam se obratit, protoze kazda pracovnice mi rika neco jineho a na internetu je take neco jineho. Tak prosim o radu. Nevim jak to vyresit.
Mockrat dekuji Kamila

 

#19 2009-01-19 23:07:48

Zdena
Moderátorka

Re: OSVČ + mateřská dovolená

V době, kdy budete pobírat nemocenské dávky z pojištění OSVČ (nemocenské nebo peněžitou podporu v mateřství) nesmíte OSOBNĚ vykonávat samostatnou výdělečnou činnost. Maminy, které chtějí fakturovat i v tomto období, mohou řešit situaci různými způsobyi:
a) stanou se zaměstnavatelkami. Uzavřou pracovněprávní vztah - buď pracovní poměr, nebo dohodu o pracovní činnosti, případně dohodu o provedení práce. Pracovněprávní vztah lze uzavřít i se  členy rodiny s výjimkou manžela. Výdělečnou činnost pak nevykonávají osobně, nýbrž prostřednictvím zaměstnance /ů/.
b) mají spolupracující osobu. Spolupracující osobou může být manžel, nebo i jiné osoby žijící s vámi ve společné domácnosti, které po dobu pobírání nem. dávek provozují živnost místo maminky. Zahájení spolupráce oznamuje spolupracující osoba na svém FÚ, OSSZ a ZP (pokud už sama není hlášená jako OSVČ).
c) mají odpovědného zástupce podle § 11 živnostenského zákona s činnost provozují prostřednictvím tohoto zástupce. V tomto případě by bylo vhodné zástupce za jeho práci odměňovat.

Ode dne, kdy vám bude přiznán rodičovský příspěvek, už zase můžete podnikat osobně. Podmínkou nároku na RP je, že řádně a celodenně pečujete o dítě buď osobně, nebo péči zajistíte jinou dospělou osobou (manžel, dospělý sourozenec, babička, paní na hlídání). Výše příjmů není nijak omezena.

Offline

 

#20 2009-01-20 10:44:56

Michaela
Host

Re: OSVČ + mateřská dovolená

Dobrý den,
provozuji maloobchod a pobírám rodičovský příspěvek. Jelikož jsem neměla nárok na peněžitou pomoc v mateřství, měla bych být doma s dítětem 4 roky s tím, že od jeho 21 měsíců se příspěvek sníží na cca polovinu. Pokud se tomu chci vyhnout, bylo mi doporučeno, aby v 21 měsících věku dítěte zažádal o příspěvek manžel a po měsíci opět já (nebudu dlouze rozvádět). Zajímalo by mě, jak to po dobu, kdy bude oficiálně pobírat příspěvek manžel bude s mou činností. Bude i nadále vedlejší, nebo se dočasně stane činností hlavní? Počítám s tím, že si zdravotní pojištění za tu dobu uhradím sama. Předem děkuji za odpověď.
Michaela

 

#21 2009-01-21 00:00:05

Zdena
Moderátorka

Re: OSVČ + mateřská dovolená

V tomto období by vaše samostatná výdělečná činnost byla považována za hlavní. Bude lépe, když přerušíte podnikání. Dle mého názoru nebudete muset platit ZP, neboť budete osobou celodenně osobně a řádně pečující alespoň o jedno dítě do sedmi let věku nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku  ve smyslu § 7, odst. 1, písm. l) zákona o veřejném zdravotním pojištění - ověřte si u své zdravotní pojišťovny.

Offline

 

#22 2009-11-09 09:14:24

blaha13
Člen/ka

Re: OSVČ + mateřská dovolená

Dobrý den, jen jednoduchá otázka: budu muset platit zálohy na sociální a zdravotní pojištění při pobírání rodičovského příspěvku(pomalejší čerpání - neplatila jsem si nemocenské poj.)? Podnikám nyní na hlavní činnost a po narození miminka(leden 2010) automaticky na vedlejší. Stát asi za mě nic platit nebude....Moc děkuji za odpověď.

Offline

 

#23 2009-11-16 21:21:43

Zdena
Moderátorka

Re: OSVČ + mateřská dovolená

Budete platit zálohy. Po přiznání rodičovského příspěvku oznamte tuto skutečnost na OSSZ a ZP (nejlépe je dodat fotokopii rozhodnutí), abyste nemusela hradit zálohy vypočítané z minimálního vyměřovacího základu.

Offline

 

#24 2009-11-20 08:19:46

emcak
Člen/ka

Re: OSVČ + mateřská dovolená

prosim o upresneni, jsem OSVC na PPM k 12.11.2009 do konce listopadu OSOBNE nevykonavam svou cinnost, od 1.12.2009 zacinam s pobiranim rodicovskeho prispevku, kopii jsem jiz zaslala na OSSZ a prisly mi slozenky na platbu zaloh bez castky, nemusim platit socialni pojisteni, pokud muj zisk v lonskem roce byl pouze do 15000, dekuji za informace

Offline

 

#25 2009-11-22 21:09:44

Zdena
Moderátorka

Re: OSVČ + mateřská dovolená

Pokud se nezměnily předpisy, tak až do podání nového přehledu by se měly platit zálohy, vypočítané v posledním podaném přehledu (za rok 2008). Pokud vám klesly příjmy alespoň o třetinu, tak můžete požádat o snížení záloh. Myslím, že by je mohli snížit na minimální zálohu, kterou platí OSVČ vedlejší.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB