Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2019-03-07 09:34:11

jola
Člen/ka

Storno závazků

Dobrý den paní Zdeno, potřebovala bych opět poradit. OSVČ vede daňovou evidenci,plátce DPH eviduje dvě neuhrazené faktury z roku 2001 v částce 33.000,-. Chci se zeptat jestli můžu tyto závazky z evidence vyřadit. Nebudou nikdy uhrazeny. A nebo je musím pořád evidovat.
Děkuji za odpověď a za váš čas,který mi věnujete.                                                              Jarmila.

Offline

 

#2 2019-03-07 12:29:37

Zdena
Moderátorka

Re: Storno závazků

Dobrý den, paní Jarmilo. Pokud se neuhrazené závazky nevztahují k pořízení hmotného majetku, nebo k leasingu (mohli jste si uplatňovat daňové výdaje bez ohledu na úhradu závazku), tak podle mého názoru můžete neuhrazené závazky vyřadit z evidence.

Offline

 

#3 2019-03-07 13:15:52

jola
Člen/ka

Re: Storno závazků

Paní Zdeno, jedna faktura byla na pořízení počítače v částce 25.730,- a druhá byla na zboží. Počítač už neexistuje /vyřazený/. Takže fakturu na počítač nemůžu vyřadit z evidence?

Offline

 

#4 2019-03-07 17:45:49

Zdena
Moderátorka

Re: Storno závazků

Dobrý den, už si nepamatuji, jaká byla hodnotová hranice pro hmotný majetek (tenkrát asi hmotný investiční majetek) v roce 2001. Tuším, že 20.000,- Kč. Pokud ano a počítač byl investičním majetkem, tak měla být faktura dodaněná v roce 2009, kdy bylo zavedeno dodanění neuhrazených dluhů. To jste asi neudělali. Myslím, že rok 2009 už Vám nikdo nedoměří, takže bych fakturu také vyřadila z evidence:-)

Offline

 

#5 2019-03-08 09:09:19

jola
Člen/ka

Re: Storno závazků

Dobrý den, paní Zdeno máte pravdu ,že k dodanění faktury nedošlo.
Moc děkuji za odpověď. Hezký den.

Offline

 

#6 2021-02-01 10:56:10

praclovicek
Člen/ka

Re: Storno závazků

Dobrý den, mám dotaz který je podobný jako předchozí tazatelky. Od roku jsem 2019 jsem plátce DPH. Mám fakturu z roku 2016 (ještě jako neplátce DPH), vystavená na 50 000,-. Zaplaceno 25 000,- a vím že už nikdy nebude doplaceno zbývajících 25 000,-. Fakturu si pořád přendavám do každého nového roku, ikdyž vím že mi ji nedoplatí. Jak se jí legálně zbavit? Používám POHODU. Díky za info

Offline

 

#7 2021-02-01 19:29:50

Zdena
Moderátorka

Re: Storno závazků

Dobrý den. Předchozí tazatelka řeší neuhrazené závazky. Vy řešíte neuhrazené pohledávky.
Fyzická osoba může pohledávku vyřadit ze svého obchodního majetku, má to ale daňové dopady. Správný postup je vykázat pohledávku v daňovém přiznání, v příloze č. 1 v tabulce E (a následně v ř. 105) jako úpravu zvyšující rozdíl mezi příjmy a výdaji. Částku byste teoreticky mohl/a/ snížit o výdaje, které se k této pohledávce vztahovaly, ale asi je budete těžko dohledávat a v případě potřeby dokládat a obhajovat jejich správnost. Nesprávný postup je zapsat příjem do pokladny, jakoby dlužník přiběhl s hotovostí.

Offline

 

#8 2021-02-02 09:15:26

praclovicek
Člen/ka

Re: Storno závazků

Máte pravdu, je to pohledávka. V roce 2016 mi bylo zaplaceno 25 000,-. Ty jsem v daňovém přiznání za rok 2016 vykázal. Ale ta faktura protože není plně zaplacena mi tam skáče každý rok. Ničemu asi nevadí že jí tam mám, nic mi nezvyšuje, nesnižuje. Ale říkal jsem si že bych se jí nějak elegantně zbavil.

Offline

 

#9 2021-02-02 10:45:02

Zdena
Moderátorka

Re: Storno závazků

Tak si počkejte, až budete mít nějaký horší rok s nízkým daňovým základem. Když dáte 25 tis. Kč do příjmů, nebo jako položku zvyšující základ daně, tak to třeba ani nepocítíte. Možná Vám daň pokryjí slevy, možná platíte pojistné na ZP a SP z minimálního vyměřovacího základu, který by byl vyšší, než základ daně z podnikání. Kdybyste ukončil podnikání, nebo dlouhodobě přerušil, tak provádíte úpravu základu daně povinně.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB