Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, které jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



  • Index
  •  » DPH
  •  » Daňový doklad vystavený odběratelem

#1 2018-10-12 09:41:19

jiripolacek
Člen/ka

Daňový doklad vystavený odběratelem

Dobrý den,

jsem OSVČ, plátce DPH. Používám provizní systém jedné velké firmy, která automaticky vyplácí provize každý měsíc. V podmínkách je, že firma-odběratel za mě každý měsíc automaticky vystaví daňový doklad a já mám povinnost ho správně začlenit do svého účetnictví. (Nemám na výběr, firma nedělá výjimky, vše má zautomatizované.)

Daňový doklad vystavený touto firmou-odběratelem má úplně jinou číselnou řadu než mnou vystavené daňové doklady. Navíc mi ho firma-odběratel automaticky zašle v PDF podobě.

Mám několik otázek:

1) Vadí, že poruším číselnou řadu?

2) Používám online účetní systém, kde jdou faktury vystavovat pouze ve stejné podobě a není tam možnost nahrát PDF, které jsem obdržel. Stačí, když si PDF fakturu někde uložím a v účetním systému vytvořím fakturu úplně stejně, jako jsem zvyklý, jen místo vlastní číselné řady uvedu číslo dodané odběratelem? Nebo jsou potřeba nějaké speciální náležitosti, když byl daňový doklad vydaný odběratelem?

3) Kdyby přišla kontrola z finančního úřadu, musím jí ukazovat PDF fakturu, kterou mi odběratel poslal? A naopak neporuším něco, když bych ukázal, že jsem na základě této PDF faktury vytvořil v účetním systému vlastní fakturu?

4) Při vyplňování přiznání k DPH, musím někde uvést, že tato faktura byla vydaná odběratelem?

Mockrát děkuji za radu.

Offline

 

#2 2018-10-14 18:30:48

Zdena
Moderátorka

Re: Daňový doklad vystavený odběratelem

Dobrý den.
1) Můžete mít více číselných řad.
2) Je nutné vytvářet fakturu ve vlastním systému? Nebylo by možné pouze zadat odběratelem vytvořenou fakturu do pohledávek?
3) Jestliže jste písemně zmocnil odběratele k vystavování daňových dokladů a na faktuře je uveden text: "vystaveno zákazníkem", tak kontrole z FÚ ukazujte faktury, které Vám posílá odběratel.
4) Při vyplňování přiznání k DPH nemusíte nikde uvádět, že faktury vystavil odběratel.

Offline

 

#3 2019-01-12 18:21:52

metaman
Člen/ka

Re: Daňový doklad vystavený odběratelem

Dobrý den,

mockrát děkuji za odpovědi.

2) Fakturu bohužel musím vytvořit i ve vlastním systému, protože mi rovnou vygeneruje přiznání k DPH atd.

3) Písemně jsem odběratele nezmocnil, má to pouze v podmínkách služby na svém webu. Tvrdí mi, že "vystaveno zákazníkem" na faktuře být nemusí, dělá už to takhle prý roky, tisíce zákazníků, nikdy prý nebyl problém a jsem první, kdo to zmínil.

Offline

 

#4 2019-01-13 16:39:59

Zdena
Moderátorka

Re: Daňový doklad vystavený odběratelem

Pokud jste nepoužili ustanovení § 28/6 ZDPH (písemné zmocnění k vystavování dokladů), tak si můžete vytvářet daňové doklady (faktury) ve svém účetním systému s dodržením číselné řady, kterou použil odběratel. Finančnímu úřadu budete předkládat svoje faktury. PDF faktury si můžete uložit a předložit je případné kontrole, když budete chtít. Nic tím neporušíte, PDF faktura je podklad pro vytvoření daňového dokladu.

Offline

 
  • Index
  •  » DPH
  •  » Daňový doklad vystavený odběratelem

Zápatí

TOPlist

Powered by PunBB | CZ / SK
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson