Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, které jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2017-10-26 15:05:44

zabiocko
Člen/ka

Fakturace a dar

Dobrý den přeji, poprosím o rady,

modelová situace, FO podnikatel (neplátce DPH), udělá stolařské práce pro farnost. Vyfakturuje 25tis. Kč a tuto částku přispějí (darují) otec a strýc podnikatele jako dar přímo farnosti. Tito pánové si dar uplatní ve svých daňových priznáních? Co je k tomu potřeba? Doklad od farnosti na dar? uvedené do darů v DAPu tzn. 12,5tis. každý.

B) Nebo je možné udělat práci přimo (zdarma) přímo pro farnost? Netuším jak..

Děkuji Vám za rady

Žabíočko

Offline

 

#2 2017-10-26 23:30:11

Zdena
Moderátorka

Re: Fakturace a dar

Dobrý večer.

Otec a strýc podnikatele mohou darovat farnosti výše uvedené částky. Od farnosti budou potřebovat doklad o přijetí finančního daru. Nebo si mohou stáhnout z internetu jednoduchou darovací smlouvu, kterou obdarovaný potvrdí. Dar církvi mohou uplatnit jako nezdanitelnou část základu daně na ř. 46 přiznání (max. 15% základu daně). Potvrzení o poskytnutí daru budou přikládat k přiznání.

Kdyby truhlář provedl stolařské práce pro farnost zdarma, tak by poskytl dar (v podobě nepeněžního plnění) on, nikoliv jeho otec se strýcem. I v tomto případě je ale jednodušší, když podnikatel svoji práci vyfakturuje a zároveň poskytne finanční dar v hodnotě faktury.

Offline

 

#3 2017-10-31 15:40:39

zabiocko
Člen/ka

Re: Fakturace a dar

Varianta, že provede práce a poskytne je rovnou jako dar v nepeněžním plnění se mi zamlouvá. Nicméně, nechápu v jaké částce tedy uplatní dar v DAPu? Děkuji za názor

Offline

 

#4 2017-10-31 18:56:49

Zdena
Moderátorka

Re: Fakturace a dar

Můj názor je, že je blbost poskytovat službu bezúplatně:-) Elegantnějším řešením je fakturace a poskytnutí finančního daru.

Pokud by provedl práce a poskytl je rovnou jako dar, tak bude postupovat podle Pokynu D-22 (kopíruji):
K § 15 odst. 1
1. Od základu daně lze hodnotu poskytnutých bezúplatných plnění (např. darů) odečíst v tom zdaňovacím období, ve kterém byla prokazatelně poskytnuta.
2. Za bezúplatná plnění (např. dary), jejichž hodnotu lze odečíst od základu daně, se považují i nepeněžní bezúplatná plnění včetně služeb, která se ocení, pokud není známa jejich cena, cenami zjištěnými podle zákona č. 151/1997 Sb., o oceňování majetku a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů (§ 3 odst. 3 a § 23 odst. 6 zákona). Pokud již byla hodnota bezúplatně poskytnutého výkonu ? služby zahrnuta do daňových výdajů, je nutno upravit daňové výdaje.

... takže bude muset svoji službu nějak ocenit. Oceňuje se cenou obvyklou, takže jako kdyby fakturoval, a ještě se v tom může berňák šťourat, zda je to opravdu cena obvyklá. Pokud použije například nějaký materiál, u kterého při nákupu uplatnil daňový výdaj, tak jej bude muset vyloučit z daňových výdajů. Jestli použil dlouhodobý majetek, tak se bude muset zamyslet nad oprávněností výše ročního odpisu. Jestli je plátcem DPH a uplatnil odpočet, tak bude odvádět DPH na výstupu (základem daně je cena daru).

Ještě se Vám tato varianta zamlouvá?

Offline

 

#5 2017-11-01 13:07:23

zabiocko
Člen/ka

Re: Fakturace a dar

Rozumím, zbytečná komplikace u větší firmy. Ale jedná se o neplátce, pokud by materiál vyhodil a daroval jen práci v (za předpokladu 50% MAT A 50% práce. Tzn. žádné náklady. A dar v hodnotě práce by si mohl hned odečít s DAPu. Snížil by si základ daně. Pokud udělá variantu s FA, bude 0.

Offline

 

#6 2017-11-01 21:55:42

Zdena
Moderátorka

Re: Fakturace a dar

Daruje jen práci. Nebude mít daňové příjmy, ani výdaje. Pokud daruje jen práci bez materiálu, tak si odečte od základu daně jenom 50% skutečné hodnoty daru. Ale on daroval i materiál. 

Pokud udělá variantu s FA, tak bude normálně fakturovat práci i materiál. Materiál bude v daňových výdajích, protože poskytne stolařské práce v rámci běžného obchodního vztahu. Úhradu faktury bude mít v daňový příjmech. Následně poskytne finanční dar (čirou náhodou ve výši ceny svých služeb), který nebude mít s provedeným i pracemi nic společného. Od základu daně si odečte finanční dar v plné výši (v hodnotě práce i materiálu).

Offline

 

#7 2017-11-02 08:51:55

zabiocko
Člen/ka

Re: Fakturace a dar

O.K. máte pravdu, ideální varianta. Děkuji Vám moc!

Offline

 

Zápatí

TOPlist

Powered by PunBB | CZ / SK
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson