Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2017-04-15 23:56:02

JitkaK
Člen/ka

Prodej auta vyřazeného z OM

Dobrý den paní Zdeno,
opět bych vás chtěla poprosit o radu či ujištění.

FO, plátce DPH, vloni vyřadil auto (nákladní) z OM a letos ho prodává. Do peněžního deníku prodej nezapíšu předpokládám, protože už není v OM. Budu tedy prodej vozidla danit v tabulce E DaP?
Co DPH (když auto kupoval, DPH si odečítal) - mám DPH zaplatit v daném Q, ve kterém došlo k prodeji?
A co výdaje, které souvisí s prodejem - přepis auta? Půjde taky do tabulky E? Nebo si je nemůžu uplatnit?
Docela mě zarazila cena vozidla, když jsem viděla kupní smlouvu. Podnikatel totiž auto prodává za 3.000 kč a ve smlouvě je uvedeno, že auto je na náhradní díly. (Citroen, rok výroby 2005). Co si o tom myslíte?

Děkuji za váš čas, s pozdravem Jitka

Offline

 

#2 2017-04-16 17:18:31

Zdena
Moderátorka

Re: Prodej auta vyřazeného z OM

Dobrý den, paní Jitko.

Pokud prodává auto vyřazené z OM, tak přiznává příjem podle § 10 ZDP. Tyto příjmy se uvádějí do přílohy č. 2 přiznání. Do výdajů může uplatnit zůstatkovou cenu (pokud ještě nějaká byla), prokazatelné výdaje na opravy a údržbu auta, vynaložené v době mezi vyřazením z OM a prodejem a dále výdaje související s prodejem, například za přepis auta. Do peněžního deníku ani do tabulky E nic nezapisujete, prodej vyřazeného majetku už nemá s podnikáním nic společného.

Pokud prodává auto cizímu člověku, se kterým není nijak spojen (§ 23/7 ZDP), tak platí cena, na které se dohodli, třeba za korunu. Cena může být přiměřená stavu auta. Rok výroby 2005, to už může být popelnice, kterou bych nechtěla ani za tři tisíce:-) Kdyby auto odvezl na vrakoviště k ekologické likvidaci, tak by možná také dostal jenom 3.000,- Kč
http://www.vykup-autovraku.eu/vykupni-ceny/

DPH měl odvést při vyřazení auta do osobního užívání. Kdy auto vyřadil, až na konci roku? Kdy auto prodává?

Offline

 

#3 2017-04-17 21:35:24

JitkaK
Člen/ka

Re: Prodej auta vyřazeného z OM

Aha takže par 10 to mě nenapadlo ale je to logické 😊
Auto vyřadil 30.6.2016 a prodej 4.4.2017. Co teď teda?

Offline

 

#4 2017-04-17 21:44:16

JitkaK
Člen/ka

Re: Prodej auta vyřazeného z OM

A z jaké ceny vlastně odvést dph?nějaké odhadní?jestli budu muset dělat dodatečně bude mu vyměřeno penále. To není dobré.

Offline

 

#5 2017-04-18 16:22:30

Zdena
Moderátorka

Re: Prodej auta vyřazeného z OM

Při trvalém vyřazení majetku do osobního užívání se odvádí DPH z ceny obvyklé. Kdyby dokázal ukecat, že cena obvyklá ke dni vyřazení činila pouhé 3.000,- Kč, tak by byl úrok z prodlení pár korun. Úrok do 200,- Kč nevyměřují. Pokud by dodanil ke dni vyřazení z OM, tak by nyní auto prodával bez daně.   

Nebo auto vyřadit z OM pouze pro účely daně z příjmů a pro účely DPH je ponechat v OM (definice OM pro účely daně z příjmů je odlišná od definice OM pro účely DPH) s tím, že nešlo o trvalé vyřazení, neboť předpokládal další používání auta k ekonomické činnosti. Nevyplatil si třeba nějakou cestovní náhradu za použití auta? Nyní by auto prodával s DPH.

Offline

 

#6 2017-04-18 18:54:19

JitkaK
Člen/ka

Re: Prodej auta vyřazeného z OM

Prvnímu odstavci rozumím.
Druhému už moc ne, ale každopádně by bylo pro mě přijatelnější toto řešení. Takže nechat doklad o vyřazení v původní podobě jak ho mám k 30.6.2016 nebo nějak upravit?
Cestovní náhradu si bohužel nevyplatil, ale mohla bych to ještě nějak dodatečně udělat v prvním čtvrtl. letošního roku. No, ale nevím jak prakticky :) Máte na mysli vyúčtování pracovní cesty? (bez použití dokladů od PHM)

Offline

 

#7 2017-04-18 19:05:18

JitkaK
Člen/ka

Re: Prodej auta vyřazeného z OM

No, a pak silniční daň vlastně. Na přiznání má uvedeno toto auto jen za 6 měsíců do 30.6.2016.

Offline

 

#8 2017-04-18 23:50:34

Zdena
Moderátorka

Re: Prodej auta vyřazeného z OM

Zákon o DPH definuje obchodní majetek jinak, než zákon o daních z příjmů.
Podle zákona o daních z příjmů musí být o obchodním majetku účtováno (v účetnictví), nebo musí být veden v daňové evidenci.
Podle zákona o DPH je obchodním majetkem souhrn majetkových hodnot, který slouží nebo je určen osobě povinné k dani k uskutečňování ekonomických činností. Obchodní majetek tedy nemusí být veden v účetnictví, nebo v daňové evidenci. Plátce je pouze povinen vést přehled obchodního majetku, zákon neurčuje, jakou formou máte přehled majetku vést.

Doklad o vyřazení z OM můžete nechat v původní podobě.

Cestovní náhradou jsem myslela vyúčtování pracovní cesty. Přepokládám, že auto odpisoval, takže může uplatnit jenom náhradu za spotřebované PHM, nemůže uplatnit základní sazbu náhrady. Doklady o nákupu PHM nepotřebuje, může použít průměrné ceny:
http://www.jakpodnikat.cz/prumerne-ceny-phm.php

Ano, museli byste odvést silniční daň za měsíc /e/, ve kterém/ých/ by uplatnil náhradu. Záloha za 1. Q 2017 je splatná dnes, takže byste neměli žádné velké zpoždění.

Offline

 

#9 2017-04-19 07:33:43

JitkaK
Člen/ka

Re: Prodej auta vyřazeného z OM

Dobře,já mu oba návrhy řeknu a uvidíme co si vybere. Ještě mě napadlo k tomu dodaneni  (jak jste psala v prvním odstavci): pokud bych posunula datum vyřazení z 30.6. na 1.7. posunula bych si tím čtvrtletí a penále by bylo tím pádem nižší ne? Ještě tedy záleží na té ceně obvykle jak se k ní vyjádří.
Moc dekuju. Jsou to fakt velmi cenné rady.

Offline

 

#10 2017-04-19 11:22:34

Zdena
Moderátorka

Re: Prodej auta vyřazeného z OM

Pokud je to nákladní auto s největší povolenou hmotností do 3,5 tuny (které může být v OM, silniční daň se platí jen v měsících, ve kterých bylo použito k podnikání), tak byste mohla posunout vyřazení až do 4. čtvrtletí. Čím kratší časový úsek mezi vyřazením a prodejem, tím spíš obhájí cenu obvyklou.

Offline

 

#11 2017-04-19 11:32:07

JitkaK
Člen/ka

Re: Prodej auta vyřazeného z OM

jedná se o citroen berlingo kategorie N1. takže pokud posunu vyřazení do 4.čtvrtl., tak opravdu za 7,8,9 nemusím platit silniční daň? to auto tam bude jen tak celé čtvrtl. "ležet"? a pak bych tedy vyřadila, z ceny obvyklé spočítala DPH a podala dodatečné DPH a následné KH?

Offline

 

#12 2017-04-19 16:55:13

Zdena
Moderátorka

Re: Prodej auta vyřazeného z OM

Kategorie N1 je lehké užitkové vozidlo do 3,5 tuny, které je u fyzické osoby předmětem daně silniční jen v měsících, ve kterých bylo POUŽITO v souvislosti s podnikáním. § 2/1/c) bod 2. zákona o dani silniční: https://www.zakonyprolidi.cz/cs/1993-16
Může celé 3. čtvrtletí jen tak ležet a nemusíte platit SD, když nebylo používáno. Ve 4. čtvrtletí můžete vyřadit, spočítat DPH z ceny obvyklé a podat dodatečné přiznání a následné KH. Doklad o použití se uvádí v ř. 1 přiznání a v části A.5. KH.

Offline

 

#13 2017-04-19 18:17:43

JitkaK
Člen/ka

Re: Prodej auta vyřazeného z OM

Já bych vás potřebovala mít doma.obdivuji vás,jak všechno ovládáte.
Ještě mě napadlo:co kdyby to auto vůbec nevyrazoval z podnikání,půl roku od 1.7. do 31.12. by jen tak leželo ve firmě bez platby sil.dane a teď v 1.ctvrtleti by si dal do deníku nějaký doklad od nafty z toho použil poměr např. 80% v tom měsíci zaplatil silniční daň a v dubnu to auto prodal jako OSVČ?a dph zaplatil z dokladu o prodeji.co myslíte?

Offline

 

#14 2017-04-19 18:41:13

Zdena
Moderátorka

Re: Prodej auta vyřazeného z OM

Kdyby nevyřazoval z OM, tak nemusí dávat žádný doklad od nafty, ani platit silniční daň. Auto může ležet ve firmě až do dne prodeje. Asi už máte odevzdané daňové přiznání, jestli mělo auto nějakou zůstatkovou cenu, tak nebude sedět stav hmotného majetku na konci období v tabulce D. Také byste musela opravit inventuru hmotného majetku. Jak zní kupní smlouva? Prodává auto jako soukromá osoba, nebo jako podnikatel, plátce DPH?

Offline

 

#15 2017-04-19 21:43:52

JitkaK
Člen/ka

Re: Prodej auta vyřazeného z OM

Ano daňové přiznání je už odevzdane. Zůstatkova hodnota auta 1000 Kč. Myslíte že bych dap musela opravit?
Kupní smlouva právě zní že to prodává OSVČ plátce DPH. On jaksi zapomněl že jsem mu říkala že jsem ho v půlce roku vyřadila z om.

Offline

 

#16 2017-04-19 22:59:39

Zdena
Moderátorka

Re: Prodej auta vyřazeného z OM

Prodala bych z OM. Přiznání bych neopravovala, za chybu v tabulce D nehrozí pokuta:-)

Offline

 

#17 2017-04-20 07:36:14

JitkaK
Člen/ka

Re: Prodej auta vyřazeného z OM

Super.dekuji!!!

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB